mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > RPO za konfiskatą aut pijanym kierowcom

RPO za konfiskatą aut pijanym kierowcom

Ostatnia decyzja Rzecznika Praw Obywatelskich w sprawie wniesionej kasacji do Sądu Najwyższego od wyroku sądu rejonowego, który orzekł konfiskatę samochodu nietrzeźwego kierowcy, wywołała wiele kontrowersji. Pojawiły się nawet głosy, że RPO jest przeciwny surowej walce z plagą pijaństwa na polskich drogach.

RPO za konfiskatą aut pijanym kierowcom
Poniżej prezentujemy oświadczenie prof. Ireny Lipowicz, Rzecznika Praw Obywatelskich, w związku z kontrowersjami dotyczącymi konfiskaty samochodu nietrzeźwego kierowcy (czytaj więcej o wniosku RPO).

"Jako rzecznik praw obywatelskich uważam, że podstawą wszelkich działań państwa wobec obywateli musi być konstytucja i obowiązujące ustawy, a moją rolą jest m. in. domaganie się realizacji tej zasady w praktyce działań sądów.

Pojawiły się liczne komentarze w związku z wniesieniem przez RPO kasacji do Sądu Najwyższego od wyroku jednego z sądów rejonowych wobec pijanego kierowcy. Zaskarżona została ta część wyroku, która dotyczy orzeczenia przepadku na rzecz Skarbu Państwa samochodu, jako służącego do popełnienia przestępstwa.

Co do istoty sprawy, chciałam wyjaśnić, że konfiskatę pojazdu mechanicznego za jazdę w stanie nietrzeźwym uważam za dopuszczalny i skuteczny, stosowany w wielu krajach, sposób reakcji państwa na straszną plagę społeczną, jaką są pijani kierowcy. Mam tylko obowiązek pilnowania, aby istniejące prawo było przestrzegane, stąd skarga kasacyjna. Z pewnością jednak nie będę protestowała, jeśli pojawią się zmiany ustawowe w tej materii, respektujące konstytucję i poczucie sprawiedliwości obywateli."

Podobne wiadomości:

Tragiczny długi weekend na drogach

Tragiczny długi weekend na drogach

Aktualności 2015-06-08

Polskie drogi coraz bezpieczniejsze

Polskie drogi coraz bezpieczniejsze

Aktualności 2015-07-11

Komentuj:

~damjan 2010-08-31

co do zabierania prawka za jazde po pijaku na rowerze, to szykowane są jakieś zmiany, że będą cofać uprawnienia tylko na dany pojazd ktorym się poruszało. Generalnie też jednak uważam, że kary powinny być wysokie, ale niekoniecznie automatyczne zabieranie auta to jest najlepsze wyjście

~sdf 2010-08-31

Można naliczyć wysoką karę, a samochód rekwirować na poczet kary, o ile kierujący jest właścicielem samochodu. Jeśli do 3 miesięcy delikwent zapłaci karę, to auto dostaje z powrotem. Jak nie, to licytacja. Trochę głupie jest natomiast zabieranie prawka na pół roku już przy 0,2 promila. Bardzo wysoki mandat ok, ale cofanie uprawnień byłoby sprytniejsze dopiero przy 0,5. Mamy teraz sytuację, że ktoś wraca osiedlową drogą na rowerze po grillu i jednym browarze, a może skończyć bez prawka, w konsekwencji bez pracy, bez środków do życia i na marginesie społecznym. Czy to jest dobra kara za jazdę na rowerze po jednym piwie?

~abc 2010-08-31

trudno, piłeś pojechałeś, twój wybór, płać teraz

~marcin 2010-08-31

konfiskata auta za jazdę po pijaku była już wałkowana jakieś dwa lata temu, nie wiem czy to nie było jeszcze za rządów PISu. Generalnie pomysł nie za bardzo trafiony, bo... co jeśli auto jest służbowe, rodziców, żony, sąsiada, kolegi (mam potem zwrócić firmie/rodzinie/koledze równowartość tego auta?) Cały czas podkreślam, dowalić takiej osobie wysoką karę, nawet więzienia i będzie spokój. Byle tylko objęło to wszystkich kierowców - nawet posłów, czy innych polityków, znane osobistości, księży etc etc

~sdf 2010-08-31

KIEROWCOM się pisze po polsku osiołki!!! Starajcie się bardziej, egzaminy wstępne do gimnazjum już za kilka miesięcy....

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.