mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Resort finansów wyjaśnia kwestie VAT od aut

Resort finansów wyjaśnia kwestie VAT od aut

Choć zmiany w ustawie o VAT dotyczące odliczania podatku VAT od zakupu samochodów oraz paliw obowiązują od początku roku, to jednak wciąż pojawiają się w tej kwestii liczne wątpliwości.

W związku z pojawiającymi się wątpliwościami w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych, na tle lektury broszury "Najważniejsze zmiany w VAT od dnia 1 stycznia 2011 r.", Ministerstwo Finansów uprzejmie informuje:

Od dnia 1 stycznia 2011 r. ograniczenie w zakresie odliczania podatku naliczonego przy nabyciu paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu dotyczy:
● samochodów osobowych oraz
● niektórych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony (także tzw. samochodów z "kratką"), w tym użytkowanych na podstawie umów najmu, dzierżawy, leasingu lub innych umów o podobnym charakterze, z wyjątkiem pojazdów samochodowych objętych od dnia 1 stycznia 2011 r. pełnym odliczeniem podatku (tzn. z wyjątkiem pojazdów samochodowych, do których zgodnie ze znowelizowaną ustawą o podatku od towarów i usług oraz ustawy o transporcie drogowym – [Dz. U. Nr 247, poz. 1652] - nie stosuje się ograniczenia podatku).

Tym samym powyższe ograniczenie w odliczaniu dotyczy również nabycia paliwa do napędu pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony (w tym tzw. samochodów z "kratką"), użytkowanych na podstawie umów najmu, dzierżawy, leasingu lub innych umów o podobnym charakterze, zawartych przed dniem 1 stycznia 2011 r., w stosunku do których od dnia 1 stycznia 2011 r. przysługuje odliczenie podatku w pełnej wysokości od czynszu (rat) lub innych płatności wynikających z takiej umowy.

Podobne wiadomości:

Nowa akcyza na samochody - rząd pracuje nad zmianami

Nowa akcyza na samochody - rząd pracuje nad...

Finanse i prawo 2016-10-13

Pick-upy – paki pełne VAT-u

auto motor i sport 0000-00-00

Powodzenie pick-upów zależy od pomysłów fiskusa. W 2011 r. ich atrakcyjność wzrosła, bo zachowały pełny odpis VAT-u od ceny auta i paliwa. Większość samochodów z kratką utraciła te przywileje.

Komentuj:

~ksiegowy55 2011-02-02

jeśli jeszcze jest w leasingu i od płaconych rat odliczasz 100 proc. VAT to nie możesz demontować kratki. Gdybyś kupił za gotówkę, odliczył cały VAT to teraz możesz robić co Ci się żywnie podoba. Amortyzacja nie ma tu żadnego znaczenia. Oczywiście demontaż kratki wiąże się z pewnymi procedurami (badanie techniczne, rejestracja). Pamiętaj jednak że za dwa lata znów najprawdopodobniej kratki będą pozwalały na odliczanie VAt od paliwa, więc jeśli zamierzasz trzymać to auto do tego czasu, to musisz to przemyśleć

~sdf 2011-02-02

Czy ktoś może mi wyjaśnić - czy to oznacza, że mogę już zdemontować kratkę i przerejestrować auto na osobowe? Ma dopiero 1,5 roku, więc teoretycznie jeszcze się amortyzuje, ale jest w leasingu i odpisy amortyzacyjne wykonuje sobie firma leasingowa. Czy też może demontaż kratki będzie skutkował koniecznością zwrotu VAT od aktualnej wartości auta?

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
6 sprawdzonych patentów na zimę.
6 sprawdzonych patentów na zimę.
Zamarznięte szyby i czapa śniegu na dachu mogą być niebezpieczne dla Ciebie, otoczenia i Twojego portfela. Podpowiadamy, jak szybko odśnieżyć auto, a dzięki temu uniknąć 3 pkt. karnych i 500 zł mandatu, a przy okazji pospać nawet kwadrans dłużej.
Citroen C3 Aircross Citroen C3 Aircross