mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Rewolucyjne zmiany wchodzą w życie

Rewolucyjne zmiany wchodzą w życie

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę o kierujących pojazdami, która po wielu latach i licznych poprawkach w końcu wejdzię w życie. Wśród najważniejszych nowości warto wymienić kursy reedukacyjne dla piratów drogowych, nadzór nad młodymi kierowcami oraz zmiany w kategoriach prawa jazdy.

Rewolucyjne zmiany wchodzą w życie
Tak długi termin wprowadzania w życie ustawy o kierujących pojazdami świadczy o niewątpliwej wadze tego aktu prawnego, jak i o sporach wokół niego. Jak wskazywali bowiem twórcy przepisów, głównym celem tej ustawy jest poprawa bezpieczeństwa na polskich drogach i zmniejszenie liczby ofiar wypadków drogowych. Jak się przyjrzeć najważniejszym punktom ustawy - przepisy dotyczące młodych kierowców, piratów drogowych, szkoleń kierowców - to nie sposób nie przyznać racji, że rzeczywiście w większości mogą one mieć znaczny wpływ na poziom bezpieczeństwa na drogach.

W przypadku młodych kierowców (i nie chodzi tu o wiek, a o staż), przez okres dwóch lat będzie ich obowiązywał okres próbny. To następstwo faktu, że według statystyk aż ok. 43% wypadków jest spowodowana przez kierowców w wieku 18-24 lat. Ten okres szczególnego nadzoru będzie wydłużany o kolejne dwa lata, jeśli kierowca popełni dwa wykroczenia drogowe przeciw bezpieczeństwu w ruchu drogowym. Młody kierowca będzie musiał zaliczyć wówczas także kurs reedukacyjny. W przypadku trzech wykroczeń, bądź jednego przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu ruchu drogowego, będzie musiał się pożegnać z prawem jazdy.

Dodatkowo w okresie próbnym, pomiędzy 4 a 8 miesiącem od wydania prawa jazdy, kierowca będzie zobowiązany odbyć kurs doszkalający w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz praktyczne szkolenie w zakresie zagrożeń drogowych. Przez pierwsze 8 miesięcy okresu próbnego auto, którym będzie poruszać się młody kierowca, powinno być oznakowane zielonym symbolem liścia klonowego. Ponadto w tym pierwszym okresie na obszarze zabudowanym nie będzie mógł przekraczać prędkości 50 km/h, poza obszarem zabudowanym - 80 km/h, a na autostradach oraz drogach ekspresowych dwujezdniowych - 100 km/h. Nie będzie też mógł w tym czasie pracować w charakterze kierowcy.

Kurs reedukacyjny czeka także na piratów drogowych, którzy w ciągu jednego roku przekroczą granicę 24 punktów karnych, za co dziś odebrane by im zostało prawo jazdy. To niby dobra wiadomość, ale znikną jednocześnie kursy, za udział w których dziś można sobie obniżyć liczbę punktów o sześć. Osoby, które ponownie, w ciągu pięciu lat od pierwszego skierowania na kurs reedukacyjny, otrzymają 24 punkty tracą automatycznie prawo jazdy. Aby je ponownie uzyskać, będą musiały odbyć szkolenie oraz zdać egzaminy. A następnie będą traktowani jak wszyscy początkujący kierowcy, z dwuletnim okresem próbnym włącznie.

Istotne zmiany dotyczyć też będą prawa jazdy na motocykle. Wprowadzone zostaną tu nowe kategorie. Najmłodsi, już od 14 roku życia, będą mogli się ubiegać o prawo jazdy kategorii AM, które zastąpi obecną kartę rowerową (dziś kartę motorowerową można uzyskać już w wieku 13 lat), a pozwoli także na poruszanie się coraz bardziej popularnymi w naszym kraju quadami (ale tylko lekkimi). Aby uzyskać to prawo jazdy trzeba będzie ukończyć kurs w ośrodku szkolenia kierowców, a następnie zdać egzamin państwowy w WORD-zie. Od 16 roku życia będzie można starać się o kat. A1, która z kolei daje prawo do jazdy motocyklami z silnikiem o pojemności 125 cm3 i o mocy do 11 kW (do 15 kW w przypadku motocykli trzykołowych). Aby prowadzić mocniejsze jednostki (kat. A2) - do 35 kW - niezbędne będzie ukończenie 18 roku życia. Z kolei wiek uprawniający do prowadzenia najmocniejszych motocykli, został przesunięty z 18 do 24 lat. Wcześniej o kategorię A będzie można się starać, jeśli kandydat przez co najmniej dwa lata będzie w posiadaniu prawa jazdy kat. A2.

W przypadku praw jazdy wprowadzona zostanie także ich okresowość. Kategorie prawa jazdy z grupy A oraz B, a także T, będą ważne przez 15 lat. Wszystkie pozostałe tylko przez pięć. Okresy te mogą być krótsze, jeśli tak wynika z orzeczenia lekarskiego.

Ustawa o kierujących pojazdami wprowadza także bardziej rygorystyczne wymagania wobec instruktorów nauki jazdy oraz szkół nauki jazdy. Zwiększy się nadzór nad szkołami, a sami instruktorzy będą poddawani dokładniejszym badaniom lekarskim i psychologicznym, ponadto czekają ich kursy doszkalające.

Podobne wiadomości:

Francja naliczy kierowcom punkty karne

Francja naliczy kierowcom punkty karne

Finanse i prawo 2016-12-27

Prawo jazdy - szykują się kolejne zmiany?

Prawo jazdy - szykują się kolejne zmiany?

Finanse i prawo 2017-06-29

Komentuj:

~Darek 2011-02-04

O co chodzi z tą okresowaścią? To znaczy, że co 15 lat nowe prawko trzeba będzie wyrabiać?

~robin 2011-02-03

"W przypadku młodych kierowców (i nie chodzi tu o wiek, a o staż), przez okres dwóch lat będzie ich obowiązywał okres próbny. To następstwo faktu, że według statystyk aż ok. 43% wypadków jest spowodowana przez kierowców w wieku 18-24 lat." A to jest trochę bez sensu ?!?! To problemem jest wiek "18-24 lata" czy staż?

marko1 2011-01-28

Autor artykułu zapomniał dodać że 16 latek też możne prowadzić samochód o całkowitym ciężarze do 500 kg, jak również nie będzie można ukarać takiego 16 latka za wykroczenie drogowe nie skutkujące z przestępstwem na dzień dzisiejszy w myśl kk.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Skoda wspiera rajdowe talenty
Skoda wspiera rajdowe talenty
Sportowy oddział Skody rozpoczyna program, który będzie wspierać młode, rajdowe talenty. Pierwszym kierowcą wspieranym przez czeską markę jest 20-letni Fin Juuso Nordgren.