mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Rząd akceptuje zasady zwrotu akcyzy

Rząd akceptuje zasady zwrotu akcyzy

Rada Ministrów przyjęła wczoraj (wtorek) przedłożony przez ministra finansów projekt znowelizowanej ustawy o zwrocie części akcyzy zapłaconej z tytułu sprowadzenia samochodu osobowego.

W projekcie określone zostały zasady zwrotu części podatku akcyzowego zapłaconego przez podatników od starszych niż dwuletnie (wliczając rok produkcji jako pierwszy rok kalendarzowy) samochodów osobowych, zakupionych od 1 maja 2004 r. do 30 listopada 2006 r.

Wartość zwrotu ma stanowić różnicę kwoty akcyzy obliczonej zgodnie z zasadami obowiązującymi przed 1 grudnia 2006 r. oraz kwoty podatku akcyzowego obliczonego według stawki akcyzy - 13,6 proc. dla samochodów osobowych o pojemności silnika powyżej 2000 cm3 oraz 3,1 proc. dla pozostałych pojazdów, bez względu na wiek.

W obliczeniach tych uwzględniono również średnią wartość rynkową samochodu, czyli jego wartość ustaloną na podstawie ceny notowanej na rynku krajowym, w miesiącu powstania obowiązku podatkowego. W przypadku, gdy data ta nie jest możliwa do ustalenia, jego wartość będzie określana na podstawie średniej ceny samochodu (tej samej marki, modelu, wyposażenia i roku produkcji) zarejestrowanego w Polsce.

Decyzję w sprawie ustalenia wartości rynkowej pojazdu ma podejmować urząd skarbowy, posługując się tabelarycznymi wykazami cen w danym miesiącu oraz opinią biegłych.

Według szacunków Ministerstwa Finansów zwrot akcyzy będzie kosztować budżet państwa ok. 580 mln zł. W okresie od 1 maja 2004 do 30 listopada 2006 r. do kraju zostało sprowadzonych 2,45 mln używanych aut, a przychody budżetowe tylko z tytułu akcyzy od tych aut wyniosły 2,3 miliarda złotych.

Czytaj także:
Wiadomo, jak zwrócą akcyzę (2007-04-19)

Tematy w artykule: akcyza

Podobne wiadomości:

Wiadomo, jak zwrócą akcyzę

Wiadomo, jak zwrócą akcyzę

Finanse i prawo 2007-04-19

Komentuj:

~inga 2007-07-27

złodzieje już poraz któryś przekładają mi termin załatwienia sprawy ze względu na skomplikowany charakter sprawy, co w tym skomplikowanego oddać ukradziona kasę i tyle razem z odsetkami za zwłokę, póki co termin mam na październik, ale jak znam nasz chory kraj w tym roku nie ma na co liczyć

~sam 2007-07-08

pytanie jest jedno: kiedy w koncu otrzymamy zapowiadany zwrot akcyzy? Czy jeszcze w tym roku? Wątpie

~gerry 2007-07-05

nie bulwersuj sie tak, bedą musieli oddac z odsetkami

~zbulwersowany 2007-07-05

ministerstwo przygotowuje ustawe chyba z pol roku, teraz rzad ją akceptuje, nastepnie zanim sejm sie nią zajmie (teraz poslowie udali sie już chyba na zasłuizony odpoczynek) i uchwali, a nastepnie zaakceptuje ją senat i podpiszse prezydent to jeszzcze minie minimum pól roku, i tak rok minie od decyzji ETS o tym ze nasze panstwo ma zwrocic obywatelom ich ukradzioną forse, Czy to nie nadaje sie do sądu????

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.