Serwis redagowany przez: Auto motor i sport
Serwis redagowany przez: Auto motor i sport
mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Przedsiębiorcy za podatkiem ekologicznym

Przedsiębiorcy za podatkiem ekologicznym

Podatek ekologiczny podzielił skutecznie polski sektor motoryzacyjny. Przeciwnicy jego wprowadzenia co rusz wygłaszają swoje racje, to samo czynią zresztą jego zwolennicy. Z całą pewnością nasz rząd czeka bardzo trudna decyzja w tej sprawie.

Wśród zwolenników podatku ekologicznego znajduje się m.in. organizacja zrzeszająca przedsiębiorców Pracodawcy RP. Eksperci tej organizacji od kilku już lat opowiadają się za uzależnieniem stawki opłaty nakładanej na kierowców od wielkości emisji szkodliwych substancji emitowanych przez ich auta. I to bez zróżnicowania na typy silnika (diesel, benzyna, napęd elektryczny, napęd hybrydowy).

Skonstruowanie opłaty na podstawie mierzalnych wskaźników wykluczyłoby, zdaniem Pracodawców RP, możliwość zaniżania podatku od nabywanych starych aut. Konstrukcja tej opłaty powinna zostać ukształtowana w taki sposób, by jak najszybciej wyeliminować z ruchu drogowego pojazdy, które nie spełniają norm ekologicznych, a tym samym pobudzić popyt na pojazdy nowe, które są bezpieczniejsze i oszczędniejsze.

Pracodawcy RP optują też za wprowadzeniem systemu dopłat wartości nawet kilku tysięcy złotych do zakupu nowych aut przy jednoczesnym złomowaniu swojego starego samochodu. Doświadczenia innych krajów europejskich pokazują, że tzw. premie ekologiczne za złomowanie starego auta pobudza do zakupu nowych samochodów. Brak takiego rozwiązania powodować będzie, że na drogach nadal poruszać się będą "wraki", bez ubezpieczenia i przeglądu technicznego, zatruwające środowisko naturalne. Zrealizowany w ten sposób zostanie jedynie cel fiskalny resortu finansów, natomiast na pewno ucierpi na tym ekologia i stan bezpieczeństwa na drogach.

Pracodawcy RP popierają również wszelkie działania, które mają na celu uproszczenie zasad ustalania podatku dotyczącego samochodów osobowych, tak by korzyści odnieśli zarówno przedstawiciele branży motoryzacyjnej, jak i zwykli kierowcy.

Podobne wiadomości:

Nowa akcyza na samochody - rząd pracuje nad zmianami

Nowa akcyza na samochody - rząd pracuje nad...

Finanse i prawo 2016-10-13

Rejestracja auta używanego krok po kroku

Rejestracja auta używanego krok po kroku

Zakup i sprzedaż samochodu 2016-05-01

Znalazłeś w sieci świetną ofertę sprzedaży samochodu, pojechałeś i kupiłeś wymarzone auto. Pewnie jesteś zadowolony, że wielomiesięczne poszukiwania za Tobą. Ale zanim będziesz mógł cieszyć się z auta na całego, musisz przejść urzędniczo-papierkową ścieżkę zdrowia i zarejestrować pojazd. Ten temat tylko z pozoru wydaje się być skomplikowany, bo dzięki naszym wskazówkom zarejestrujesz swój nowy samochód szybko i bez stresu.


Komentuj:

~przedsiebiorca 2010-07-10

ciekawe co to za przedsiębiorcy, pewno sami prezesi etc

~sdf 2010-07-09

Wszystko lepsze od obecnej chorej akcyzy za auta powyżej 2000ccm. Z niej wynika, że nowoczesne japońskie turbodiesle 2.2 są mniej ekologiczne od poldków i dużych fiatów.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Land Rover Discovery 2017 – nowe wieści
Land Rover Discovery 2017 – nowe wieści
Już za dwa tygodnie podczas salonu w Paryżu poznamy pełne oblicze nowego Land Rovera Discovery. Tymczasem producent wrzucił do sieci kilka nowych zdjęć oraz film prezentujący jego możliwości.
Rozpoznaj modele Skody i wygraj Rozpoznaj modele Skody i wygraj