mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Rejestracja nie jest niezbędna

Rejestracja nie jest niezbędna

Czy do skorzystania z przysługującego tylko do końca roku prawa do odliczenia pełnego podatku VAT konieczne jest tylko zawarcie samej umowy, dostawa pojazdu, czy musimy zdążyć także z rejestracją samochodu? Wciąż pojawia się wiele wątpliwości.

Pojawiające się wątpliwości zgłaszają także członkowie Związku Dealerów Samochodów w zakresie dotyczącym transakcji sprzedaży pojazdów w 2010 r. i zapowiedzianej zmiany od 1 stycznia 2011 w podatku VAT – "likwidacja kratki" i zmiana stawki z 22% na 23%.

Pytaniem zasadniczym jest czy dla opodatkowania według aktualnych zasad konieczna jest rejestracja pojazdu, czy wystarczające jest jedynie zawarcie umowy i wydanie lub postawienie samochodu do dyspozycji nabywcy. Może się bowiem zdarzyć sytuacja, że samochód zostanie sprzedany  np. 29 grudnia a o zarejestrowanie nowy właściciel tego pojazdu wystąpi w 2011 r.

Analizując przepisy podatkowe należy wskazać, że rejestracja pojazdu nie ma znaczenia dla opodatkowania VAT – istotne jest tylko czy zgodnie zasadami tego podatku doszło do dostawy towaru. Zgodnie z ogólnymi zasadami dostawa ma miejsce wówczas, gdy dany towar (samochód) został wydany lub pozostawiony do dyspozycji nowego właściciela. M.in. wskazuje na taką zasadę art. 86 ust. 10 pkt. 1 ustawy VAT, który stanowi, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę oraz z chwilą nabycia prawa do dysponowania towarem.

Reasumując – dla zachowania praw i opodatkowania według aktualnych przepisów konieczne jest dokonanie sprzedaży (wystawienie faktury) oraz wydanie tego pojazdu (protokół odbioru) w 2010 r. Rejestracji auta z kratką możemy więc spokojnie dokonać już w 2011 roku.

Podobne wiadomości:

Francja dopłaci do zakupu nowych aut

Francja dopłaci do zakupu nowych aut

Finanse i prawo 2017-09-18

Mniejsze tablice rejestracyjne będą legalne

Mniejsze tablice rejestracyjne będą legalne

Finanse i prawo 2017-08-31

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
Zastanawiałeś się kiedyś co zrobić, aby zakup nowego samochodu był mniej odczuwalny dla rodzinnego budżetu? Sprawdź nowego Citroëna C3 Aircross, który dostępny jest w nowoczesnej formie finansowania Citroën SimplyDrive.