mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Resort finansów przeciwko dopłatom do nowych aut

Resort finansów przeciwko dopłatom do nowych aut

W grudniu informowaliśmy o projekcie Związku Dealerów Samochodów wprowadzającego system dopłat przy zakupie nowego samochodu i jednoczesnego zezłomowania starego, ponad 15-letniego. Dziś już wiemy, że, póki co, pomysł ten nie ma szans na realizację. Sprzeciw wyraziło bowiem Ministerstwo Finansów.

Resort finansów przeciwko dopłatom do nowych aut
Jak można było się spodziewać resort finansów jest przeciwny zaproponowanego przez Związek rozwiązaniu (czytaj więcej o projekcie). W odpowiedzi padają stwierdzenia, że zaproponowane rozwiązanie to działanie wyłącznie doraźne, stawiające branżę motoryzacyjną w pozycji uprzywilejowanej wobec innych branż. A ewentualny wzrost sprzedaży nowych samochodów może odbyć się kosztem spadków sprzedaży w innych sektorach. Z tego względu założone przez ZDS wpływy do budżetu państwa mogą okazać się trudne w realizacji.

Według Ministerstwa system dopłat będzie miał niewielki wpływ na produkcję samochodów w naszym kraju, bowiem aż 98 proc. wyprodukowanych w Polsce samochodów trafia na rynki zagraniczne. Wielkość produkcji zależy zatem w dużo większym stopniu od koniunktury na tych rynkach.

Ponadto odpowiadający wyraźnie pomija odniesienie się do przyjętego przez Związek założenia wygenerowania dodatkowej sprzedaży samochodów i związanego z tym wpływu do budżetu. Ponadto jako zarzut zostało uwypuklone, że projekt nie wskazuje źródeł finansowania proponowanych dopłat. To co najmniej dziwny zarzut w świetle tego, iż przedstawiony Ministerstwu Finansów projekt wskazuje, że jest to rozwiązanie samofinansujące się – zwrot od zapłaconego podatku.

Podobne wiadomości:

Oto pomysł, jak zapewnić dodatkowe 4 miliardy wpływów do budżetu

Oto pomysł, jak zapewnić dodatkowe 4 miliardy...

Finanse i prawo 2015-07-09

Nowy salon Infiniti w Sosnowcu

Nowy salon Infiniti w Sosnowcu

Aktualności 2015-05-21

Komentuj:

Viktorr 2013-02-22

...i można pozazdrościć Rumunom Dacii

~ros 2013-01-23

jeśli są przeciw uprzywilejowaniu branży motoryzacyjnej ,to niech zniosą jej dyskryminację,czyli całkowitej likwidacji akcyzy na samochody;to światowe kuriozum im jakoś nie przeszkadza.

~sam 2013-01-23

najgorsze że są głusi na wszelkie propozycje mądrzejszych od siebie

~Greg12 2013-01-22

MF to urząd łupieżczy nie dbający o rozwój czegokolwiek poza podatkami. Nie generują żadnych zysków (chociażby ukierunkowując rozwój gospadarki w jakimkolwiek kierunku), natomiast okradają nas wszystkich na swoje nagrody i premie (jakby chcieli żeby w Polsce nic już się nie produkowało, a jedynie importowało). Pieniądze z motoryzacji nie idą na jej rozwój. Ciekawe co sie dzieje z podatkiem drogowym włączonym do ceny paliwa. Czyżby kolejne premie dla klasy rządzącej????

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Suzuki Jimny - pierwsze zdjęcia przed premierą
Nowe Suzuki Jimny - pierwsze zdjęcia przed premierą
Suzuki przygotowuje w tym roku dwie ważne premiery, a jedną z nich jest zupełnie nowe Jimny. W sieci pojawiły się właśnie pierwsze zdjęcia tego modelu, a my znamy już pierwsze szczegóły na temat czwartej generacji.