mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Sejm: Podatek Religi od 1 października

Sejm: Podatek Religi od 1 października

W piątkowym głosowaniu posłowie przyjęli jednogłośnie wszystkie poprawki Senatu dotyczące finansowania ofiar wypadków z ubezpieczenia OC. Tzw. podatek Religi zacznie więc obowiązywać od 1 października, a nie jak wcześniej uchwalili posłowie od 1 lipca br.

Znowelizowana ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych zakłada, iż wszyscy kierowcy będą współfinansować leczenie ofiar wypadków. Część składki OC komunikacyjnego przeznaczana właśnie na ten cel będzie trafiać na konto Narodowego Funduszu Zdrowia. W momencie wejścia w życie ustawy będzie to 12-procentowy ryczałt (do końca 2008 r.), który będzie rokrocznie aktualizowany na podstawie faktycznie poniesionych kosztów leczenia ofiar wypadków.

W momencie prac nad ustawą Ministerstwo Zdrowia twierdziło, iż takie rozwiązanie nie spowoduje podniesienia kosztów obowiązkowego ubezpieczenia OC. Co innego jednak twierdziły firmy ubezpieczeniowe, które zakładają wzrost składek OC nawet o 18 procent.

I choć do wejścia w życie nowelizacji ustawy pozostały zaledwie trzy miesiąca, wątpliwe by ustawy nie podpisał Prezydent, to jednak wcale nie jest przesądzone, iż będzie ona obowiązywać w takim kształcie. Jej przeciwnicy już zapowiadają, iż trafi ona do Trybunału Konstytucyjnego, który raczej na pewno stwierdzi jej niezgodność z konstytucją. Swoje obawy co do konstytucyjności zmienionej ustawy zgłaszało już wcześniej m.in. biuro legislacyjne Senatu.

Komentuj:

~hajduk 2007-08-11

do Trybunalu z takimi ustrawami bo w przeciwnym raie trza by z tego kraju sp....ać

~rolik 2007-07-08

cikawe czy ta kasa nie pojdzie przypadkeim na podwyzki dla pielegniarek i lekarzy

~J.J. 2007-07-04

ciekawe czy zaskarza te ustawe, jak zapowiada m.in. PO, przed wejsciem w zycie czy dopiero pozniej, kiedy juz sporo ludzi zaplaci wyzsza stawke OC. I znowu będą ceregiele jak odebrac wyzsza skladke..

~Lucas 2007-07-04

Zgadzam sie z denju, wykorzystaja ten podatek do napelnienia jeszcze wlasnych kieszeni ..

~denju 2007-07-02

nie dziw sie SRT8, podwyzka wszelkiego rodzaju podatkow to dla oferujacych dany produkt/usługe okazja do zarobienia na ukrytej podwyzce

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Audi A1 Sportback - już oficjalnie!
Nowe Audi A1 Sportback - już oficjalnie!
Audi A1 to najmniejszy model w gamie niemieckiego producenta. Samochód debiutuje w pięciodrzwiowej wersji Sportback. Producent raczej nie wprowadzi do sprzedaży wariantu trzydrzwiowego.

Zalando Zalando