mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Samochody o dmc równej 3,5 tony bez podatku

Samochody o dmc równej 3,5 tony bez podatku

Przygotowana przez resort finansów nowelizacja ustawy o podatkach i opłatach lokalnych przewiduje, iż właściciele pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej równej 3,5 tony nie będą płacić podatku od środków transportu.

Obecnie obowiązująca ustawa, a dokładnie art. 8 ust. 1, stanowi, iż obowiązkowemu opodatkowaniu podatkiem od środków transportu podlegają m.in. pojazdy ciężarowe od 3,5 tony. A to powoduje, iż w przypadku pojazdów o dmc równej 3,5 tony podlegają one innym zasadom opodatkowania (jak samochody ciężarowe) i rejestracji oraz uzyskiwania uprawnień do kierowania nimi (jak samochody osobowe), a także inaczej byłyby one traktowane przez zapowiadany podatek od samochodów (ekologiczny), który ma obowiązywać niektóre rodzaje pojazdów o dmc do 3,5 tony włącznie. Ujednolicenie tych zasad, poprzez objęcie opodatkowaniem samochodów o dmc powyżej 3,5 tony, było jednym z głównych założeń wprowadzanych zmian. Dodatkowo, zmiana ta była zgodna z postulatami zgłaszanymi przez przedsiębiorców.
 
Jako uzasadnienie tej decyzji ministerstwo podaje również przykłady zmniejszania dopuszczalnej masy całkowitej stosowane przez niektóre koncerny samochodowe (np. Daewoo Motors Lublin, Ford, Mercedes, Renault, Iveco). Zmniejszają one tonaż produkowanych samochodów dostawczych (z 3,5 tony do 3,49 tony) w celu zwiększenia sprzedaży pojazdów niepodlegających opodatkowaniu. W ostatnich latach liczba samochodów ciężarowych o dmc równej 3,49 t wzrastała w sposób znaczący i w poszczególnych latach wynosiła odpowiednio: w 2002 r. - 160, w 2003 r. - 1324, w 2004 r. - 6.617, a w 2005 r. już 13.968 sztuk.
 
Ponadto w nowelizacji proponuje się skreślenie zwolnienia z podatku od środków
transportowych dla pojazdów wykorzystywanych w dowozie i odwozie na maksymalną
odległość do 150 km na terytorium RP. Jednak istnieje możliwość uzyskania nawet 100-proc. zwrotu zapłaconego podatku od środków transportowych wykorzystywanych w transporcie kombinowanym, co powoduje w efekcie taki sam skutek ekonomiczny dla przedsiębiorcy, jak w przypadku zwolnienia podatkowego.
 
Wg wstępnych wyliczeń wyłączenie z opodatkowania aut o dmc równej 3,5 t, których obecnie jest zarejestrowanych ok. 195 tys., spowoduje uszczuplenie dochodów budżetów gmin w skali kraju o ok. 129 mln zł (przy założeniu, iż wszędzie obowiązują maksymalne stawki podatku od ŚT). Spadek tych dochodów ma zostać zrekompensowany zwiększeniem dochodów z podatków dochodowych od osób fizycznych o ok. 2,6 mld zł, z czego aż 2 mld ma trafić do gmin.
 
Zmieniona ustawa ma wejść w życie od 1 stycznia 2007 roku.
 

Komentuj:

~konos 2006-08-11

no i wkońcu poszli po rozum do głowy, a tego im zdecydowanie brakowało chyba, bo jak widać Polak potrafi obejść wszelkie paragrafy. Zdecydowanie jak najmniej wszelkich obciążeń fiskalnych, a i tak pieniędzy do budżetu trafi równie dużo.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Solaris wybuduje kolejny zakład
Solaris wybuduje kolejny zakład
Producent pojazdów komunikacji miejskiej z wielkopolskiego Bolechowa przygotowuje się do kolejnej inwestycji. Solaris Bus & Coach wybuduje piąty zakład produkcyjny. Spółka kupiła 8,3 ha w okolicach Środy Wielkopolskiej.