mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Regulacje dotyczące biopaliwa E85

Regulacje dotyczące biopaliwa E85

Ministerstwo Gospodarki przygotowało projekt rozporządzenia określający wymagania jakościowe dla nowego biopaliwa ciekłego E85. Jest to odpowiedź na wyzwania ekologiczne i związane z tym rosnące zainteresowanie stosowaniem biopaliw.

Regulacje dotyczące biopaliwa E85
Określenie przez resort gospodarki wymagań jakościowych dla nowego biopaliwa E85 umożliwi jego sprzedaż klientom indywidualnym. Dotychczas przepisy umożliwiały stosowanie go jedynie w wybranych flotach pojazdów. Zgodnie z rozporządzeniem MG, wprowadzane do obrotu biopaliwo ciekłe E85 będzie zawierać 70-85 proc. bioetanolu i 15-30 proc. benzyny. Stosowanie tego rodzaju paliwa powoduje mniejsze, niż w przypadku paliw konwencjonalnych, zanieczyszczenie powietrza.

Rozporządzenie MG sprzyjać będzie również realizacji nałożonych na Polskę zobowiązań unijnych, dotyczących zwiększenia udziału biokomponentów w paliwach transportowych. Ponadto wytwarzanie tego typu biopaliwa wymagać będzie zwiększenia upraw roślin energetycznych, co przyczyni się do rozwoju tego sektora rolnictwa.

Biopaliwo E85 może być stosowane w pojazdach wyposażonych w silniki z zapłonem iskrowym, tzw. flex power. Sprzedaż aut z takim silnikiem prowadzi m.in. Ford, Volvo, Saab, Chevrolet, Cadillac, a także Hummer. Samochody spalające biopaliwo E85 mogą być również tankowane benzyną.

Zgodnie z dotychczas obowiązującymi przepisami w Polsce można stosować w powszechnym obrocie dwa rodzaje biopaliw ciekłych, tzn. czysty ester oraz mieszankę 20 proc. estru z olejem napędowym (tzw. biopaliwo B20).
Tematy w artykule: biopaliwa

Podobne wiadomości:

Biopaliwa nie straszne samochodom BMW

auto motor i sport 0000-00-00

Jakość paliw 2014 - jest nieco lepiej

Jakość paliw 2014 - jest nieco lepiej

Aktualności 2015-04-01

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.