mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Punktami karnymi w kierowców

Punktami karnymi w kierowców

Zwiększone jakiś czas temu kwoty mandatów, a teraz zaostrzone przepisy dotyczące punktów karnych dla kierowców, którzy łamią przepisy ruchu drogowego. Taką drogę obrał resort spraw wewnętrznych w walce z piratami drogowymi. Między innymi punkty karne będą przyznawane za rozmowę przez komórkę podczas prowadzenia samochodu, więcej otrzymamy ich także za jazdę bez pasów bezpieczeństwa oraz za nieprawidłowe przewożenie małych dzieci.

Punktami karnymi w kierowców
Na polskich drogach, mówiąc bardzo delikatnie, bezpiecznie nie jest. Należymy do ścisłej europejskiej czołówki pod względem liczby wypadków drogowych. Co więcej, w tym roku najprawdopodobniej ich liczba się zwiększy w stosunku do lat poprzednich. Nie pomagają wszelkiego rodzaju kampanie społeczne, zwiększona aktywność policyjnych patroli, prowadzone akcje stróżów prawa czy podwyższane mandaty. Te ostatnie być może i są dotkliwe dla wielu kierowców, ale są i tacy, dla których kara grzywny w wysokości 500 zł, czy nawet wyższa, to żaden problem.

Dlatego też do aktywniejszej walki z piratami drogowymi posłużą już niedługo punkty karne. Wprawdzie obecnie funkcjonują one również, ale większa liczba wykroczeń, za które obok mandatu zostaniemy ukarani również punktami karnymi oraz zwiększenie ich liczby za najczęstsze i najbardziej niebezpieczne wykroczenia, mają być bardziej skuteczną bronią policji w tej walce. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta. Przekroczenie dozwolonego pułapu zebranych punktów karnych w ciągu dwunastu miesięcy (obecnie 24 punkty oraz 20 w przypadku młodych kierowców, do roku od uzyskania uprawnień) będzie skutkować utratą prawa jazdy. A to dla ogromnej rzeszy kierowców będzie karą niewspółmiernie wyższą nawet od najwyższego obecnie mandatu.

W resorcie spraw wewnętrznych i administracji powstał już projekt rozporządzenia, który wprowadzi nowy, bardziej rygorystyczny taryfikator punktów karnych. Poza tym uporządkuje wszelkie inne kwestie związane z przyznawaniem i późniejszą ewidencją punktami karnymi. W efekcie nowe przepisy mogą zacząć obowiązywać już niebawem, co z całą pewnością uderzy w niejednego kierowcę.

Piesi bardziej chronieni
Wprowadzone zmiany mają bardziej chronić pieszych uczestników ruchu drogowego, których szanse na przeżycie w razie zderzenia z samochodem są dużo niższe. Większość wykroczeń przeciwko bezpieczeństwu pieszych - m.in. wyprzedzanie bądź omijanie innego pojazdu na przejściach dla pieszych, nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na oznakowanym przejściu - będzie teraz karana maksymalną stawką dziesięciu punktów karnych. Wyjątki są nieliczne, m.in. 6 punktów przewidziano za nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu podczas cofania (do tej pory 5), a 5 za rozdzielenie kolumny pieszych (do tej pory 0).

2 punkty będą grozić, jeśli nie zatrzymamy się na znaku STOP. Według policji to bardzo częsta przypadłość wielu kierowców, a mająca szczególnie duże znaczenie dla bezpieczeństwa ruchu. Pięcioma punktami będą za to karani parkujący na miejscach przeznaczonych dla osób niepełnosprawnych. W ten sposób ustawodawca wpisuje się w działania mające na celu ochronę praw osób niepełnosprawnych. Przypomnijmy, że od niedawna za to wykroczenie grozi mandat w wysokości 500 zł.

Punkty za komórkę
Po wielu latach postulatów punktami karnymi będą karani kierowcy, którzy podczas jazdy rozmawiają przez telefon komórkowy bez specjalnego zestawu głośnomówiącego. Jest to dość powszechny problem, a który ma szczególne znaczenie dla bezpieczeństwa. Reakcje kierowcy podczas prowadzenia i jednoczesnego rozmawiania przez komórkę są bardzo zbliżone do jazdy pod wpływem alkoholu. Dlatego też za to wykroczenie będzie teraz przyznawane 5 punktów karnych, oczywiście obok 200-złotowego mandatu. Co więcej, już wkrótce rozmowy przez komórkę być może będą także rejestrowane przez urządzenia typu fotoradary.

