mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > RPO chce, by pieniądze z mandatów szły na pomoc ofiar wypadków

RPO chce, by pieniądze z mandatów szły na pomoc ofiar wypadków

Prof. Irena Lipowicz, Rzecznik Praw Obywatelskich, wystąpiła do Ministra Sprawiedliwości, Marka Biernackiego, w sprawie zapewnienia odpowiedniej pomocy pokrzywdzonym w wypadkach komunikacyjnych i ich rodzinom.

RPO chce, by pieniądze z mandatów szły na pomoc ofiar wypadków
Ostanie zmiany przepisów o ruchu drogowym, systemu kar pieniężnych i punktów karnych, które weszły w życie w ostatnim okresie skłaniają do wniosku, iż ustawodawca w wielu przypadkach zaostrzył odpowiedzialność za popełnienie wykroczeń przeciwko bezpieczeństwu i porządkowi w komunikacji, co ma przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa na drogach. Prof. Lipowicz zwraca jednak uwagę w wystąpieniu na kwestię ściągalności grzywien nałożonych w formie mandatu karnego i docelowego przeznaczenia kwot pozyskanych z tych grzywien.

Ściąganie grzywny nałożonej w drodze mandatu karnego następuje w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji. Grzywna ta stanowi dochód budżetu państwa, a gdy nałoży ją funkcjonariusz organu podległego władzom jednostki samorządu terytorialnego - stanowi dochód tej jednostki samorządu. Są to znaczne dochody, jak wynika chociażby z raportu Najwyżej Izby Kontroli z
października 2011 r., dochody z mandatów nakładanych przez same straże gminne
(miejskie) zasilają rocznie budżety niektórych gmin w wysokości nawet kilku milionów złotych.

W Polsce działa na rzecz ofiar wypadków komunikacyjnych wiele podmiotów, które niejednokrotnie udzielają bezpłatnej pomocy. Często jedynym źródłem ich finansowania są dotacje z Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej.

Rzecznik Praw Obywatelskich zwraca się z prośbą o rozważenie wprowadzenia stosownych zmian w prawie, tak aby określony procent wpływów z grzywien nakładanych w drodze mandatu karnego, które stanowią dochody budżetu państwa i gmin, przekazywany był podmiotom świadczącym pomoc pokrzywdzonym w wypadkach komunikacyjnych i ich rodzinom, co mogłoby realnie wpłynąć na podniesienie efektywności takiej pomocy.

Podobne wiadomości:

Fotoradary wracają do Warszawy

Fotoradary wracają do Warszawy

Finanse i prawo 2016-12-21

Francja naliczy kierowcom punkty karne

Francja naliczy kierowcom punkty karne

Finanse i prawo 2016-12-27

Komentuj:

~taa 2013-09-09

Tylko najważniesze pytanie czym bedzie zasypywana dziura w budżecie jeśli pieniądze będą trafiać tam gdzie powinny? :D

~rajmund 2013-09-08

pomysł dobry, ale... tylko w teorii, nie wyobrażam sobie jak miałyby być rozdzieloane te kwoty, wg jakiego klucza, co nowy fundusz by powstał, nowi urzędnicy by o tym decydowali...??

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Volvo S60 zadebiutowało
Nowe Volvo S60 zadebiutowało
Kilka tygodni temu zadebiutowało nowe Volvo V60, a teraz przyszedł czas na wersję sedan. Model klasy średniej powalczy z takimi konkurentami jak Audi A4, Mercedes Klasy C czy BMW Serii 3.