mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Samemu można sprawdzić, gdzie ma OC sprawca wypadku

Samemu można sprawdzić, gdzie ma OC sprawca wypadku

Wystarczy tylko znać dokładne numery rejestracyjne auta, a samemu można ustalić, w jakim towarzystwie ubezpieczonym ma wykupioną polisę OC jego właściciel.

Samemu można sprawdzić, gdzie ma OC sprawca wypadku
Dokładnie od roku na stronach internetowych Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego jest dostępna bezpłatna usługa, która po króciutkiej rejestracji, pozwala sprawdzić, w jakiej firmie ubezpieczeniowej wykupiona została polisa OC samochodu. W ciągu minionych 12 miesięcy dzięki temu mechanizmowi sprawdzonych zostało ponad 80 tys. aut, z czego prawie 20 tys. przez indywidualnych kierowców.

Taka informacja ma szczególne znaczenie np. dla osób poszkodowanych w wypadkach drogowych. Nie zawsze bowiem sprawcy kolizji chcą pokazać swoją polisę odpowiedzialności cywilnej (OC), z której należne jest odszkodowanie dla ofiar wypadków.

– Jednak największą popularnością ta automatyczna usługa, nazwana przez nas Zapytanie Poprzez Portal (ZPP), cieszy się wśród firm ubezpieczeniowych – mówi Wojciech Bijak, dyrektor Biura - Ośrodek Informacji UFG (OI UFG). – To od nich właśnie,  pochodziło w tym pierwszym roku ponad 55 procent wszystkich zapytań skierowanych do OI UFG – dodaje Przemysław Czapliński, konsultant w Biurze OI UFG.

Przed wypłatą odszkodowań i świadczeń z polisy OC, towarzystwa chętnie sprawdzają, czy dane auto nie ma przypadkiem podwójnego lub wielokrotnego ubezpieczenia. W takich sytuacjach ubezpieczyciele dzielą się odpowiedzialnością finansową za szkody. Zgodnie bowiem z kodeksem cywilnym odszkodowania z polisy majątkowej, nawet z kilku firm, nie mogą przewyższyć wysokości szkody. A gdy ktoś próbuje otrzymać kilka odszkodowań za ten sam wypadek - popełnia przestępstwo ubezpieczeniowe.

Przed uruchomieniem mechanizmu zapytań, Ośrodek Informacji UFG udzielał rocznie około 12 tysięcy odpowiedzi w formie pisemnej. Od początku sierpnia minionego roku do dziś - poprzez stronę internetową Funduszu - udzielonych zostało 83 tysiące takich odpowiedzi, czyli siedem razy więcej. Najczęściej zapytania pochodziły od firm ubezpieczeniowych (46,9 tys. zapytań) oraz osób prywatnych (19,3 tys.). Kolejne na liście są kancelarie odszkodowawcze (9%), Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (2%) oraz Policja 2%).

Podobne wiadomości:

Ubezpiecznie OC będzie zależne od mandatów

Ubezpiecznie OC będzie zależne od mandatów

Finanse i prawo 2017-09-19

Kary za brak OC w 2018 roku będą wyższe

Kary za brak OC w 2018 roku będą wyższe

Aktualności 2017-10-26

Komentuj:

~olin 2010-08-19

Ciekawe czy towarzystwa ubespieczeniowe sprawdzają czy przypadkiem auto już gdzieś nie jest ubespieczone podczas zawierania umowy ubespieczenia, aby uniknąć wielokrotnego ubespieczenia.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Już niedługo nie będziemy musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Po wielu zapowiedziach i obietnicach posłowie w końcu przegłosowali zmiany w prawie.