mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Rutynowe kontrole trzeźwości nie są legalne?

Rutynowe kontrole trzeźwości nie są legalne?

W ostatnich tygodniach dużo kontrowersji wzbudzają kwestie prawne związane z tematem rutynowych kontroli trzeźwości. Specjaliści w zakresie prawa zwracają uwagę na niekonstytucyjność takich akcji.

Rutynowe kontrole trzeźwości nie są legalne?
Prof. zw. dr hab. Artur Mazglewski ze stowarzyszenia "Prawo na drodze" w tym przypadku powołuje się na ustawę o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. W jego opinii badaniu na zawartość alkoholu w organizmie można poddać osobę, „co do której zachodzi uzasadnione podejrzenie, że jest nietrzeźwa”. Ustawa wymaga, by każda taka kontrola była udokumentowana odpowiednim protokołem. Praktyka pokazuje jednak, że ta procedura nie jest przestrzegana.

Ponadto Mazglewski dodaje, że zmuszanie kierowcy do poddawania się takiemu badaniu jest ograniczeniem jego wolności. Zgodnie z zapisami Kodeksu Postępowania Karnego taki środek można stosować wyłącznie wobec osoby oskarżonej lub wobec której istnieje uzasadnione podejrzenie, że popełniła przestępstwo.

Problem poruszał niedawno Rzecznik Praw Obywatelskich korespondując z Ministrem Spraw Wewnętrznych i Administracji, Ministrem Zdrowia oraz Komendantem Głównym Policji. Jednak niewiele z tego wynikło, ponieważ wszystkie wymienione organy nie poczuły się właściwe do rozwiązania tego problemu.

Dlatego RPO wystosował prośbę do Prezesa Rady Ministrów aby wskazał resort, który zajmie się sprawą i doprowadzi do zmian legislacyjnych, które będą legitymizować działania Policji. Odpowiedział Zastępca Szefa Kancelarii Prezesa Rady ministrów, który poinformował, że przedstawiono problem Ministerstwu Zdrowia i Ministrowi Spraw Wewnętrznych i Administracji w celu ujednoznacznienia obecnych przepisów.

Pozostaje czekać aż Kancelaria Prezesa Rady Ministrów otrzyma odpowiedź. Wtedy rząd będzie mógł odpowiedzieć, czy jest konieczna zmiana przepisów, a jeżeli tak, to kto powinien się tym zająć.
Tematy w artykule: alkohol alkomaty

Podobne wiadomości:

Czy sądy są zbyt łagodne wobec pijanych kierowców?

Czy sądy są zbyt łagodne wobec pijanych...

Aktualności 2015-03-13

Przez auta autonomiczne będziemy pić więcej...

auto motor i sport 2016-08-03

Według ekspertów z Instytutu Morgana Stanleya, samochody autonomiczne sprawią, że będziemy mniej jeździć. A to doprowadzić ma do tego, że będziemy pić więcej alkoholu. Skąd taka teza?

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.