mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Rząd za ograniczeniem VAT od kratek

Rząd za ograniczeniem VAT od kratek

Podczas wtorkowego posiedzenia Rada Ministrów przyjęła m.in. założenia do projektu nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług, zgodnie z którym przez najbliższe dwa lata przedsiębiorcy nie będą mogli odliczyć 100 proc. podatku VAT przy zakupie aut z kratką, a także paliwa wykorzystywanego do napędu tego rodzaju aut.

Rząd za ograniczeniem VAT od kratek
Podatnicy, którzy w latach 2011-2012 kupią samochód z kratką, będą mogli odliczyć od jego zakupu 60 proc. VAT z faktury zakupowej, ale nie więcej niż 6 tys. zł, a więc dokładnie tyle co przy kupnie samochodu osobowego. Obecnie, po wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, ponownie samochody osobowe z homologacją ciężarową, czyli tzw. auta z kratką, dają prawo do odliczenia pełnego VAT-u z faktury.

W okresie najbliższych dwóch lat nie będzie można także odliczać podatku VAT od zakupionego paliwa do tych samochodów, również tych nabytych przed 2011 r. Dopiero od początku 2013 r. będzie można odliczać podatek VAT w całości i od zakupu auta z kratką, i paliwa do niego. Takie rozwiązanie przewidziano w przyjętych przez rząd założeniach do projektu nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług.

Proponowane zmiany zaczną najprawdopodobniej obowiązywać już od 1 stycznia 2011 roku. Najprawdopodobniej, bowiem teraz nowelizację ustawy musi jeszcze przyjąć Sejm. A czasu dużo już nie pozostało...

A przypomnijmy, że prawie dwa lata (wyrok ETS miał miejsce pod koniec 2008 r.) trwało przygotowanie przez ministertwo finansów stosownych zmian do ustawy o podatku od towarów i usług. I niewielkim tylko usprawiedliwieniem tego stanu rzeczy było dość długie oczekiwanie strony polskiej na zgody Komisji Europejskiej, by móc wprowadzić te ograniczenia. Pierwszy wniosek do Komisji Europejskiej dotyczył uzyskania derogacji na stosowanie szczególnego środka, umożliwiającego wprowadzenie ograniczenia w odliczaniu podatku naliczonego od niektórych pojazdów samochodowych. Projekt stosownej decyzji "derogacyjnej" Komisja Europejska przedstawiła w czerwcu ubiegłego roku.

Oprócz wniosku o derogację nasz rząd wystąpił do KE o konsultację w zakresie wyłączenia prawa do odliczania podatku VAT od zakupu paliwa wykorzystywanego do napędu tego typu pojazdów. Rozwiązanie to we wrześniu 2009 r. było przedmiotem konsultacji z Komitetem ds. VAT w Unii Europejskiej, co stanowi wymóg formalny jego wprowadzenia. Ostateczna zgoda Rady Unii Europejskiej przyszła dopiero w październiku br.

Najbliższe dwa lata mogą okazać się więc ciężkim okresem dla tych przedsiębiorców, którzy posiadają sporą flotę samochodów z kratką. Kupując je bowiem zakładali, że będą mogli odliczyć VAT od paliwa do nich, a tymczasem teraz okazuje się, że to prawo zostanie im wstrzymane. Również ci podatnicy, którzy z różnych względów nie zdążyli z zakupem auta przed zmianą przepisów, a będą musieli je nabyć w nowym już roku, stracą na niższym odliczeniu podatku VAT.

Ponadto najbliższe 24 miesiące będą też trudnym czasem dla sprzedawców nowych samochodów. W ostatnich miesiącach auta z kratką stanowiły ponad 40 proc. wszystkich sprzedanych nowych samochodów. Po zmianach, zarówno w 2011, jak i 2012 roku większość przedsiębiorców wstrzyma się z pewnością z zakupem auta do firmy.

Wśród zmian zaproponowano także przepisy likwidujące nadmierne obciążenia biurokratyczne podatników i administracji podatkowej. Zgodnie z projektem, właściciel pojazdu ciężarowego ma być zwolniony z obowiązku dostarczania urzędowi skarbowemu kopii zaświadczeń potwierdzających homologację, wydawanych przez okręgowe stacje kontroli pojazdów. Ponadto właściciel takiego pojazdu nie będzie musiał informować urzędu skarbowego o dokonanych w pojeździe zmianach, które mają wpływ na homologację.

Podobne wiadomości:

Wizja 2019 - oto pomysły na rozwój branży motoryzacyjnej

Wizja 2019 - oto pomysły na rozwój branży...

Finanse i prawo 2015-07-25

Samochodem służbowym na wakacje - o czym należy pamiętać?

Samochodem służbowym na wakacje - o czym...

Przepisy i prawo jazdy 2015-07-24

Komentuj:

~Tommy z tonącej wyspy Tuska 2010-11-12

w ten sposób sprzedaż aut mocno siądzie, tak jak gospodarka już siadła... Mam nadzieję, że za dwa lata zwolnienia z VAT wrócą i mam też nadzieje że ten rząd już nie wróci do władzy.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Już niedługo nie będziemy musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Po wielu zapowiedziach i obietnicach posłowie w końcu przegłosowali zmiany w prawie.