mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Przepłacamy za ubezpieczenia

Przepłacamy za ubezpieczenia

Jak wynika z przeprowadzonych badań aż 51 procent polskich kierowców powyżej 24 roku życia może płacić mniej za ubezpieczenie samochodu. Za łączną kwotę zaoszczędzonych w ten sposób pieniędzy można by wybudować 35-kilometrowy odcinek autostrady.

Przepłacamy za ubezpieczenia
Według danych IPSOS, liczba kierowców, którzy obecnie przepłacają za ubezpieczenie, wynosi szacunkowo 4,8 mln osób. Średnio, statystyczny kierowca powyżej 24 lat mógłby zaoszczędzić 330 złotych. Łącznie kwota oszczędności dla tej grupy kierowców wyniosłaby blisko 1,6 mld złotych. Niemal tyle samo kosztować będzie, według zapowiedzi, 35-kilometrowy odcinek autostrady A4.

Badania przeprowadzono na reprezentatywnej ogólnopolskiej grupie kierowców, będących właścicielami prywatnych samochodów osobowych, a jednocześnie decydujących o wyborze ubezpieczyciela. Wynika z nich między innymi, że prawie trzy czwarte właścicieli ubezpieczonych w Polsce samochodów nie podejmuje żadnych działań w celu zapoznania się z ofertą ubezpieczeniową innych towarzystw. 73 procent uczestników badań przyznało, że przed zakupem aktualnej polisy komunikacyjnej nie zapoznało się z ani jedną ofertą konkurencyjnego ubezpieczyciela. Tylko 18 procent respondentów zadeklarowało, że przed podjęciem decyzji zrobiło przegląd ofert dostępnych na rynku.

Tymczasem w krajach Europy Zachodniej sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Znacznie więcej osób przed zakupem ubezpieczenia porównuje oferty różnych towarzystw.

– Wynika to przede wszystkim z o wiele większej niż w Polsce świadomości korzyści wynikających z posiadania ubezpieczenia. Badania przeprowadzone w Wielkiej Brytanii na zlecenie międzynarodowej grupy ubezpieczeniowej RSA pokazują, że 52 procent Brytyjczyków mających ubezpieczenie deklaruje, że co jakiś czas porównuje oferty różnych ubezpieczycieli w celu znalezienia najlepszej oferty dla siebie. Tymczasem w Polsce odsetek takich osób wynosi prawie 3 razy mniej – mówi Marcin Niewiadomski, członek zarządu Link4 TU S.A.

Badania IPSOS objęły również poszczególne grupy kierowców, zróżnicowane ze względu na takie czynniki jak: wiek posiadanego samochodu, rodzaj wykupionego ubezpieczenia, zniżki, wysokość opłaconej składki czy długość posiadania prawa jazdy. W ramach analizy dokonano przeglądu ofert różnych ubezpieczycieli w celu znalezienia odpowiedzi na pytanie, które grupy kierowców mogą w większości liczyć na znalezienie tańszej oferty ubezpieczenia spośród dostępnych aktualnie na rynku.

Wśród grup kierowców, dla których znaleziono tańszą ofertę, byli między innymi:
- kierowcy samochodów będących w posiadaniu danego właściciela 5 lat lub więcej (54 proc. mogłoby zaoszczędzić),
- kierowcy mający ubezpieczenie AC (58 proc. mogłoby zaoszczędzić),
- kierowcy mający zniżki OC/AC (54 proc. mogłoby zaoszczędzić),
- kierowcy płacący składkę w wysokości powyżej 500 PLN (67 proc. mogłoby zaoszczędzić),
- kierowcy mający prawo jazdy dłużej niż 3 lata (51 proc. mogłoby zaoszczędzić).

Podobne wiadomości:

Sposób na tańsze ubezpieczenie OC

Sposób na tańsze ubezpieczenie OC

Finanse i prawo 2016-11-09

Kary za brak OC w 2018 roku będą wyższe

Kary za brak OC w 2018 roku będą wyższe

Aktualności 2017-10-26

Komentuj:

~vvd 2011-03-25

nic nowego, przepłacamy za ubezpieczenia, za paliwo i samochody. w paliwie 75% to podatki, w samochodzie też coś koło 60-70% to podatki. a ubezpieczenia w Niemczech potrafią być nawet kilka razy tańsze.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Importer niemieckiej marki opublikował właśnie cennik nowego Audi A6. Samochód będzie dostępny na początek w silnikiem benzynowym i wysokoprężnym. Cennik otwiera kwota 296 600 zł.