mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Przedsiębiorcy za podatkiem ekologicznym

Przedsiębiorcy za podatkiem ekologicznym

Podatek ekologiczny podzielił skutecznie polski sektor motoryzacyjny. Przeciwnicy jego wprowadzenia co rusz wygłaszają swoje racje, to samo czynią zresztą jego zwolennicy. Z całą pewnością nasz rząd czeka bardzo trudna decyzja w tej sprawie.

Wśród zwolenników podatku ekologicznego znajduje się m.in. organizacja zrzeszająca przedsiębiorców Pracodawcy RP. Eksperci tej organizacji od kilku już lat opowiadają się za uzależnieniem stawki opłaty nakładanej na kierowców od wielkości emisji szkodliwych substancji emitowanych przez ich auta. I to bez zróżnicowania na typy silnika (diesel, benzyna, napęd elektryczny, napęd hybrydowy).

Skonstruowanie opłaty na podstawie mierzalnych wskaźników wykluczyłoby, zdaniem Pracodawców RP, możliwość zaniżania podatku od nabywanych starych aut. Konstrukcja tej opłaty powinna zostać ukształtowana w taki sposób, by jak najszybciej wyeliminować z ruchu drogowego pojazdy, które nie spełniają norm ekologicznych, a tym samym pobudzić popyt na pojazdy nowe, które są bezpieczniejsze i oszczędniejsze.

Pracodawcy RP optują też za wprowadzeniem systemu dopłat wartości nawet kilku tysięcy złotych do zakupu nowych aut przy jednoczesnym złomowaniu swojego starego samochodu. Doświadczenia innych krajów europejskich pokazują, że tzw. premie ekologiczne za złomowanie starego auta pobudza do zakupu nowych samochodów. Brak takiego rozwiązania powodować będzie, że na drogach nadal poruszać się będą "wraki", bez ubezpieczenia i przeglądu technicznego, zatruwające środowisko naturalne. Zrealizowany w ten sposób zostanie jedynie cel fiskalny resortu finansów, natomiast na pewno ucierpi na tym ekologia i stan bezpieczeństwa na drogach.

Pracodawcy RP popierają również wszelkie działania, które mają na celu uproszczenie zasad ustalania podatku dotyczącego samochodów osobowych, tak by korzyści odnieśli zarówno przedstawiciele branży motoryzacyjnej, jak i zwykli kierowcy.

Podobne wiadomości:

Akcyza samochodowa 2017 wejdzie z opóźnieniem

Akcyza samochodowa 2017 wejdzie z opóźnieniem

Finanse i prawo 2016-12-06

Nowa akcyza na samochody - rząd pracuje nad zmianami

Nowa akcyza na samochody - rząd pracuje nad...

Finanse i prawo 2016-10-13

Komentuj:

~przedsiebiorca 2010-07-10

ciekawe co to za przedsiębiorcy, pewno sami prezesi etc

~sdf 2010-07-09

Wszystko lepsze od obecnej chorej akcyzy za auta powyżej 2000ccm. Z niej wynika, że nowoczesne japońskie turbodiesle 2.2 są mniej ekologiczne od poldków i dużych fiatów.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ProPILOT Park - Nissan Leaf automatycznie zaparkuje
ProPILOT Park - Nissan Leaf automatycznie zaparkuje
Nowy Nissan Leaf będzie pierwszym pojazdem z globalnej oferty producenta wyposażonym w system ProPILOT Park. Technologia ta pomaga kierowcy przy parkowaniu, umożliwiając automatyczne ustawienie samochodu na miejscu parkingowym.
Austria. Czas na oddech Austria. Czas na oddech