mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Quad jak samochód

Quad jak samochód

Quad, czterokołowiec, ATV (All-Terrain Vehicle). Bez względu na to, jak go nazwiemy, tego typu pojazd do tej pory często bardzo różnie był traktowany przez prawo. Już wkrótce ma się to zmienić. Kilka zmian w przepisach prawnych, spowoduje, że posiadanie oraz użytkowanie tego wehikułu będzie się wiązało z większymi obostrzeniami.

Quad jak samochód
Już po raz kolejny kierowcy mają być źródłem zwiększenia wpływów do budżetu państwa. W opublikowanym przez Ministerstwo Finansów projekcie nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym znalazła się niepozorna zmiana, która w praktyce doprowadzi do objęcia podatkiem akcyzowym wszystkich quadów na tych samych zasadach co samochody osobowe.

W Polsce akcyzie podlegają "wyroby akcyzowe", a więc wyroby energetyczne, energia elektryczna, napoje alkoholowe oraz wyroby tytoniowe – ich opodatkowanie jest obligatoryjne na podstawie przepisów unijnych. Oprócz tego polski ustawodawca objął akcyzą także samochody osobowe, czego regulacje UE nie wymagają.

Jednocześnie definicja "samochodów osobowych", zamieszczona w ustawie akcyzowej, jest dość specyficzna. Zgodnie z obecnym brzmieniem art. 100 ust. 4, w pojęciu tym mieszczą się "pojazdy samochodowe i pozostałe pojazdy mechaniczne przeznaczone zasadniczo do przewozu osób", w tym samochody typu kombi i samochody wyścigowe, z wyłączeniem autobusów (pow. 9 miejsc), skuterów śnieżnych, meleksów oraz quadów.

W projekcie nowelizacji Ministerstwo Finansów zaproponowało jednak "drobną" zmianę powyższego przepisu. Zgodnie z propozycją MF z definicji "samochodu osobowego" wyłączone byłyby tylko quady, "które nie podlegają rejestracji zgodnie z przepisami ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym". Oznacza to, że wszystkie quady, które rejestracji podlegają, będą objęte akcyzą.

Które quady podlegają obowiązkowej rejestracji? Zgodnie z obecnymi przepisami – żadne. Dopóki użytkownik nie chce poruszać się quadem po drogach publicznych, rejestrować swojego pojazdu nie musi.

Jednakże zgodnie z projektem nowej ustawy o dopuszczeniu pojazdów do ruchu – przygotowanym przez Ministerstwo Infrastruktury jeszcze we wrześniu ubiegłego roku – obowiązkowej rejestracji podlegać będą wszystkie quady (zwane w ustawie "czterokołowcami"). Wniosek o rejestrację trzeba będzie złożyć w terminie 30 dni od dnia zakupu, bądź sprowadzenia z zagranicy. Zestawienie obu projektów prowadzi do prostego wniosku: już wkrótce wszystkie quady będą podlegać opodatkowaniu akcyzą.

Na pocieszenie trzeba jednak dodać, że projekt nie przewiduje żadnych zmian w wysokości stawek akcyzy. Przypomnijmy, akcyza od samochodów osobowych o pojemności silnika do 2000 cm3 wynosi 3,1%, zaś od samochodów o większej pojemności silnika – 18,6%. Rzecz jasna quady, w których pojemność silnika rzadko przekracza 700 cm3, podlegać będą opodatkowaniu według niższej stawki. Nawet to jednak oznacza wzrost ceny najtańszych quadów o przynajmniej kilkaset złotych, a tych z górnej półki (pow. 40.000 zł) – nawet o 1.500 zł.

Przypomnijmy, że – w przypadku samochodów osobowych – opodatkowany akcyzą jest zarówno import (sprowadzenie z państwa nienależącego do UE), jak i wewnątrzwspólnotowe nabycie pojazdów (zarówno nowych, jak i używanych), które nie były wcześniej zarejestrowane w naszym kraju. Akcyzie podlega też pierwsza sprzedaż nowego pojazdu wyprodukowanego w Polsce. Zapłata akcyzy jest warunkiem zarejestrowania pojazdu.

Kiedy proponowane zmiany wejdą w życie? Jak na razie nowelizacja ustawy akcyzowej trafiła do uzgodnień międzyresortowych. Dopiero po ewentualnych zmianach oraz po jej zatwierdzeniu przez Radę Ministrów nowelizacja ustawy trafi pod obrady Sejmu. Jak widać więc, droga do wejścia w życie nowych przepisów regulujących opodatkowanie akcyzą quadów jest jeszcze dość długa. Jednak w dobie, gdy nasi rządzący na siłę szukają sposobów, by zwiększyć wpływy budżetowe, takie regulacje wydają się przesądzone.

Zmiany szykują się także w kwestii prowadzenia quadów. Aby móc prowadzić czterokołowiec, jak określony został ten typ pojazdów w projekcie ustawy o kierujących pojazdami, niezbędne będzie uzyskanie prawa jazdy. W przypadku lekkich quadów, czyli takich, których masa własna nie przekracza 350 kg i konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 45 km/h, niezbędne będzie posiadanie co najmniej nowej kategorii prawa jazdy AM. Zdobycie jej będzie możliwe dopiero po ukończeniu 14 roku życia. W przypadku pozostałych czterokołowców, konieczne do ich prowadzenia będzie posiadanie minimum kategorii B1.
Tematy w artykule: przepisy akcyza quad

Podobne wiadomości:

MiTo z silnikiem MultiAir – szczegóły

auto motor i sport 0000-00-00

Akcyza samochodowa 2017 wejdzie z opóźnieniem

Akcyza samochodowa 2017 wejdzie z opóźnieniem

Finanse i prawo 2016-12-06

Komentuj:

~kub 2009-08-06

no i bedą wkrótce musiały mieć tablice rejestracyjne, tylko czekać aż w lasach pojawia się niedługo fotoradary albo patrole policyjne

~Greg12 2009-08-06

Jakby do tych Quadów przyczepić tablice rejestracyjne to nareszcie można by znaleźć tych co rozjeżżają rezerwaty przyrody tak dla fantazji. Teraz policja jest bezradna, a tak w końcu dorwie idiotę.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Już niedługo nie będziemy musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Po wielu zapowiedziach i obietnicach posłowie w końcu przegłosowali zmiany w prawie.