Serwis redagowany przez: Auto motor i sport
Serwis redagowany przez: Auto motor i sport
mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Rząd akceptuje zasady zwrotu akcyzy

Rząd akceptuje zasady zwrotu akcyzy

Rada Ministrów przyjęła wczoraj (wtorek) przedłożony przez ministra finansów projekt znowelizowanej ustawy o zwrocie części akcyzy zapłaconej z tytułu sprowadzenia samochodu osobowego.

W projekcie określone zostały zasady zwrotu części podatku akcyzowego zapłaconego przez podatników od starszych niż dwuletnie (wliczając rok produkcji jako pierwszy rok kalendarzowy) samochodów osobowych, zakupionych od 1 maja 2004 r. do 30 listopada 2006 r.

Wartość zwrotu ma stanowić różnicę kwoty akcyzy obliczonej zgodnie z zasadami obowiązującymi przed 1 grudnia 2006 r. oraz kwoty podatku akcyzowego obliczonego według stawki akcyzy - 13,6 proc. dla samochodów osobowych o pojemności silnika powyżej 2000 cm3 oraz 3,1 proc. dla pozostałych pojazdów, bez względu na wiek.

W obliczeniach tych uwzględniono również średnią wartość rynkową samochodu, czyli jego wartość ustaloną na podstawie ceny notowanej na rynku krajowym, w miesiącu powstania obowiązku podatkowego. W przypadku, gdy data ta nie jest możliwa do ustalenia, jego wartość będzie określana na podstawie średniej ceny samochodu (tej samej marki, modelu, wyposażenia i roku produkcji) zarejestrowanego w Polsce.

Decyzję w sprawie ustalenia wartości rynkowej pojazdu ma podejmować urząd skarbowy, posługując się tabelarycznymi wykazami cen w danym miesiącu oraz opinią biegłych.

Według szacunków Ministerstwa Finansów zwrot akcyzy będzie kosztować budżet państwa ok. 580 mln zł. W okresie od 1 maja 2004 do 30 listopada 2006 r. do kraju zostało sprowadzonych 2,45 mln używanych aut, a przychody budżetowe tylko z tytułu akcyzy od tych aut wyniosły 2,3 miliarda złotych.

Czytaj także:
Wiadomo, jak zwrócą akcyzę (2007-04-19)

Tematy w artykule: akcyza

Podobne wiadomości:

Wiadomo, jak zwrócą akcyzę

Wiadomo, jak zwrócą akcyzę

Finanse i prawo 2007-04-19

Komentuj:

~inga 2007-07-27

złodzieje już poraz któryś przekładają mi termin załatwienia sprawy ze względu na skomplikowany charakter sprawy, co w tym skomplikowanego oddać ukradziona kasę i tyle razem z odsetkami za zwłokę, póki co termin mam na październik, ale jak znam nasz chory kraj w tym roku nie ma na co liczyć

~sam 2007-07-08

pytanie jest jedno: kiedy w koncu otrzymamy zapowiadany zwrot akcyzy? Czy jeszcze w tym roku? Wątpie

~gerry 2007-07-05

nie bulwersuj sie tak, bedą musieli oddac z odsetkami

~zbulwersowany 2007-07-05

ministerstwo przygotowuje ustawe chyba z pol roku, teraz rzad ją akceptuje, nastepnie zanim sejm sie nią zajmie (teraz poslowie udali sie już chyba na zasłuizony odpoczynek) i uchwali, a nastepnie zaakceptuje ją senat i podpiszse prezydent to jeszzcze minie minimum pól roku, i tak rok minie od decyzji ETS o tym ze nasze panstwo ma zwrocic obywatelom ich ukradzioną forse, Czy to nie nadaje sie do sądu????

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Ferrari F12 od Bengala Design
Ferrari F12 od Bengala Design
Ferrari F12 to motoryzacyjne dzieło sztuki. Firma Bengala Automotive Design, pochodząca z Hiszpanii, postanowiła przedstawić własną interpretację tego modelu. Oto potwór o nazwie F12 Caballeria.
Rozpoznaj modele Skody i wygraj Rozpoznaj modele Skody i wygraj