mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Rejestracja nie jest niezbędna

Rejestracja nie jest niezbędna

Czy do skorzystania z przysługującego tylko do końca roku prawa do odliczenia pełnego podatku VAT konieczne jest tylko zawarcie samej umowy, dostawa pojazdu, czy musimy zdążyć także z rejestracją samochodu? Wciąż pojawia się wiele wątpliwości.

Pojawiające się wątpliwości zgłaszają także członkowie Związku Dealerów Samochodów w zakresie dotyczącym transakcji sprzedaży pojazdów w 2010 r. i zapowiedzianej zmiany od 1 stycznia 2011 w podatku VAT – "likwidacja kratki" i zmiana stawki z 22% na 23%.

Pytaniem zasadniczym jest czy dla opodatkowania według aktualnych zasad konieczna jest rejestracja pojazdu, czy wystarczające jest jedynie zawarcie umowy i wydanie lub postawienie samochodu do dyspozycji nabywcy. Może się bowiem zdarzyć sytuacja, że samochód zostanie sprzedany  np. 29 grudnia a o zarejestrowanie nowy właściciel tego pojazdu wystąpi w 2011 r.

Analizując przepisy podatkowe należy wskazać, że rejestracja pojazdu nie ma znaczenia dla opodatkowania VAT – istotne jest tylko czy zgodnie zasadami tego podatku doszło do dostawy towaru. Zgodnie z ogólnymi zasadami dostawa ma miejsce wówczas, gdy dany towar (samochód) został wydany lub pozostawiony do dyspozycji nowego właściciela. M.in. wskazuje na taką zasadę art. 86 ust. 10 pkt. 1 ustawy VAT, który stanowi, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę oraz z chwilą nabycia prawa do dysponowania towarem.

Reasumując – dla zachowania praw i opodatkowania według aktualnych przepisów konieczne jest dokonanie sprzedaży (wystawienie faktury) oraz wydanie tego pojazdu (protokół odbioru) w 2010 r. Rejestracji auta z kratką możemy więc spokojnie dokonać już w 2011 roku.

Podobne wiadomości:

Mniejsze tablice rejestracyjne będą legalne

Mniejsze tablice rejestracyjne będą legalne

Finanse i prawo 2017-08-31

Pick-upy – paki pełne VAT-u

auto motor i sport 0000-00-00

Powodzenie pick-upów zależy od pomysłów fiskusa. W 2011 r. ich atrakcyjność wzrosła, bo zachowały pełny odpis VAT-u od ceny auta i paliwa. Większość samochodów z kratką utraciła te przywileje.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
6 sprawdzonych patentów na zimę.
6 sprawdzonych patentów na zimę.
Zamarznięte szyby i czapa śniegu na dachu mogą być niebezpieczne dla Ciebie, otoczenia i Twojego portfela. Podpowiadamy, jak szybko odśnieżyć auto, a dzięki temu uniknąć 3 pkt. karnych i 500 zł mandatu, a przy okazji pospać nawet kwadrans dłużej.
Jak przygotować samochód do jazdy w zimowy poranek? Jak przygotować samochód do jazdy w zimowy poranek?