mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Rząd chce większych uprawnień dla policji

Rząd chce większych uprawnień dla policji

Rada Ministrów przyjęła w dniu wczorajszym projekt zmian kodeksu drogowego, którego jednym z najistotniejszych założeń jest zwiększenie uprawnień policji i straży miejskiej do karania kierowców poza drogami publicznymi, zgodnie z przepisami obowiązującymi na wszystkich ogólnodostępnych drogach.

Rząd chce większych uprawnień dla policji
Projekt nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym przedłożony został przez ministra spraw wewnętrznych i administracji. Zaproponowane zmiany mają w pierwszej kolejności usprawnić ruch na drogach i podnieść poziom bezpieczeństwa wszystkich użytkowników (czytaj więcej o projekcie zmian).

Przewidziano m.in. zmianę przepisów dotyczących przepadku pojazdów na rzecz Skarbu Państwa zgodnie z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z 3 czerwca 2008 r. Trybunał zakwestionował wówczas przepis dopuszczający – bez prawomocnego orzeczenia sądu – przepadek pojazdu na rzecz Skarbu Państwa, który został usunięty z drogi wskutek naruszenia przepisów i nie został odebrany przez właściciela w ciągu 6 miesięcy. Zaproponowano, aby w przypadku odholowania pojazdu i nie odebrania go w ciągu 3 miesięcy, starosta występował do sądu z wnioskiem o jego przepadek na rzecz powiatu. Sąd będzie orzekał o przepadku pojazdu w postępowaniu cywilnym w trybie nieprocesowym. Skrócenie czasu, w którym należy odebrać odholowany pojazd z 6 do 3 miesięcy, spowodowane jest kosztami przechowywania pojazdów, które po pewnym czasie zaczynają przewyższać ich wartość.

Zgodnie z nowymi przepisami, opłaty za odholowanie i parkowanie usuniętych pojazdów będą stanowiły dochód powiatu. Rada powiatu będzie corocznie ustalać w uchwale wysokość opłat za holowanie i parkowanie pojazdu. W regulacjach ustawowych ustalono jedynie maksymalne opłaty za usunięcie i przechowywanie pojazdów.

Nowe przepisy zakładają także, że Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej będzie udzielał powiatom dotacji w wysokości proporcjonalnej do liczby pojazdów wycofanych z eksploatacji (wraków), przekazanych do stacji demontażu.

Nowela zakłada ponadto, że pojazd zaparkowany na miejscu przeznaczonym dla osób niepełnosprawnych będzie odholowywany na koszt właściciela. Ponadto, każdy pojazd zostanie odholowany, gdy jego właściciel zaparkuje go na miejscu oznaczonym znakiem "zakaz postoju" lub "zakaz zatrzymywania się", pod którym będzie informacja o usunięciu pojazdu na koszt właściciela. Ta zmiana wychodzi naprzeciw postulatom zgłaszanym m.in. przez przedstawicielstwa dyplomatyczne, które nie mogą sobie poradzić z pojazdami nieprawnie zaparkowanymi  przed siedzibami ambasad. Według nowych przepisów, jeżeli służby zdecydują o odholowaniu samochodu, a w tym czasie pojawi się na miejscu jego właściciel, to samochód nie będzie odwieziony na parking. Jednak właściciel poniesie koszty zorganizowania akcji holowniczej.

Zaproponowano także rozwiązania, które zgodnie z wymogami unijnymi, umożliwią przekazywanie Komisji Europejskiej raportów o ilości dwutlenku węgla emitowanego przez samochody po raz pierwszy rejestrowane w Polsce.

Podobne wiadomości:

Polscy sędziowie przeciwni zabieraniu praw jazdy

Polscy sędziowie przeciwni zabieraniu praw...

Finanse i prawo 2015-06-15

Nowy taryfikator mandatów 2016 - sprawdź, ile zapłacisz za mandat

Nowy taryfikator mandatów 2016 - sprawdź, ile...

2015-10-29

Komentuj:

~kierownik 2010-02-04

podobno jest szansa , że od czerwca, wszystko leży teraz w rękach naszych posłów

~miller 2010-02-04

"Ponadto, każdy pojazd zostanie odholowany, gdy jego właściciel zaparkuje go na miejscu oznaczonym znakiem "zakaz postoju" lub "zakaz zatrzymywania się", pod którym będzie informacja o usunięciu pojazdu na koszt właściciela." - DO TEJ PORY, JAK POINFORMOWAŁ MNIE "CZMUT" ZE STRAŻY MIEJSKIEJ, TAKI ZNAK NIC NIE WNOSIŁ (O ILE BYŁ USTAWIONY NA DRODZE OSIEDLOWEJ CZYLI NIE PUBLICZNEJ) I W ZWIĄZKU Z TYM NIE MOŻNA BYŁO UKARAĆ DELIKWENTA ZA PARKOWANIE ZA TYM ZNAKIEM, KTÓRY WIDAĆ NA POCZĄTKU ARTYKUŁU. CZY TERAZ TO SIE ZMIENI? OD KIEDY WCHODZI W ŻYCIE TA NOWELIZACJA?

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.