mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Rejestracja pojazdów z Włoch i Austrii

Rejestracja pojazdów z Włoch i Austrii

Departament Transportu Drogowego Ministerstwa Infrastruktury poinformował, że certyfikaty włoskie oraz austriackie dokumenty "Typenshein" mogą być uznawane przy rejestracji w naszym kraju pojazdu sprowadzonego z Włoch i Austrii.

Ministerstwo Infrastruktury otrzymało za pośrednictwem Ambasady Włoch wyjaśnienia włoskiego Ministerstwa Infrastruktury i Transportu w sprawie procedur wyrejestrowywania pojazdów przeznaczonych na eksport. Strona włoska przyznała, że nie wprowadziła jeszcze do stosowania wymagań Dyrektywy 1999/37/EC w sprawie dokumentów rejestracyjnych pojazdów i że nie zapewniają nabywcy zwrotu dowodu rejestracyjnego, który powinien być podstawą przerejestrowania pojazdu. Z otrzymanych wyjaśnień wynika, że w aktualnie obowiązującej procedurze we Włoszech w przypadku, gdy pojazd ma być wywieziony do innego państwa członkowskiego poprzedni właściciel jest zobowiązany zgłosić w Publicznym Rejestrze Samochodowym (PRA) wyrejestrowanie pojazdu. Wówczas PRA po uprzednim zatrzymaniu dowodu rejestracyjnego i tablic rejestracyjnych wystawia certyfikat o wyrejestrowaniu pojazdu.

Ministerstwo Infrastruktury otrzymało również informację z Ambasady Austriackiej oraz z Ministerstwa Transportu, Innowacji i Technologii w Austrii wyjaśnienia na temat istniejących tam procedur wyrejestrowywania pojazdów przeznaczonych na eksport. Administracja austriacka również przyznaje o konieczność dostosowania ich wymagań do w/w Dyrektywy. Aktualnie w obowiązującej w Austrii procedurze wywozu pojazdu do innego państwa wyrejestrowanie pojazdu wpisywane jest w dokumencie zwanym "Typenshein" (karta pojazdu), który według ich prawa, uprawnia również do poruszania się w ruchu drogowym. Wyrejestrowania pojazdu dokonuje się w Punkcie ds. Rejestracji Pojazdów.

W związku z powyższym certyfikaty włoskie oraz austriackie dokumenty "Typenshein" mogą być uznawane przy rejestracji w naszym kraju pojazdu sprowadzonego z omawianych państw. Prowadzone są jednak prace legislacyjne mające na celu zmianę przepisów, w wyniku których do przerejestrowania pojazdu sprowadzonego z terytorium innego państwa członkowskiego będzie wymagany dowód rejestracyjny.


Podobne wiadomości:

Mniejsze tablice rejestracyjne będą legalne

Mniejsze tablice rejestracyjne będą legalne

Finanse i prawo 2017-08-31

Przegląd płatny z góry od jesieni

Przegląd płatny z góry od jesieni

Finanse i prawo 2017-05-03

Komentuj:

~kasia 2008-08-24

czy moge kupic samochod ktory nie jest zarejestrowany we francji?

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
MUSI BYĆ COOL
MUSI BYĆ COOL
Ten nowoczesny samochód miejski, dzięki nadmuchanej karoserii, nietypowym reflektorom, innowacyjnym panelom Airbump i dziesiątkom dostępnych wersji kolorystycznych sprawił, że kierowca wreszcie może wyrazić swoją osobowość.