mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Resort finansów broni akcyzy

Resort finansów broni akcyzy

Ministerstwo Finansów poinformowało, iż obecnie nie są prowadzone żadne formalne postępowania przez Komisję Europejską wobec naszego państwa w związku z pobieranym podatkiem akcyzowym od nabywanych samochodów z zagranicy.

Odnosząc się do informacji na temat działań Komisji Petycji Parlamentu Europejskiego dotyczących tego zagadnienia, Ministerstwo Finansów wyjaśniło - "Zadaniem Komisji Petycji Parlamentu Europejskiego jest rozpatrywanie wszelkich skarg i wniosków wpływających od osób, organizacji i instytucji z obszaru Unii Europejskiej, aczkolwiek jako organ Parlamentu Europejskiego Komisja ta nie ma władzy sądowniczej i nie może wydawać orzeczeń ani podważać wyroków wydanych przez sądy państw członkowskich. Komisja Petycji Parlamentu Europejskiego może m.in. doradzić skierowanie petycji do organu europejskiego nie będącego w strukturach Wspólnoty lub do urzędu krajowego. "Strażnikiem traktatów" jest natomiast Komisja Europejska i to w jej gestii leży m.in. działanie, mające na celu rozpoznanie, czy konkretne działanie lub zaniechanie stanowi naruszenie postanowień traktatu."

Komisja Europejska nie zajęła natomiast w chwili obecnej końcowego stanowiska w tym zakresie, z uwagi na brak m.in. harmonizacji tych przepisów, jak również w związku z zapowiedzią polskiego rządu o przygotowaniu projektu nowej ustawy o podatku ekologicznym od samochodów. Projekt nowej ustawy o podatku ekologicznym od samochodów został przesłany w marcu pod obrady Sejmu.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Już niedługo nie będziemy musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Po wielu zapowiedziach i obietnicach posłowie w końcu przegłosowali zmiany w prawie.