mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > RPO w sprawie fotoradarów

RPO w sprawie fotoradarów

Pojawianie się przy drodze nowych fotoradarów, które nie spełniają wszystkich obowiązujących przepisów zaniepokoiło Rzecznika Praw Obywatelskich, który w związku z tym zwrócił się o wyjaśnienia do Ministra Spraw Wewnętrznych.

RPO w sprawie fotoradarów
Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 22 czerwca 2011 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach wprowadziło nowe przepisy, które miały od 28 czerwca ubiegłego roku regulować zasady funkcjonowania stacjonarnych urządzeń rejestrujących, lepiej znanych jako fotoradary.

Nowe przepisy określają m.in., że zgodnie z wymaganiami kolor obudowy fotoradaru powinien być żółty. Co istotne, zgodnie z §2 rozporządzenia Ministra Infrastruktury, stacjonarne urządzenia rejestrujące i ich obudowy, zainstalowane w pasie drogowym przed wejściem w życie tego rozporządzenia, które nie spełniają określonych w nim wymagań, mogą być wykorzystywane przez okres 36 miesięcy od dnia jego wejścia w życie.

Według prof. Ireny Lipowicz, Rzecznika Praw Obywatelskich, która powołuje się na skargi skierowane do Biura, istnieją przypadki, iż do tzw. atrap fotoradarów, a więc samych obudów bez urządzenia rejestrującego, montowane były w ostatnim okresie nowe fotoradary, które jednak nie spełniają wymagań zawartych w powyższym rozporządzeniu. W szczególności rozbieżności dotyczą właśnie braku żółtego koloru obudowy nowo postawionych fotoradarów.

- Wydaje się natomiast, iż poprawna interpretacja §2 cyt. wyżej rozporządzenia Ministra Infrastruktury wyklucza możliwość jego zastosowania do urządzeń rejestrujących montowanych w "starych" obudowach, po dniu wejścia w życie cyt. rozporządzenia - możemy przeczytać w piśmie skierowanym do MSW.

Podobne wiadomości:

Fotoradary – właściciel auta nie będzie musiał wskazywać

Fotoradary – właściciel auta nie będzie...

Finanse i prawo 2016-07-28

Nowe fotoradary na polskich drogach

Nowe fotoradary na polskich drogach

Aktualności 2017-06-28

Komentuj:

~1952PL 2012-09-06

Wybaczcie, ale przed fotoradarem, brakuje mi jeszcze księdza i policjanta, którzy będą prosili kierowców: weź i zwolnij, bo za 100 metrów jest fotoradar. Kompletna głupota twórców bezsensownego prawa, która na pewno niczego na drogach nie zmieni na lepsze. Po co w ogóle stoją te "żółte" fotoradary? Żeby denerwować kierowców? Bo kierowca nie wie, z jaką prędkością wolno mu jechać? Znacznie skuteczniejszym było by, gdyby każdy kierujący wiedział, że takie urządzenia gdzieś tu mogą być i w każdej chwili mogą naszą "nieodpowiednią" prędkość zarejestrować. To chyba logiczne! Piszę ten komentarz i przeciwko sobie, ale nie mogę już dłużej czytać tych bzdur, wymyślanych przez ludzi, którzy chcą wyłącznie zgarniać od kierowców kasę, nie stwarzając jednocześnie większego bezpieczeństwa na polskich drogach.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Audi A1 Sportback - już oficjalnie!
Nowe Audi A1 Sportback - już oficjalnie!
Audi A1 to najmniejszy model w gamie niemieckiego producenta. Samochód debiutuje w pięciodrzwiowej wersji Sportback. Producent raczej nie wprowadzi do sprzedaży wariantu trzydrzwiowego.

Zalando Zalando