mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Rząd się spieszy - będą zmiany w VAT od aut

Rząd się spieszy - będą zmiany w VAT od aut

Od 1 stycznia br. przedsiębiorcy ponownie mogą nabywać samochód osobowy z homologacją ciężarową, odliczając przy tym 100 proc. podatku VAT. Już wkrótce jednak to się ponownie zmieni, bowiem rząd się spieszy, by wprowadzić ograniczenia w tym zakresie. Stosowne zmiany w przepisach przyjęła już Rada Ministrów i teraz projekt zmian trafił do Sejmu.

Rząd się spieszy - będą zmiany w VAT od aut
Początek roku wielu przedsiębiorców przywitało z otwartymi ramionami. Kupno samochodu osobowego z homologacją ciężarową N1, który wcale nie musi już posiadać na wyposażeniu sławetnej kratki (choć są także modele, które wciąż muszą mieć zamontowaną kratkę, by spełniać wymagania homologacji), oznacza niemalże 20-procentowe oszczędności. Przed tą zmianą, możliwe było odliczenie 60 proc. podatku VAT, maksymalnie jednak 6 tys. zł

Ministerstwo Finansów, obawiając się zbyt dużego zmniejszenia wpływów do budżetu, od początku zapowiadało, że taka możliwość jest tylko chwilowa i wynika wyłącznie z tego, że Komisja Europejska zbyt późno wydała swoją decyzję derogacyjną (17 grudnia 2013 r.). Prace nad nowelizacją przepisów trwały w iście ekspresowym tempie i właśnie projekt zmian został przyjęty przez Radę Ministrów.

Celem proponowanych zmian, jak przekonuje resort finansów, jest kompleksowe uregulowanie zasad odliczania i rozliczania podatku VAT w odniesieniu do wszystkich wydatków dotyczących samochodów osobowych oraz innych pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony, wykorzystywanych do celów mieszanych, tj. działalności gospodarczej i prywatnej. Chodzi o auta teoretycznie osobowe, ale posiadające homologację ciężarową, popularnie określane jako auta z kratką.

Ze względu na specyfikę tych samochodów, która umożliwia jednoczesne ich wykorzystywanie do celów służbowych i prywatnych, trudno jest określić zakres ich użytkowania do celów niezwiązanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. Brak prostych zasad odliczania podatku naliczonego z tytułu wydatków związanych z pojazdami samochodowymi, które przez swoją konstrukcję mogą być wykorzystywane także do celów prywatnych lub zasad opodatkowania takiego użytkowania – sprzyja nadużyciom w rozliczaniu podatku VAT. Chodzi o nieuzasadnione jego odliczanie lub uchylanie się od opodatkowania.

Zmiany wprowadzą ograniczenia w odliczaniu podatku naliczonego jednak w odniesieniu do wszystkich wydatków (np. zakupu paliw do napędu, czy innych wydatków eksploatacyjnych), dotyczących pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony, wykorzystywanych zarówno do celów gospodarczych i prywatnych. Przyjęto, że każdy taki pojazd (ze względu na swoje cechy), służy użytkowi mieszanemu, a zatem wszystkie wydatki z nim związane podlegają odliczeniu w 50 proc., z pewnymi wyjątkami. Przyjęto, że pełne odliczenie będzie przysługiwało tylko w odniesieniu do wydatków związanych z pojazdami wykorzystywanymi przez podatnika wyłącznie do działalności gospodarczej. Pamiętać jednak należy, że możliwość odliczenia 50 proc. podatku VAT od paliwa zostało odroczone do lipca 2015 roku.

Zaproponowana konstrukcja ograniczenia do 50 proc. odliczenia podatku do pojazdów wykorzystywanych do użytku mieszanego – powiązana jest z wyłączeniem konieczności opodatkowania ich użytku prywatnego. Rozwiązanie to zapewnia przedsiębiorcom prostsze zasady odliczania podatku naliczonego od wszystkich wydatków związanych z pojazdami, bez konieczności prowadzenia szczegółowych, i przez to czasochłonnych ewidencji do celów opodatkowania użytku prywatnego.

Aby zapewnić prawidłowe stosowanie proponowanych zasad rozliczania podatku VAT od pojazdów, wprowadzono odpowiedni system zabezpieczający. Dokonanie pełnego odliczenia podatku VAT od pojazdów przeznaczonych wyłącznie do działalności gospodarczej, uwarunkowane będzie co do zasady, złożeniem informacji o tych pojazdach oraz prowadzeniem ewidencji przebiegu pojazdu. Zarówno informacja, jak i ewidencja będą podlegały weryfikacji przez organy skarbowe. W przypadku niezłożenia takiej informacji lub złożenia informacji niezgodnej ze stanem faktycznym, podatnikowi będzie przysługiwało tylko prawo do ograniczonego odliczenia.

Przewidziano także wprowadzenie systemu korekt przy zmianie wykorzystania pojazdu pierwotnie przeznaczonego do użytku mieszanego.

Jak podano w uzasadnieniu do projektu nowelizacji ustawu, nowe regulacje spowodują uszczuplenie dochodów budżetowych z podatku VAT o 939 mln zł w tym roku i o 1.376 mln w przyszłym roku.

Zaczynający się już jutro luty oraz harmonogram prac Sejmu oraz Senatu powodują jednak, że początek marca jest coraz mniej realnym terminem wprowadzenia w życie stosownych zmian. Poza uzyskaniem "zgody" obydwu izb parlamentarnych, podpisu prezydenta trzeba też bowiem pamiętać o dwutygodniowym vacatio legis od momentu opublikowania nowych przepisów w Dzienniku Ustaw.

Rząd, forsując jak najszybsze wprowadzenie zmian w przepisach ustawy o podatku VAT, po raz kolejny pokazuje, że myśli krótkowzrocznie, dbając wyłącznie o bieżące wpływy do państwowej kasy. Styczeń pokazał, że możliwość odliczenia VAT-u bez ograniczeń pobudza znacząco popyt na nowe samochody, co przekłada się na zwiększone wpływy z innych tytułów. Wpływa również pozytywnie na całą branżę motoryzacyjną, a tym samym na całą gospodarkę.

Podobne wiadomości:

Nowe przepisy podatkowe weszły w życie

Nowe przepisy podatkowe weszły w życie

Finanse i prawo 2015-01-02

Auto poflotowe - czy warto kupić?

Auto poflotowe - czy warto kupić?

Aktualności 2015-01-21

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Już niedługo nie będziemy musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Po wielu zapowiedziach i obietnicach posłowie w końcu przegłosowali zmiany w prawie.