mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Przyczepy trzeba jednak ubezpieczać

Przyczepy trzeba jednak ubezpieczać

Sejm przychylił się do postulatów instytucji ubezpieczeniowych i przyjął poprawki Senatu dotyczące nowelizacji ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, według której przyczepy w dalszym ciągu będą podlegały obowiązkowemu ubezpieczeniu OC.

Pierwotnie posłowie przyjęli projekt noweli ustawy, zgodnie z którym we wszystkich sytuacjach ubezpieczeniem OC posiadacza pojazdu mechanicznego ciągnącego jest objęta również szkoda spowodowana przyczepą. Także, gdy taka przyczepa stoi odłączona na drodze publicznej.

Protesty środowiska ubezpieczeniowego (PIU, PBUK, UFG oraz Rzecznika Ubezpieczonych) przekonały wpierw Senacką Komisję Gospodarki Narodowej, a następnie Sejmową Komisję Infrastruktury. w efekcie najpierw Senatorowie wprowadzili poprawki, a następnie zostały one przyjęte przez Sejm. Za odrzuceniem senackiej poprawki głosowało zaledwie 2 posłów, przeciwko odrzuceniu poprawki było 404 posłów, zaś 1 poseł wstrzymał się od głosu. Ustawa zostanie teraz przekazana do podpisania przez Prezydenta.

- Ubezpieczenie OC w całej UE obejmuje także przyczepy. Wprowadzenie w Polsce innych zasad byłoby ewenementem. Szkody wyrządzone przez nieprawidłowo zabezpieczone lub np. pozostawione w miejscach nieoświetlonych przyczepy mogą być naprawdę poważne. Dlatego poszkodowani w takich przypadkach muszą mieć gwarancje ochrony - Jan Grzegorz Prądzyński prezes zarządu PIU.

Decydujące w zmianie stanowiska były głosy, iż proponowane zmiany są sprzeczne z prawem unijnym. Jak przypomina Polska Izba Ubezpieczeniowa słowo "pojazd" według prawa unijnego oznacza z jednej strony każdy pojazd silnikowy, ale z drugiej także każdą przyczepę zespoloną lub nie. PIU także wskazywało, że zmiany przepisów w powyższej kwestii spowodują ograniczenie ochrony poszkodowanych.

Ponadto Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych ostrzegało ponadto, że wprowadzenie takiej regulacji spowoduje, że osoby poruszające się pojazdami z polskimi tablicami rejestracyjnymi poza granicami kraju mogą być zmuszone do wykupienia Zielonej Karty.

Podobne wiadomości:

YU! - sposób na tańsze OC

YU! - sposób na tańsze OC

Finanse i prawo 2017-01-27

Sposób na tańsze ubezpieczenie OC

Sposób na tańsze ubezpieczenie OC

Finanse i prawo 2016-11-09

Komentuj:

~zen 2010-02-19

mój błąd. ale nie myli się ten co nic nie robi ;P

~kamilos 2010-02-18

hehe dobre, ale jednak sie mylisz troche, bo szkoda w ruchu przyczepą i tak jest rozliczana z oc auta ciągnącego, tu bardziej chodzi o to jak przyczepa stoi na poboczu i nagle sie np. stoczy i uderzy o inne auto

~zen 2010-02-18

i to jest dobre, ubezpieczasz przyczepę na teściową i jak nie daj boże kogoś zahaczysz na zakręcie, to niech się ubezpieczający martwi! a przyczepa nie moja ona tylko za mną jedzie

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Autostrada A2 rusza na wschód
Autostrada A2 rusza na wschód
GDDKiA podpisała umowy na budowę kolejnego odcinka autostrady A2. Tym razem chodzi o 15-kilometrowy fragment z Warszawy do obwodnicy Mińska Mazowieckiego i na węzeł u zbiegu południowej obwodnicy stolicy, trasy A2 i drogi wylotowej na Lublin.
Austria. Czas na oddech Austria. Czas na oddech