mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Rejestracja pojazdów z Włoch i Austrii

Rejestracja pojazdów z Włoch i Austrii

Departament Transportu Drogowego Ministerstwa Infrastruktury poinformował, że certyfikaty włoskie oraz austriackie dokumenty "Typenshein" mogą być uznawane przy rejestracji w naszym kraju pojazdu sprowadzonego z Włoch i Austrii.

Ministerstwo Infrastruktury otrzymało za pośrednictwem Ambasady Włoch wyjaśnienia włoskiego Ministerstwa Infrastruktury i Transportu w sprawie procedur wyrejestrowywania pojazdów przeznaczonych na eksport. Strona włoska przyznała, że nie wprowadziła jeszcze do stosowania wymagań Dyrektywy 1999/37/EC w sprawie dokumentów rejestracyjnych pojazdów i że nie zapewniają nabywcy zwrotu dowodu rejestracyjnego, który powinien być podstawą przerejestrowania pojazdu. Z otrzymanych wyjaśnień wynika, że w aktualnie obowiązującej procedurze we Włoszech w przypadku, gdy pojazd ma być wywieziony do innego państwa członkowskiego poprzedni właściciel jest zobowiązany zgłosić w Publicznym Rejestrze Samochodowym (PRA) wyrejestrowanie pojazdu. Wówczas PRA po uprzednim zatrzymaniu dowodu rejestracyjnego i tablic rejestracyjnych wystawia certyfikat o wyrejestrowaniu pojazdu.

Ministerstwo Infrastruktury otrzymało również informację z Ambasady Austriackiej oraz z Ministerstwa Transportu, Innowacji i Technologii w Austrii wyjaśnienia na temat istniejących tam procedur wyrejestrowywania pojazdów przeznaczonych na eksport. Administracja austriacka również przyznaje o konieczność dostosowania ich wymagań do w/w Dyrektywy. Aktualnie w obowiązującej w Austrii procedurze wywozu pojazdu do innego państwa wyrejestrowanie pojazdu wpisywane jest w dokumencie zwanym "Typenshein" (karta pojazdu), który według ich prawa, uprawnia również do poruszania się w ruchu drogowym. Wyrejestrowania pojazdu dokonuje się w Punkcie ds. Rejestracji Pojazdów.

W związku z powyższym certyfikaty włoskie oraz austriackie dokumenty "Typenshein" mogą być uznawane przy rejestracji w naszym kraju pojazdu sprowadzonego z omawianych państw. Prowadzone są jednak prace legislacyjne mające na celu zmianę przepisów, w wyniku których do przerejestrowania pojazdu sprowadzonego z terytorium innego państwa członkowskiego będzie wymagany dowód rejestracyjny.


Podobne wiadomości:

Mniejsze tablice rejestracyjne będą legalne

Mniejsze tablice rejestracyjne będą legalne

Finanse i prawo 2017-08-31

Winiety 2018 - ile kosztują, gdzie kupić

Winiety 2018 - ile kosztują, gdzie kupić

Finanse i prawo 2017-12-05

Komentuj:

~kasia 2008-08-24

czy moge kupic samochod ktory nie jest zarejestrowany we francji?

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.