mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Przy sprzedaży samochodów potrzebna kasa fiskalna

Przy sprzedaży samochodów potrzebna kasa fiskalna

Organizacja Pracodawcy RP przypomina o obowiązku wydawania paragonów przy sprzedaży używanych samochodów. Oznacza to, że potrzebna jest kasa fiskalna – nie wystarcza samo opłacenie podatku VAT.

Mówi o tym interpretacja indywidualna z dnia 13 maja 2011 r. wydana przez dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu. Wnioskodawca zajmuje się od 2010 r. sprzedażą używanych samochodów sprowadzanych z zagranicy. Oprócz tego od 2008 r. prowadzi naukę języków obcych. Korzystając ze zwolnienia nie ewidencjonował na kasie usług szkoleniowych, natomiast sprzedaż samochodów już tak. Chciał mieć pewność, czy jego sposób ewidencjonowania jest prawidłowy.

Fiskus potwierdził to stanowisko. - Tym samym warto przypomnieć, iż w sytuacji, gdy obroty danego podatnika przekroczą 40.000 zł rocznie, bądź w przypadku osób rozpoczynających działalność – 20.000 zł, istnieje obowiązek ewidencjonowania – mówi Emilia Podębska, ekspert Pracodawców RP. - Oczywiście taki obowiązek nie obejmuje osób, które chcą dokonać sprzedaży jednorazowo. Aczkolwiek w sytuacji, która wskazuje, iż czynność taka będzie powtarzana, dany podmiot zostaje uznany za podatnika VAT – podkreśla Emilia Podębska.

Za brak ewidencji grożą sankcje. W przypadku stwierdzenia, że podatnik narusza obowiązek, naczelnik urzędu skarbowego lub organ kontroli skarbowej ustala za okres do momentu rozpoczęcia prowadzenia ewidencji obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących, dodatkowe zobowiązanie podatkowe w wysokości odpowiadającej 30 proc. kwoty podatku VAT.

Pracodawcy RP przypominają, że podatnicy, którzy rozpoczną ewidencjonowanie obrotu i kwot podatku należnego w obowiązujących terminach, mogą odliczyć od tego podatku kwotę wydatkowaną na zakup każdej z kas rejestrujących zgłoszonych na dzień rozpoczęcia (powstania obowiązku) ewidencjonowania w wysokości 90 proc. jej ceny zakupu (bez podatku), nie więcej jednak niż 700 zł.

Podobne wiadomości:

Jakie samochody kupują Polacy?

Jakie samochody kupują Polacy?

Aktualności 2016-10-06

Import aut ciągle rośnie

Import aut ciągle rośnie

Aktualności 2016-05-07

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Prześlij zdjęcie i zagraj o jedną z 30 nagród
Prześlij zdjęcie i zagraj o jedną z 30 nagród
Konkurs na 25-lecie magazynu "auto motor i sport". Zrób sobie zdjęcie z jubileuszowym wydaniem magazynu i prześlij je do nas koszystając z formularza na stronie. Masz szansę na wygranie jednej z 30 nagród. Weź udział!
Wydania cyfrowe auto motor i sport Wydania cyfrowe auto motor i sport