Serwis redagowany przez: Auto motor i sport
Serwis redagowany przez: Auto motor i sport
mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Przepisy o recyklingu łaskawsze

Przepisy o recyklingu łaskawsze

Jak poinformowała Kancelaria Prezydenta, Prezydent RP, Lech Kaczyński, podpisał w piątek nowelizację ustawy o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji. Tym samym zmniejszą się kary za brak sieci demontażu aut pokrywającej obszar całego kraju.

Znowelizowane przepisy są zdecydowanie bardziej łaskawe dla importerów (zarówno przedsiębiorców, jak i osoby fizyczne), którzy wprowadzają do obrotu w ciągu roku więcej niż tysiąc aut. Do tej pory byli oni zmuszeni do stworzenia sieci złomowania pojazdów, która pokrywa w 100% terytorium naszego kraju, tzn. punkty demontażu powinny znajdować się w odległości nie większej od miejsca zamieszkania lub siedziby właściciela auta. Przy niespełnieniu tego warunku, musieli oni płacić 500 zł od każdego sprowadzonego samochodu.
 
W ten sposób dyskryminowane były te podmioty, które wprawdzie stworzyły sieć złomowania pojazdów wycofanych z eksploatacji, ale nie pokryła ona powierzchni całego kraju. Kary były identyczne jak i dla tych, którzy nie stworzyli żadnej sieci złomowania.
 
Dlatego też zmieniona ustawa wprowadza niższe kary dla importerów, którzy choć w części stworzą taką sieć. W przypadku, gdy sieć pokryje minimum 95 proc. obszaru kraju ołaty zostają zniesione. Gdy pokryje od 90 do 95 proc. terytorium, opłatę zmniejsza się o 75% i wynosi ona wówczas 125 zł od każdego sprowadzonego auta. Gdy sieć odbioru pojazdów obejmie od 85 do 90 proc. powierzchni kraju, opłata będzie niższa o połowę (250 zł). 500 zł od każdego auta będą musieli zapłacić ci importerzy, którzy nie stworzą żadnej sieci lub pokryja ona mniej niż 85% powierzchni kraju.
 
Czytaj także:

Ustawa o recyklingu pojazdów mniej restrykcyjna (2007-07-02)

 

Tematy w artykule: recykling

Podobne wiadomości:

Ustawa o recyklingu pojazdów mniej restrykcyjna

Ustawa o recyklingu pojazdów mniej...

Finanse i prawo 2007-07-02

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Karma Revero – ujawniono ceny
Karma Revero – ujawniono ceny
Karma powraca, ale tym razem jako marka wskrzeszona przez chińskiego inwestora. Model Revero to nowe wcielenie samochodu znanego przedtem jako Fisker Karma, czyli głównego konkurenta Tesli.
Rozpoznaj modele Skody i wygraj Rozpoznaj modele Skody i wygraj