Rosnąca (powoli, ale jednak) liczba oddawanych do użytku kilometrów autostrad i dróg ekspresowych, a także większe prędkości dopuszczalne są powodem, dla których z 3 do 5 punktów zwiększy się kara za cofanie na tego typu drogach. 3 punkty będą się należeć za przyspieszanie w momencie, gdy jesteśmy wyprzedzani, a także gdy będziemy wyprzedzać pojazd uprzywilejowany na obszarze zabudowanym. Z kolei omijanie opuszczonych szlabanów i wjeżdżanie na tory, gdy nie ma miejsca na ich opuszczenie, będzie już niedługo kosztować kierowców 4 punktami karnymi. Podobne wjechanie na skrzyżowanie, gdy nie ma za nim miejsca do kontynuowania ruchu, oznaczać będzie 2 punkty karne. Także 2 punkty będą się należeć, gdy wjedziemy pomiędzy określone pojazdy jadące w kolumnie. 5 punktów otrzymamy za zabawy w postaci organizowania kuligów, tj. ciągnięcie za pojazdem osób na sankach lub nartach, a trzy za zakrywanie świateł oraz tablic rejestracyjnych.

Przewóz dzieci i osób
Aż sześć punktów dostaną kierowcy, którzy przewożą dzieci bez wymaganych przepisami fotelików (do tej pory 3). Z 1 do 4 punktów wzrośnie za to kara za przewożenie pasażerów bez pasów lub bez kasków. Od 1 do 10 punktów grożą za przewożenie zbyt dużej liczby pasażerów. Punkty będą przyznawane zgodnie z regułą, że za każdego pasażera przewożonego w niewłaściwy sposób otrzymuje się jeden punkt. Analogicznie obecnie wygląda sytuacja z mandatami za to wykroczenie. Za każdą dodatkową osobę zostanie wypisany mandat w wysokości 100 zł. Dwa punkty będą nakładane za przewożenie osób w ciężarówkach poza kabiną lub w przyczepie.

Jak zapewnia ustawodawca razem z policją zwiększenie punktów karnych objęło przede wszystkim te wykroczenia, które są nagminnie popełniane oraz te, które mogą skutkować poważnymi następstwami. Wydaje się, że te zmiany mogą w końcu odnieść pożądany sukces. Bo jeśli nie w ten sposób, to już trudno sobie wyobrazić bardziej restrykcyjne kary dla kierowców, łamiących przepisy ruchu drogowego.

Podobne wiadomości:

Korytarz życia - wysokie mandaty za niestosowanie

Korytarz życia - wysokie mandaty za...

Aktualności 2017-07-11

Nowe radiowozy polskiej policji - BMW 330i

Nowe radiowozy polskiej policji - BMW 330i

Aktualności 2017-08-16

Komentuj:

marko1 2011-09-22

Ciekawe "Aż sześć osób dostaną kierowcy,(...) (do tej pory 3)." No nic idę przyodziać swoich pasażerów w samochodzie w pasy bezpieczeństwa i w kaski bo "(...) to kara za przewożenie pasażerów bez pasów lub bez kasków" itd.

~vti 2011-09-22

ha a ja mam w tej chwili 21 punktów i nawet nie wiecie jaki to stres jeździć z groźbą utraty prawka za jakieś glupie przewinienie, 4 punkty można dostać naprawdę za jakąś duperele. Na szczęści za niecałe 2 miesiące kasuje mi się sześć punktów i będzie mi się dużo lepiej jeździć.

~Alos 2011-09-22

Jak chcą karać za niezatrzymanie się na STOPie to niech najpierw część STOPów pozamieniają na ustąpienie pierwszeństwa, bo w niektórych miejscach zatrzymywanie się nie jest konieczne, bo wszystko elegancko widać. Reszta zmian zdecydowanie na plus.

~i dobrze 2011-09-22

idzie to w dobrym kierunku

~kierowca 2011-09-22

słuszny krok powiadasz.... no najlepiej tylko karać i karać, to jedyna droga, jaką może zaproponować nasz rząd, niech od razu wprowadzą po 25 punktów za każde wykroczenie, to zgodnie z ich wyobrażeniem w ogóle kierowcy nie będą żadnych wykroczeń popełniać

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.