mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Przedsiębiorcy przeciwko zmianom w VAT

Przedsiębiorcy przeciwko zmianom w VAT

Polscy przedsiębiorcy, zrzeszeni w organizacji Pracodawcy RP, po raz kolejny wyrazili swoją dezaprobatę wobec planowanych zmian ograniczających pełne odliczanie podatku VAT od samochodów z kratką.

Pracodawcy RP uważają, że wprowadzenie w życie proponowanych przez ministerstwo finansów zmian w ustawie o transporcie drogowym i VAT, ograniczające możliwość pełnego odliczenia VAT od samochodów osobowych kupowanych w celu prowadzenia działalności gospodarczej i paliwa do nich naruszałoby zasadę neutralności – jedną z podstawowych reguł dotyczących podatku od towarów i usług.

Zasada neutralności polega na pomniejszaniu podatku do zapłaty o podatek naliczony, wynikający z faktur VAT, dokumentujących nabycie przez podatnika towarów i usług na potrzeby prowadzenia działalności gospodarczej. Jest to tzw. prawo do odliczenia.

- Brak możliwości pełnego korzystania z odliczenia będzie stanowić poważne obciążenie przedsiębiorców, szczególnie tych najmniejszych i opierających swój profil działalności na usługach związanych z transportem. Odbije się to niekorzystnie na ich kondycji finansowej oraz spowoduje wzrost cen świadczonych przez nich usług – podkreśla ekspert Pracodawców RP, Adam Kwaśnik.

Poza tym, częste zmiany zasad opodatkowania samochodów powodują nierynkowe zachowania ich nabywców, którzy decyzję kupna uzależniają od możliwości odliczenia VAT, przez co powodują "kołysanie się" wysokości popytu na rynku samochodowym.

Zwracając uwagę na to, że ograniczenia odliczenia są odejściem od podstawowych zasad, którymi rządzą – a przynajmniej powinny rządzić się - podatki obrotowe, Pracodawcy RP apelują o zaniechanie wprowadzania przepisów ograniczających możliwość odliczania VAT od samochodów z kratką.

Podobne wiadomości:

Wizja 2019 - oto pomysły na rozwój branży motoryzacyjnej

Wizja 2019 - oto pomysły na rozwój branży...

Finanse i prawo 2015-07-25

Nowe przepisy podatkowe weszły w życie

Nowe przepisy podatkowe weszły w życie

Finanse i prawo 2015-01-02

Komentuj:

~sdf 2010-08-10

Coś pięknego. Z jednej strony się marudzi, że polska gospodarka jest mało innowacyjna i stajemy się montownią Europy, ale z drugiej rząd wspiera wyłącznie najprostsze i tradycyjne modele biznesu. Nie pojmuję dlaczego dostawca ziemniaków może odliczyć VAT (przecież auto ciężarowe), ale np. informatyk czy konsultant już nie. Po drugie - jak prezes sobie kupi merca z kratką, to w oczy kole i zawistne masy krytykują. Ale jak zapytać pracownika, czy jako służbówkę woli Golfa, czy Passata z kratką, to już kratki nie są problemem, pracownik z radością wybiera Paska i na tematy kratkowe milknie na wieki. Hipokryzja, egoizm i krótkowzroczność rządu i części społeczeństwa.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
6 sprawdzonych patentów na zimę.
6 sprawdzonych patentów na zimę.
Zamarznięte szyby i czapa śniegu na dachu mogą być niebezpieczne dla Ciebie, otoczenia i Twojego portfela. Podpowiadamy, jak szybko odśnieżyć auto, a dzięki temu uniknąć 3 pkt. karnych i 500 zł mandatu, a przy okazji pospać nawet kwadrans dłużej.
Jak przygotować samochód do jazdy w zimowy poranek? Jak przygotować samochód do jazdy w zimowy poranek?