mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Robisz prawo jazdy? Już za kilka dni duże zmiany

Robisz prawo jazdy? Już za kilka dni duże zmiany

Już za kilka dni koniec roku, ale Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego przeżywają prawdziwe oblężenie. Wszystko dlatego, że kursanci chcą zdawać egzamin prawo jazdy jeszcze na starych zasadach. Po Nowym Roku wchodzą bowiem zasady, które mogą utrudnić uzyskanie dokumentu.

Robisz prawo jazdy? Już za kilka dni duże zmiany
Od kilku miesięcy wiemy, że wraz z 2015 rokiem nastają nowe zasady egzaminowania kandydatów na kierowców. Najwięcej kontrowersji wzbudzają wymagania dotyczące umiejętności eko-jazdy. Co takiego tak naprawdę się zmieni?

Kursant podczas egzaminu będzie musiał wykazać się umiejętnością prawidłowego operowania lewarkiem zmiany biegów i wykorzystywaniem hamowania silnikiem. W rozporządzeniu opisane są zasady operowania lewarkiem zmiany biegów. Kandydat na kierowcę będzie musiał włączać kolejny bieg w odpowiednim zakresie obrotów silnika. W tym przypadku będzie to 1800-2600 obr./min. Jeżeli podczas egzaminu kursant będzie notorycznie przekraczał tą granicę, może go oblać. Zanim samochód osiągnie dopuszczalną prędkość w terenie zabudowanym (50 km/h), samochód powinien pracować na czwartym biegu.

W praktyce, z punktu widzenia doświadczonego kierowcy wszystko wydaje się bardzo proste. Jednak instruktorzy mają wiele wątpliwości co do słuszności nowych zasad. Jak zwykle, zamiast skupiać się na rozwijaniu umiejętności bezpiecznej jazdy, przepisy skupiają się na ekologii.

Podczas egzaminu może dochodzić do absurdalnych zachowań. Egzaminowany podczas jazdy w korku nie będzie mógł wrzucić drugiego biegu, jeżeli silnik nie osiągnie odpowiedniej wartości skrajnej. To z kolei ma niewiele wspólnego z ekologiczną jazdą. Wszystko zależy jednak od podejścia egzaminatorów.

Zmiany, które wchodzą 1 stycznia 2015 mają także pozytywne strony. Po wielu kontrowersjach baza pytań będzie w końcu w pełni jawna. Kolejna nowość to możliwość podejścia do egzaminu, bez ukończenia kursu przygotowawczego. Nowe zmiany nie obejmą kierowców, którzy przed 1 stycznia ukończyli kurs i zdali już egzamin teoretyczny, a czekają na praktyczny.

W 2016 na kierowców czekają kolejne zmiany. Jeżeli nic się nie zmieni, to nowy kierowca będzie musiał naklejać na aucie zielony listek przez pierwszych kilka miesięcy. Kolejne zmiany to ograniczenia prędkości, które będzie musiał dodatkowo respektować na początku swojej przygody za kółkiem.
Tematy w artykule: prawo jazdy

Podobne wiadomości:

Od 1 stycznia nie unikniesz zatrzmania prawa jazdy

Od 1 stycznia nie unikniesz zatrzmania prawa...

Finanse i prawo 2017-01-04

Punkty karne przez internet od 24 kwietnia

Punkty karne przez internet od 24 kwietnia

Aktualności 2017-04-04

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.