mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Resort finansów broni akcyzy

Resort finansów broni akcyzy

Ministerstwo Finansów poinformowało, iż obecnie nie są prowadzone żadne formalne postępowania przez Komisję Europejską wobec naszego państwa w związku z pobieranym podatkiem akcyzowym od nabywanych samochodów z zagranicy.

Odnosząc się do informacji na temat działań Komisji Petycji Parlamentu Europejskiego dotyczących tego zagadnienia, Ministerstwo Finansów wyjaśniło - "Zadaniem Komisji Petycji Parlamentu Europejskiego jest rozpatrywanie wszelkich skarg i wniosków wpływających od osób, organizacji i instytucji z obszaru Unii Europejskiej, aczkolwiek jako organ Parlamentu Europejskiego Komisja ta nie ma władzy sądowniczej i nie może wydawać orzeczeń ani podważać wyroków wydanych przez sądy państw członkowskich. Komisja Petycji Parlamentu Europejskiego może m.in. doradzić skierowanie petycji do organu europejskiego nie będącego w strukturach Wspólnoty lub do urzędu krajowego. "Strażnikiem traktatów" jest natomiast Komisja Europejska i to w jej gestii leży m.in. działanie, mające na celu rozpoznanie, czy konkretne działanie lub zaniechanie stanowi naruszenie postanowień traktatu."

Komisja Europejska nie zajęła natomiast w chwili obecnej końcowego stanowiska w tym zakresie, z uwagi na brak m.in. harmonizacji tych przepisów, jak również w związku z zapowiedzią polskiego rządu o przygotowaniu projektu nowej ustawy o podatku ekologicznym od samochodów. Projekt nowej ustawy o podatku ekologicznym od samochodów został przesłany w marcu pod obrady Sejmu.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Lexus UX - premiera w Genewie
Lexus UX - premiera w Genewie
Spekulacje na temat nowego crossovera od Lexusa weszły na wyższy poziom. Norweski oddział marki potwierdził plotki - lada moment na salonie w Genewie pojawi się zupełnie nowy model UX.