mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Przez telefon sprawdzą, czy mamy OC

Przez telefon sprawdzą, czy mamy OC

Dziś scenariusz wygląda najczęściej tak. Jeśli zapomniałeś wziąć dokument potwierdzający zawarcie polisy OC i zostałeś zatrzymany przez policję, grozi ci mandat oraz odholowanie auta na policyjny parking. Według posłów to zbyt surowa kara, dlatego konieczna jest zmiana przepisów.

Sytuacja taka przytrafiła się, bądź może się przytrafić każdemu kierowcy. Wychodzimy w pośpiechu z domu, zakładamy inną kurtkę, marynarkę, bierzemy inną torebkę niż mieliśmy wczoraj czy np. rankiem. A tym samym wsiadamy do auta bez żadnych dokumentów samochodu ani naszych własnych. Problemy zaczynają się w momencie zatrzymania nas przez patrol policyjny. Tłumaczenia najczęściej nie pomagają, choć zdarza się, że policjanci pozwolą, by ktoś dowiózł na miejsce zatrzymania brakujące dokumenty. Raczej nie ma co liczyć, by puszczono nas w takiej sytuacji "na piękne oczy".

W obowiązującym stanie prawnym karą za takie niedopatrzenie kierującego jest mandat w wysokości 50 zł za każdy z wymaganych dokumentów, w tym i za brak umowy ubezpieczenia OC w formie papierowej. Dodatkowo pojazd zostaje odholowany na parking policyjny, co zwiększa nie tylko wydatki, ale i powoduje często niemałe kłopoty.

Aby to zmienić, sejmowa komisja nadzwyczajna "Przyjazne państwo" proponuje zmianę kodeksu drogowego poprzez wykreślenie jednego punktu (art. 130a ust. 1 pkt 2), który to właśnie wymienia "nieokazanie przez kierującego dokumentu stwierdzającego zawarcie umowy obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadacza pojazdu lub stwierdzającego opłacenie składki tego ubezpieczenia" jako jedną z przesłanek do usunięcia samochodu z drogi.

Według projektodawców przy obecnym rozwoju techniki policja jest w stanie sprawdzić, czy umowa OC została zawarta, w inny sposób niż poprzez okazanie dokumentu, np. przy pomocy telefonu albo komputera z dostępem do internetu.

Projekt nowelizacji ustawy prawo o ruchu drogowym trafił właśnie do Sejmu.
Tematy w artykule: mandaty telefon

Podobne wiadomości:

Francja naliczy kierowcom punkty karne

Francja naliczy kierowcom punkty karne

Finanse i prawo 2016-12-27

Sprytna sekretarka

auto motor i sport 0000-00-00

Komentuj:

~BORNEMOUTCH 2008-09-18

LUDZIE TAKIE NUMERY TO TYLKO W POLSCE ZEBY NISZCZYC LUDZI UNAS W ANGLI JEST TAK JAK NIE MAM DOKUMENTOW TO POLICJA TO SPRAWDZI PO TABLICACH REJESTRACJI I TYLE A JAK JESTES Z POLSKI TO POPROSTU DONIESIESZ NP ZA TYDZIEN NA NAJBLISZY POSTERUNEK POLICJI PRAWO JAZDY I TYLE ZADNEGO MANDATU ALE ANGLIA TO KRAJ DLA LUDZI A POLSKA ROBI WSZYSTKO ZEBY Z NIEJ LUDZIE WYJECHALI JA TAK ZROBILEM I JESTEM ZADOWOLONY Z TEGO ZYJE TU JUZ 5 LAT NIEMAM ZADNYCH PPROBLEMOW JAK W POLSCE

~dżony 2008-09-17

nie wiem czy da rade dziś sprawdzić telefonicznie czy mam zawartą polise OC, bo niby gdzie? W Cepiku? nie jestem pewien czy tam mają takie dane, choć moze sie myle. W końcu tyle kasy kosztował nas ten system, wiec niech będą z tego jakieś korzyści

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.