mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Przyczepy trzeba jednak ubezpieczać

Przyczepy trzeba jednak ubezpieczać

Sejm przychylił się do postulatów instytucji ubezpieczeniowych i przyjął poprawki Senatu dotyczące nowelizacji ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, według której przyczepy w dalszym ciągu będą podlegały obowiązkowemu ubezpieczeniu OC.

Pierwotnie posłowie przyjęli projekt noweli ustawy, zgodnie z którym we wszystkich sytuacjach ubezpieczeniem OC posiadacza pojazdu mechanicznego ciągnącego jest objęta również szkoda spowodowana przyczepą. Także, gdy taka przyczepa stoi odłączona na drodze publicznej.

Protesty środowiska ubezpieczeniowego (PIU, PBUK, UFG oraz Rzecznika Ubezpieczonych) przekonały wpierw Senacką Komisję Gospodarki Narodowej, a następnie Sejmową Komisję Infrastruktury. w efekcie najpierw Senatorowie wprowadzili poprawki, a następnie zostały one przyjęte przez Sejm. Za odrzuceniem senackiej poprawki głosowało zaledwie 2 posłów, przeciwko odrzuceniu poprawki było 404 posłów, zaś 1 poseł wstrzymał się od głosu. Ustawa zostanie teraz przekazana do podpisania przez Prezydenta.

- Ubezpieczenie OC w całej UE obejmuje także przyczepy. Wprowadzenie w Polsce innych zasad byłoby ewenementem. Szkody wyrządzone przez nieprawidłowo zabezpieczone lub np. pozostawione w miejscach nieoświetlonych przyczepy mogą być naprawdę poważne. Dlatego poszkodowani w takich przypadkach muszą mieć gwarancje ochrony - Jan Grzegorz Prądzyński prezes zarządu PIU.

Decydujące w zmianie stanowiska były głosy, iż proponowane zmiany są sprzeczne z prawem unijnym. Jak przypomina Polska Izba Ubezpieczeniowa słowo "pojazd" według prawa unijnego oznacza z jednej strony każdy pojazd silnikowy, ale z drugiej także każdą przyczepę zespoloną lub nie. PIU także wskazywało, że zmiany przepisów w powyższej kwestii spowodują ograniczenie ochrony poszkodowanych.

Ponadto Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych ostrzegało ponadto, że wprowadzenie takiej regulacji spowoduje, że osoby poruszające się pojazdami z polskimi tablicami rejestracyjnymi poza granicami kraju mogą być zmuszone do wykupienia Zielonej Karty.

Podobne wiadomości:

Kary za brak OC w 2018 roku będą wyższe

Kary za brak OC w 2018 roku będą wyższe

Aktualności 2017-10-26

Ubezpiecznie OC będzie zależne od mandatów

Ubezpiecznie OC będzie zależne od mandatów

Finanse i prawo 2017-09-19

Komentuj:

DamaPeak 2018-01-30

Moim zdaniem słusznie! I dla ruchu drogowego i dla samych posiadaczy przyczepy

~zen 2010-02-19

mój błąd. ale nie myli się ten co nic nie robi ;P

~kamilos 2010-02-18

hehe dobre, ale jednak sie mylisz troche, bo szkoda w ruchu przyczepą i tak jest rozliczana z oc auta ciągnącego, tu bardziej chodzi o to jak przyczepa stoi na poboczu i nagle sie np. stoczy i uderzy o inne auto

~zen 2010-02-18

i to jest dobre, ubezpieczasz przyczepę na teściową i jak nie daj boże kogoś zahaczysz na zakręcie, to niech się ubezpieczający martwi! a przyczepa nie moja ona tylko za mną jedzie

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Importer niemieckiej marki opublikował właśnie cennik nowego Audi A6. Samochód będzie dostępny na początek w silnikiem benzynowym i wysokoprężnym. Cennik otwiera kwota 296 600 zł.

Zalando Zalando