mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Rząd szykuje nowe prawo - to koniec Ubera?

Rząd szykuje nowe prawo - to koniec Ubera?

Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa pracuje nad projektem nowelizacji ustawy o transporcie drogowym, w którym zamierza wprowadzić licencje dla pośredników świadczących usługi transportowe. To będzie mocny cios wymierzony w Ubera oraz tysiące niezrzeszonych kierowców.

Rząd szykuje nowe prawo - to koniec Ubera?
Według nowego projektu ustawy, wszystkie podmioty świadczące lub pośredniczące usługi transportowe będą miały obowiązek posiadania odpowiednich licencji. Nowa ustawa wprowadzi następujące zmiany: definicję pośrednictwa przy przewozie osób, licencję na pośrednictwo przy przewozie osób, obowiązek zlecania przewozów przez pośrednika podmiotowi posiadającemu odpowiednią licencję, a także obowiązek prowadzenia i przechowywania rejestru zleceń w zakresie przewozu osób.

W uzasadnieniu nowelizacji możemy przeczytać, że na rynku przewozu osób samochodami osobowymi funkcjonują podmioty, których działalność polega jedynie na pośrednictwie pomiędzy pasażerami a kierowcami w przekazywaniu zleceń złożonych np. za pomocą mobilnych aplikacji. Na razie taka działalność nie jest uregulowania prawnie, przez co często dochodzi do niejasności związanych z charakterem usług zlecanych przez te podmioty.

Na zmianie w prawie najbardziej zależy taksówkarzom, którzy od kilku lat naciskają w kwestii uregulowania rynku w tym zakresie. Jak dotąd z marnym skutkiem, ale do walki dołączyły związki zawodowe taksówkarzy: Warszawski Taksówkarz i NSZZ Solidarność. Jakiś czas temu złożyły w sądzie pozew przeciwko Uberowi, w którym domagają się wydania zakazu świadczenia usług przewozowych. Ich zdaniem działanie Ubera nie różni się niczym od funkcjonowania zwykłych korporacji. Amerykańska firma przedstawia stanowisko, w którym tłumaczy, że jest tylko pośrednikiem i dostawcą technologii.

Działanie Ubera wzbudza kontrowersje nie tylko na naszym rynku. Podobnie wygląda sytuacja w innych krajach. Aplikacja umożliwia świadczenie usług transportowych dla kierowców niezrzeszonych, a także tych bez licencji. W kwietniu, ze względu na zmiany w prawie, Uber wycofał się z Danii i zawiesił działalność na Węgrzech. Jeżeli przepisy ulegną zmianie – zniknie też z Polski. 

Projekt przekazano do dalszych prac legislacyjnych, a wiceminister infrastruktury i budownictwa Kazimierz Smoliński zapowiedział, że projekt jeszcze w czerwcu może trafić do Sejmu. 
Tematy w artykule: taxi Uber

Podobne wiadomości:

Nissan pokazał londyńską taksówkę

Nissan pokazał londyńską taksówkę

Premiery 2014-01-08

Autonomiczna ciężarówka i 50 tys. puszek Budweisera

Autonomiczna ciężarówka i 50 tys. puszek...

Ciężarówki i Autobusy 2016-10-27

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Wyposażenie auta, które sprawdzi się podczas wakacyjnego wyjazdu
Wyposażenie auta, które sprawdzi się podczas wakacyjnego wyjazdu
W 2017 roku aż 45% Polaków wybrało się na wakacje własnym autem. W tym roku z pewnością będzie podobnie. Zanim ruszysz w drogę, dowiedz się, jakie elementy wyposażenia auta pomogą ci zadbać o komfort i bezpieczeństwo podróży, a które są wręcz obowiązkowe.