mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Rejestracja przez internet

Rejestracja przez internet

Od początku bieżącego roku istnieje możliwość zarejestrowania bądź wyrejestrowania samochodu drogą elektroniczną.

Stosowne zmiany wprowadziła nowelizacja rozporządzenia ministra infrastruktury w sprawie rejestracji i oznaczania pojazdów z 28 kwietnia 2009 roku, której zmienione przepisy dotyczące rejestracji pojazdów przez internet zaczęły obowiązywać właśnie od 1 stycznia br.

Cała procedura odbywa się za pośrednictwem strony internetowej właściwego ze względu na nasze miejsce zamieszkania starostwa. Organ rejestrujący powinien wydzielić specjalną skrzynkę podawczą służącą składaniu wniosków drogą elektroniczną. Poza tym powinny być tam dostępne wszelkie niezbędne wnioski oraz dokładny opis procedury składania tych wniosków drogą elektroniczną, a także spis potrzebnych dokumentów wraz z ich wymaganych formatem i jakością.

Wnioski o rejestrację, także czasową, oraz wyrejestrowanie pojazdów (samochodów i motocykli) powinny być opatrzone elektronicznym podaniem takich danych jak imię, nazwisko bądź nazwa właściciela oraz adres zamieszkania bądź siedziby firmy, a także bezpiecznym podpisem elektronicznym. Do wniosku właściciel pojazdu powinien dołączyć, w formacie i zgodnie z wymaganiami podanymi przez organ rejestrujący, zeskanowane dokumenty wraz z załączonym potwierdzeniem elektronicznym dokonania przelewu albo zeskanowanym dowodem wpłaty tych opłat. Dopuszcza się załączanie zdjęć tablic rejestracyjnych wykonanych techniką cyfrową.

Jeśli złożony przez nas wniosek będzie niekompletny bądź będzie źle wypełniony organ rejestrujący powiadomi nas drogą elektroniczną o konieczności uzupełnienia brakujących dokumentów bądź ich ponownego złożenia.

Podobne wiadomości:

Mniejsze tablice rejestracyjne będą legalne

Mniejsze tablice rejestracyjne będą legalne

Finanse i prawo 2017-08-31

Rejestracja

Rejestracja "anglików" możliwa od 15 sierpnia

Finanse i prawo 2015-08-06

Komentuj:

~chychak 2011-01-11

co więcej, podobno w zdecydowanej większości urzędów to jeszcze nie działa, tak więc nawet posiadając taki podpis nie uda nam się zarejestrować auta w kapciach

~klucznik 2011-01-10

martwe udogodnienie.90% wieśniaków którzy stoją w kolejce do zarejestrowania swojego niemieckiego szrotu nie ma i nigdy nie będzie mieć podpisu elektronicznego

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.