mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Przez co stracisz prawko?

Przez co stracisz prawko?

Jak się okazuje prawo jazdy można stracić nie tylko za jazdę po "jednym piwku" albo po "kilku jabłkach". Zatrzymanie prawa jazdy jest związane z eliminacją z ruchu osób, które stwarzają zagrożenie nie tylko dla siebie, ale także dla świata zewnętrznego.

Przez co stracisz prawko?
Bez wątpienia utrata prawa jazdy to koszmar dla każdego kierowcy. Jednak czasami jest to jedyny środek by wykluczyć z ruchu drogowego osoby, którą mogą stworzyć duże niebezpieczeństwo.

Zatrzymać dokumenty mogą nie tylko policjanci. Podobne uprawnienia ma także Inspekcja Transportu Drogowego. Jednak tutaj obowiązują one w stosunku do kierowców zajmujących się transportem drogowym. Również Żandarmeria Wojskowa może odebrać prawo jazdy żołnierzowi pełniącemu służbę i kierującemu pojazdem należącym do sił zbrojnych kraju.

Pierwszym i najbardziej drastycznym przypadkiem w efekcie którego można stracić prawo jazdy to sytuacja kiedy kierowca zostanie zatrzymany podczas prowadzenia w stanie nietrzeźwości lub odurzenia przy pomocy środków działających podobnie do alkoholu. Kiedy policjant zatrzyma takiego kierowcę, jest on sprawdzany przy pomocy alkomatu by potwierdzić przypuszczenia. Przy okazji policjant może przeprowadzić szybki test na obecność narkotyku, który musi być następnie potwierdzony poprzez specjalistyczne badanie krwi. W tym przypadku prawo jazdy może zostać zatrzymane do wyjaśnienia sprawy, jednak nie dłużej jak na 30 dni.

Nowe przepisy przewidują, że osoba która prowadziła samochód spożyciu alkoholu lub środka odurzającego, a następnie spowodowała wypadek, w którym ktoś zginął lub był ranny, może stracić dożywotnio uprawnienia. Kodeks dopuszcza jednak wyjątki od tej reguły.

Dokument może zostać zatrzymany także w sytuacji, kiedy na wniosek sądu, prokuratora czy starosty wydano decyzję o zatrzymaniu prawa jazdy lub orzeczono zakaz czy cofnięto uprawnienia. Jest to sytuacja w której po wydaniu decyzji nie było fizycznej możliwości odebrania dokumentu. Podczas kontroli policjant ma prawo zatrzymać dokument.

Następna sytuacja, w wyniku której zostanie zabrane prawko, to konsekwencja "kolekcjonowania" punktów karnych. Po przekroczeniu 20 (pierwszy rok posiadania prawa jazdy) lub 24 punktów, prawo jazdy zostanie odebrane.

W sytuacji kiedy kierowca stwarza zagrożenie na drodze (przejazd na czerwonym świetle, brawurowa jazda, etc.) to przypadek w którym policjant jest upoważniony do zatrzymania prawa jazdy. Jest to możliwe wtedy gdy następuje uzasadnione podejrzenie, że kierowca popełnił przestępstwo lub wykroczenie, w wyniku którego może zostać orzeczony zakaz prowadzenia pojazdów.

Stracić prawko można również przez umyślne niezatrzymanie się na wezwanie do kontroli drogowej. Ucieczka z miejsca wypadku i nieudzielenie pomocy ofiarom skutkuje odebraniem dokumentu.

Podczas kontroli drogowej może się okazać, że dokument jest mocno uszkodzony, że niemożliwe jest odczytanie danych które są na nim zapisane. Policja zabezpiecza wtedy dokument i wydaje pokwitowanie, które pozwala poruszać się samochodem przez 7 następnych dni. Do takiej sytuacji dojdzie również gdy zajdzie podejrzenie o przerobieniu lub podrobieniu dokumentu. Przeterminowane prawo jazdy również ulega zatrzymaniu.

Podobne wiadomości:

Insignia w służbie obrońców prawa

auto motor i sport 0000-00-00

Policja podsumowuje długi weekend

Policja podsumowuje długi weekend

Aktualności 2017-08-15

Komentuj:

~Arty 2010-11-04

A co z jazda na swiatlach - dlaczego nas oklamuja wpiszczie w google \" dadrl.pl/bezpieczenstwo \" - to sie dowiecie...:

~ted 2010-10-30

wyjątki od reguł, to czysto polska specjalność w każdej dziedzinie, szczególnie PRAWA. Dlatego mamy taki syf jak widać.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.