mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Sami zatankujemy LPG

Sami zatankujemy LPG

Już wkrótce możliwe będzie samodzielne tankowanie LPG na polskich stacjach. Eksperci nie mają jednak wątpliwości - nawet jeśli spowoduje to jakieś obniżki cen autogazu, to najwyżej minimalne.

Sami zatankujemy LPG
Minister Gospodarki oraz Minister Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej podpisali rozporządzenie umożliwiające samodzielne tankowanie LPG na stacjach paliw. Dokument został przekazany w minionym tygodniu do Rządowego Centrum Legislacji w celu publikacji w Dzienniku Ustaw.

Projekt określa minimalne wymogi bezpieczeństwa, które muszą spełniać stacje paliw, jeśli zdecydują się na wprowadzenie samodzielnego tankowanie gazu płynnego LPG. Są to m.in. odpowiednie oznaczenia informujące klientów o możliwości samoobsługowego tankowania czy zainstalowanie odpowiednich dysz wlewowych (tzw. pistoletów).

Wprowadzenie nowych rozwiązań wymaga zmiany obowiązujących już przepisów Ministra Gospodarki oraz Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej. Wejdą one w życie w tym samym terminie, 14 dni po opublikowaniu w Dzienniku Ustaw.

Zmiana przepisów nie spowoduje jednak automatycznie, że na każdej stacji paliw możliwe będzie samodzielne tankowanie LPG. Nie każdy bowiem dystrybutor z autogazem posiada odpowiedni pistolet i to od właścicieli stacji paliwowych będzie zależeć, czy zainwestują w ich wymianę. Odpowiednie dysze wlewowe znajdziemy prędzej na dużych stacjach paliwowych, na tych niewielkich wciąż przy tankowaniu autogazu może być konieczna pomoc wykwalifikowanego pracownika stacji.

Raczej nie ma też co liczyć, że samotankowanie LPG wpłynie jakoś znacząco na obniżki cen tego paliwa. Choć pomysłodawcy zmian przepisów przekonywali, że taka zmiana może spowodować obniżkę cen litra LPG nawet o 10 groszy, to jednak eksperci mocno w to wątpią. Wątpliwe bowiem, by stacje nagle zaczęły zwalniać swoich pracowników odpowiedzialnych obecnie za tankowanie gazu. Osoby te wykonują przecież również inne zadania. A ewentualne inne oszczędności (np. brak konieczności zapewnienia pracownikom odpowiednich szkoleń), o ile takie się w ogóle pojawią, mogą posłużyć w pierwszej kolejności do zwiększenia zysków.

Podobne wiadomości:

Sprawdzono jakość paliwa w 2015 roku - wyniki kontroli

Sprawdzono jakość paliwa w 2015 roku - wyniki...

Aktualności 2016-04-13

Najdłuższe odcinki dróg bez stacji benzynowej

Najdłuższe odcinki dróg bez stacji benzynowej

Polskie drogi 2015-12-04

Komentuj:

~lato 2013-08-29

długo to już trwa, to zezwalanie na samotankowanie w Polsce, zastanawiam sie przed czym oni tak sie bronią?? przecież wpływy z tego powodu nie spadną, ci co mają auta na gaz będą dalej ten gaz tankować, no więc o co chodzi...???

~chłopak 2013-08-28

z tego co się orientuje to w wiekszości, a może wszytstkich krajów Europy można samemu tankować LPG, więc przynajmniej przestaniemy w tym elemencie być 100 lat za murzynami

~jurny facet 2013-08-28

zapomnijcie o jakichkolwiek obniżkach cen gazu, właściciele stacji jak będzie okazja to zwiększą swoje zyski, jedyne co może być dobrego, że zahamuje to na jakiś czas ewentualne podwyżki

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Pepsi zamawia ciężarówki Tesli
Pepsi zamawia ciężarówki Tesli
Amerykański koncern spożywczy inwestuje w nowy pomysł Elona Muska - autonomiczną ciężarówkę Tesla Semi. PepsiCo zamówiło 100 egzemplarzy, które pozwolą ograniczyć emisję gazów cieplarnianych w łańcuchu dostaw.