mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Przegląd starego auta nie będzie już łatwy

Przegląd starego auta nie będzie już łatwy

Posiadając jeden z najstarszych parków samochodów spośród państw europejskich, jednocześnie w naszym kraju bardzo rzadko stare auta nie zaliczają pozytywnie badania technicznego. Jednak ma się to zmienić. Jak informuje Dziennik Gazeta Prawna, Ministerstwo Transportu pracuje nad odpowiednimi zmianami w prawie.

Przegląd starego auta nie będzie już łatwy
Średni wiek auta poruszającego się po drogach naszego kraju wynosi ok. 15 lat. To dużo, zwłaszcza jeśli zestawimy go z większością państw Starego Kontynentu. Jak się jednak okazuje, wcale nie przeszkadza to w "zaliczeniu" badania technicznego, które każde starsze auto musi przejść co roku. W Polsce obecnie zaledwie 2 proc. aut, jakie trafiają do stacji diagnostycznych, nie przechodzi badania. Wygląda to co najmniej podejrzanie, w państwach skandynawskich na przykład odsetek takich aut wynosi 25-30 proc., a w najbardziej restrykcyjnej pod tym względem Łotwie dochodzi on nawet do 50 proc.

o tym, że trudno tu mówić o jakimś przypadku, świadczą także sami diagności, według których co 10 auto, jakie pojawia się na przymusowym badaniu, nie nadaje się do jazdy (czytaj więcej).

Jednak, jak dotąd, nic w tej kwestii się nie zmieniało. Dopiero teraz resort transportu wziął się za badania techniczne i najprawdopodobniej jeszcze w tym roku poznamy projekt zmian w przepisach określających zakres i sposób przeprowadzania badań technicznych.

Wśród pomysłów, do jakich dotarł DGP, pojawił się obowiązek umieszczania na szybie bądź tablicy rejestracyjnej odpowiedniej nalepki. Kierowcy, którzy poruszają się autem bez ważnego przeglądu, mają być karani wyższym mandatem. Również wyższe kary mają być nakładane na diagnostów, którzy dopuszczają do ruchu niesprawne auta. W tym celu pomocny miałby być obowiązkowy monitoring w stacjach diagnostycznych.

Podobne wiadomości:

Przegląd samochodu - zapłacisz drożej!

Przegląd samochodu - zapłacisz drożej!

Finanse i prawo 2016-10-19

Jakie samochody kupują Polacy?

Jakie samochody kupują Polacy?

Aktualności 2016-10-06

Komentuj:

Viktorr 2013-02-22

W Niemczech przeglądy są tak szczegółowe i drogie, że najczęściej własciciel ogłasza go do sprzedania, do tego dochodzą normy środowiskowe.

~obserwator 2013-02-18

I co z tego, skoro to powinno być to zrobione już dawno- a tymczasem to tylko projekt.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Już niedługo nie będziemy musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Po wielu zapowiedziach i obietnicach posłowie w końcu przegłosowali zmiany w prawie.