mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Samo-tankowanie LPG coraz bliżej

Samo-tankowanie LPG coraz bliżej

Ministerstwo Transportu przygotowało już projekt zmian, zgodnie z którym kierowcy będą mogli samodzielnie tankować autogaz do swoich pojazdów. Wejście w życie nowych przepisów uzależnione jest jednak od wprowadzenia przez resort gospodarki stosownych zmian, określających wymogi dla stacji paliwowych.

Samo-tankowanie LPG coraz bliżej
Dotychczasowe rozporządzenie Ministra Transportu w sprawie warunków technicznych dozoru technicznego w zakresie projektowania, wytwarzania, eksploatacji, naprawy i modernizacji specjalistycznych urządzeń ciśnieniowych wymaga, aby osoby napełniające zbiorniki LPG (a także CNG, LNG oraz wodoru) w pojazdach posiadały odpowiednie uprawnienia wydane przez Transportowy Dozór Techniczny. A to z kolei wymagało od właścicieli stacji paliwowych, by przynajmniej część zatrudnionych pracowników odbyła stosowne szkolenia w powyższym zakresie.

Przygotowana przez resort transportu nowelizacja ww. rozporządzenia wprowadza małą rewolucję w tankowaniu LPG. Powyższe przepisy dopuszczają bowiem możliwość samodzielnego tankowania samochodów autogazem.

Takie zmiany forsowane były przez całą branżę paliwową, która w swoich wystąpieniach nieraz zwracała uwagę, że obecne rozwiązania techniczne (np. konstrukcja dyszy wlewowej pistoletu do napełniania pojazdów LPG) umożliwiają bezpieczne tankowanie pojazdów nawet przez osoby bez żadnego przeszkolenia. Poza tym wprowadzenie samoobsługi przy tankowaniu autogazu pozwoli zaoszczędzić przedsiębiorcom. Średnio w roku TDT przeprowadzał ok. 5500-5900 szkoleń zakończonych egzaminem, co kosztowało branżę ok. 836-986 tys. zł. Samoobsługa powinna wpłynąć także na niższą cenę LPG, co w skali całego kraju w ciągu roku pozwoli zaoszczędzić kierowcom nawet 300 mln zł, nie licząc zaoszczędzonego czasu.

Znowelizowany projekt rozporządzenia teoretycznie mógłby już wejść w życie, niezbędne są jednak także zmiany w innych przepisach, m.in. w rozporządzeniu Ministra Gospodarki, określającym warunki techniczne dla stacji paliwowych. Względy bezpieczeństwa wymagają bowiem, by na tych stacjach, gdzie jest możliwe samodzielne tankowanie LPG, pojawiły się specjalne oznaczenia oraz czytelne instrukcje obsługi samodzielnego tankowania gazu płynnego. Poza tym stanowiska do tankowania LPG muszą być wyposażone w automatyczne wyłączniki tankowania, które będą chronić przez wyciekiem gazu.

Ponieważ procedura legislacyjna zmian do rozporządzenia MG wymaga notyfikacji Komisji Europejskiej, trochę czasu może to potrwać. Do tego czasu wstrzymane zostanie również zakończenie prac nad znowelizowanym rozporządzeniem resortu transportu.

Podobne wiadomości:

Najdłuższe odcinki dróg bez stacji benzynowej

Najdłuższe odcinki dróg bez stacji benzynowej

Polskie drogi 2015-12-04

Skoda z łatwym dostępem do LPG

Skoda z łatwym dostępem do LPG

Aktualności 2015-10-07

Komentuj:

Hq-Aero-Dynamic_p 2013-04-16

Poczekamy zobaczymy,ale myślę że o wiele bezpieczniej jest jeżeli gaz tankują osoby,które mają do tego odpowiednie uprawnienia,są przeszkolone jak chociażby pracownicy na stacjach benzynowych.

~Czytelnik 2013-03-26

To już przecież pisaliście pół roku temu! Jak wprowadzą to będzie. A dopóki nie ma to tylko durniów z siebie robicie.

~gwinto 2013-03-26

niech to już w końcu wprowadzą, bo już od jakiegoś czasu się słyszy, że mają wprowadzić samoobsługę i narazie na gadaniu sie konczy tylko

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Już niedługo nie będziemy musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Po wielu zapowiedziach i obietnicach posłowie w końcu przegłosowali zmiany w prawie.