mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > RPO: Są skargi na nowe karty parkingowe

RPO: Są skargi na nowe karty parkingowe

Jeszcze tylko trzy tygodnie ważne będą dotychczasowe karty parkingowe wydawane osobom niepełnosprawnym. Od grudnia, by móc zatrzymać się na miejscu dla niepełnosprawnych, trzeba będzie posiadać nowy dokument. Do Rzecznika Praw Obywatelskich już napływają skargi na nowe rozwiązanie.

RPO: Są skargi na nowe karty parkingowe
Zgodnie z obowiązującą od lipca nowelizacją ustawy Prawo o ruchu drogowym, dotychczasowe karty parkingowe dla niepełnosprawnych stracą ważność z końcem listopada. W ich miejsce pojawią się nowe dokumenty, o które osoby uprawnione mogły i mogą się starać w powiatowych zespołach ds. orzekania o niepełnosprawności. Rozwiązanie takie zostało wprowadzone, by ukrócić różne patologie związane z wykorzystywaniem kart parkingowych przez osoby nieuprawnione. Chodzi o częste przypadki używania sfałszowanych kart, a także korzystanie z karty, która przysługiwała osobie już zmarłej.

W tym celu nowe karty parkingowe mają być wydawane maksymalnie na 5 lat, mają mieć lepsze zabezpieczenia techniczne, a także powstała centralna ewidencja kart parkingowych.

Nim jeszcze przepis na dobre wszedł w życie, już spotkał się z wieloma głosami sprzeciwu. Głównie osób niepełnosprawnych, których zmienione przepisy dotyczą. Wnioskodawcy kwestionują zgodność nowych przepisów z Konstytucją, uważając, że nowe zasady wydawania kart parkingowych naruszają zasadę praw nabytych. Część wnioskodawców uważa również za niekonstytucyjne nieprzyznawanie nowych kart parkingowych osobom z lekkim stopniem niepełnosprawności, a mającym obniżoną sprawność ruchową, którzy do tej pory mogli korzystać z takich uprawnień.

Rzecznik Praw Obywatelskich w związku z powyższymi skargami i wynikającymi z nich wątpliwościami wystąpił do Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju o ustosunkowanie się do zarzutów odnośnie niekonstytucyjności wprowadzonych zmian.

Podobne wiadomości:

Jak poprawnie parkować?

auto motor i sport 0000-00-00

Parkowanie w przypadkowych miejscach może się skończyć mandatem, a nawet odholowaniem auta. Musisz uważać nie tylko na znaki informujące o zakazie parkowania i postoju.

MON zainwestuje w polskie drogi

MON zainwestuje w polskie drogi

Polskie drogi 2017-01-04

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
Zastanawiałeś się kiedyś co zrobić, aby zakup nowego samochodu był mniej odczuwalny dla rodzinnego budżetu? Sprawdź nowego Citroëna C3 Aircross, który dostępny jest w nowoczesnej formie finansowania Citroën SimplyDrive.