mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Przepisy o recyklingu łaskawsze

Przepisy o recyklingu łaskawsze

Jak poinformowała Kancelaria Prezydenta, Prezydent RP, Lech Kaczyński, podpisał w piątek nowelizację ustawy o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji. Tym samym zmniejszą się kary za brak sieci demontażu aut pokrywającej obszar całego kraju.

Znowelizowane przepisy są zdecydowanie bardziej łaskawe dla importerów (zarówno przedsiębiorców, jak i osoby fizyczne), którzy wprowadzają do obrotu w ciągu roku więcej niż tysiąc aut. Do tej pory byli oni zmuszeni do stworzenia sieci złomowania pojazdów, która pokrywa w 100% terytorium naszego kraju, tzn. punkty demontażu powinny znajdować się w odległości nie większej od miejsca zamieszkania lub siedziby właściciela auta. Przy niespełnieniu tego warunku, musieli oni płacić 500 zł od każdego sprowadzonego samochodu.
 
W ten sposób dyskryminowane były te podmioty, które wprawdzie stworzyły sieć złomowania pojazdów wycofanych z eksploatacji, ale nie pokryła ona powierzchni całego kraju. Kary były identyczne jak i dla tych, którzy nie stworzyli żadnej sieci złomowania.
 
Dlatego też zmieniona ustawa wprowadza niższe kary dla importerów, którzy choć w części stworzą taką sieć. W przypadku, gdy sieć pokryje minimum 95 proc. obszaru kraju ołaty zostają zniesione. Gdy pokryje od 90 do 95 proc. terytorium, opłatę zmniejsza się o 75% i wynosi ona wówczas 125 zł od każdego sprowadzonego auta. Gdy sieć odbioru pojazdów obejmie od 85 do 90 proc. powierzchni kraju, opłata będzie niższa o połowę (250 zł). 500 zł od każdego auta będą musieli zapłacić ci importerzy, którzy nie stworzą żadnej sieci lub pokryja ona mniej niż 85% powierzchni kraju.
 
Czytaj także:

Ustawa o recyklingu pojazdów mniej restrykcyjna (2007-07-02)

 

Tematy w artykule: recykling

Podobne wiadomości:

Ustawa o recyklingu pojazdów mniej restrykcyjna

Ustawa o recyklingu pojazdów mniej...

Finanse i prawo 2007-07-02

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Już niedługo nie będziemy musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Po wielu zapowiedziach i obietnicach posłowie w końcu przegłosowali zmiany w prawie.