mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Przy sprzedaży samochodów potrzebna kasa fiskalna

Przy sprzedaży samochodów potrzebna kasa fiskalna

Organizacja Pracodawcy RP przypomina o obowiązku wydawania paragonów przy sprzedaży używanych samochodów. Oznacza to, że potrzebna jest kasa fiskalna – nie wystarcza samo opłacenie podatku VAT.

Mówi o tym interpretacja indywidualna z dnia 13 maja 2011 r. wydana przez dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu. Wnioskodawca zajmuje się od 2010 r. sprzedażą używanych samochodów sprowadzanych z zagranicy. Oprócz tego od 2008 r. prowadzi naukę języków obcych. Korzystając ze zwolnienia nie ewidencjonował na kasie usług szkoleniowych, natomiast sprzedaż samochodów już tak. Chciał mieć pewność, czy jego sposób ewidencjonowania jest prawidłowy.

Fiskus potwierdził to stanowisko. - Tym samym warto przypomnieć, iż w sytuacji, gdy obroty danego podatnika przekroczą 40.000 zł rocznie, bądź w przypadku osób rozpoczynających działalność – 20.000 zł, istnieje obowiązek ewidencjonowania – mówi Emilia Podębska, ekspert Pracodawców RP. - Oczywiście taki obowiązek nie obejmuje osób, które chcą dokonać sprzedaży jednorazowo. Aczkolwiek w sytuacji, która wskazuje, iż czynność taka będzie powtarzana, dany podmiot zostaje uznany za podatnika VAT – podkreśla Emilia Podębska.

Za brak ewidencji grożą sankcje. W przypadku stwierdzenia, że podatnik narusza obowiązek, naczelnik urzędu skarbowego lub organ kontroli skarbowej ustala za okres do momentu rozpoczęcia prowadzenia ewidencji obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących, dodatkowe zobowiązanie podatkowe w wysokości odpowiadającej 30 proc. kwoty podatku VAT.

Pracodawcy RP przypominają, że podatnicy, którzy rozpoczną ewidencjonowanie obrotu i kwot podatku należnego w obowiązujących terminach, mogą odliczyć od tego podatku kwotę wydatkowaną na zakup każdej z kas rejestrujących zgłoszonych na dzień rozpoczęcia (powstania obowiązku) ewidencjonowania w wysokości 90 proc. jej ceny zakupu (bez podatku), nie więcej jednak niż 700 zł.

Podobne wiadomości:

Francja dopłaci do zakupu nowych aut

Francja dopłaci do zakupu nowych aut

Finanse i prawo 2017-09-18

Jak dobrze sprzedać samochód? - rady o których warto pamiętać

Jak dobrze sprzedać samochód? - rady o...

Aktualności 2016-12-22

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Opel Insignia Country Tourer w polskich salonach - ile kosztuje?
Opel Insignia Country Tourer w polskich salonach - ile kosztuje?
Nowy Opel Insignia jest już dostępny w polskich salonach. Po raz kolejny samochód jest oferowany w off-roadowej wersji Country Tourer. Polski importer opublikował oficjalny cennik tego wariantu.
Sky is the limit – Nowa Mazda CX-5 nie zna granic Sky is the limit – Nowa Mazda CX-5 nie zna granic