mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Rząd za podwyżką OC

Rząd za podwyżką OC

Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Jeśli ustawę w tym kształcie przyjmie Parlament i podpisze Prezydent, to od 1 kwietnia składki na ubezpieczenie OC wzrosną nawet o 20 proc.

Zmieniona ustawa wprowadza zasadę równej odpowiedzialności sprawcy i ubezpieczyciela za wyrządzenie szkody, której skutkiem są problemy zdrowotne ofiary. Obecnie sprawcy lub zakłady ubezpieczeń nie pokrywają kosztów leczenia, za które ponoszą odpowiedzialność. Zaproponowane w nowelizacji przepisy przyznają NFZ status "poszkodowanego", czyli podmiotu, który ponosi tzw. szkodę pośrednią, związaną z wydatkowaniem pieniędzy na leczenie osób poszkodowanych.
 
Narodowy Fundusz Zdrowia i Ministerstwo Zdrowia, jako podmioty zobowiązane do finansowania świadczeń opieki zdrowotnej ze środków publicznych, będą miały prawo do dochodzenia odszkodowania za poniesione wydatki na leczenie. Warunkiem będzie ustalenie, że sprawca szkody popełnił przestępstwo umyślne lub wykroczenie.
 
Za szkody spowodowane podczas ruchu pojazdów mechanicznych będzie odpowiadał ubezpieczyciel. Dlatego też przewidziano ryczałtowe przekazywanie środków do NFZ przez zakłady ubezpieczeń w wysokości, która pokryje wydatki poniesione z tytułu leczenia ofiar wypadków komunikacyjnych lub kolizji drogowych. Opłata przekazywana przez ubezpieczycieli będzie przeznaczona wyłącznie na leczenie ofiar wypadków, których skutki są objęte ubezpieczeniem OC. Nie będzie to dotyczyć sprawców kolizji i wypadków z udziałem rowerzystów czy pieszych, którzy nie mają ustawowego obowiązku posiadania polisy OC. W tych sytuacjach Fundusz będzie dochodził zwrotu poniesionych kosztów na drodze sądowej w postępowaniu cywilnym.
 
Przyjęte w nowelizacji rozwiązania nie pozbawiają osób poszkodowanych prawa do dochodzenia odpowiednich świadczeń od ubezpieczycieli. Poszkodowany będzie mógł skorzystać albo z leczenia w ramach powszechnego systemu ubezpieczenia zdrowotnego, albo wystąpić do ubezpieczyciela o zwrot kosztów świadczeń udzielonych poza systemem publicznym.
 
Corocznie, w drodze rozporządzenia ministra zdrowia, będzie opracowywany wskaźnik wysokości kwot przekazywanych do NFZ, a uwzględniający rzeczywiste koszty ponoszone na leczenie ofiar wypadków. Przyjęto, że na rok 2007 wyniesie on 0,12. Zdaniem ministra zdrowia, Zbigniewa Religi, firmy ubezpieczeniowe nie powinny znacząco podwyższyć składek na ubezpieczenie OC. Jednak już wg Polskiej Izby Ubezpieczeń, 12-14 mln kierowców w Polsce stanie przed podwyżką obowiązkowego ubezpieczenia OC w wysokości minimum 15-18%.
 
Czytaj także:

Podwyżka OC jednak niższa (2006-11-14)
 


Podobne wiadomości:

Podwyżka OC jednak niższa

Podwyżka OC jednak niższa

Finanse i prawo 2006-11-14

Komentuj:

~minister religa 2006-12-11

ta podwyżka 12 proc. jest tak troche na probe, jak bedzie malo to w przyszlym roku dowalimy ze 30%, a co tam!!

~juzek 2006-12-09

hurrra i znow bede mogl wspomoc nasz kochany rzad i nasze cudne panstwo

~piki 2006-12-07

A ja się zastanawiam skąd podwyżka w OC o 15-18% skoro wskaźnik Religi to 12%? Znów sobie robią imprezki firmy ubezpieczeniowe kosztem kierowców - już nie wspomnę o tym, że pomsył sam w sobie jest do bani - wszyscy tylko biorą kasę z kieszeni kierowców!

~ A Pan Ziobro co na to? 2006-12-07

to jest jawne złodziejstwo - skoro zysk ubezpieczycieli wynosi ok 5mld przy ograniczonej odpowiedzialności (no bo jak nazwać brak finansowania skutków wypadków w zakresie leczenia),to niech oni ograniczą swoje apetyty. Pan Religa ma całkowitą rację - stawia sprawę na nogi (była na głowie -komuś chyba "skapło" za taki stan rzeczy). Protestuję przeciwko podnoszeniu wysokości składek!!!

~KIEROWCA 2006-12-07

PODPOWIEM PANOM DLACZEGO TYLKO KIEROWCY MAJA PLACIC ZA WRIATOW DROGOWYCH ?A MOZE BY TAK JESZCZE WPROWADZIC JAKAS PODATEK OD PORUSZANIEM SIE WINDA W BLOKU ALBO SCHODAMI RUCHOMYMI W MARKECIE? A CO NIECH SOBIE WSZYSCY POCIERPIA ZA WARIATA DROGOWEGO AAAA JESZCZE ZAPOMNIALEM O ROWERKACH TRZY KOLOWYCH I ROLKACH --WKONCU TO TEZ JAKIS SRODEK TRANSPORTU RAAAAATUNKU !!!!!!!!!!!!!!!!!!!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.