mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Sejm: Podatek Religi od 1 października

Sejm: Podatek Religi od 1 października

W piątkowym głosowaniu posłowie przyjęli jednogłośnie wszystkie poprawki Senatu dotyczące finansowania ofiar wypadków z ubezpieczenia OC. Tzw. podatek Religi zacznie więc obowiązywać od 1 października, a nie jak wcześniej uchwalili posłowie od 1 lipca br.

Znowelizowana ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych zakłada, iż wszyscy kierowcy będą współfinansować leczenie ofiar wypadków. Część składki OC komunikacyjnego przeznaczana właśnie na ten cel będzie trafiać na konto Narodowego Funduszu Zdrowia. W momencie wejścia w życie ustawy będzie to 12-procentowy ryczałt (do końca 2008 r.), który będzie rokrocznie aktualizowany na podstawie faktycznie poniesionych kosztów leczenia ofiar wypadków.

W momencie prac nad ustawą Ministerstwo Zdrowia twierdziło, iż takie rozwiązanie nie spowoduje podniesienia kosztów obowiązkowego ubezpieczenia OC. Co innego jednak twierdziły firmy ubezpieczeniowe, które zakładają wzrost składek OC nawet o 18 procent.

I choć do wejścia w życie nowelizacji ustawy pozostały zaledwie trzy miesiąca, wątpliwe by ustawy nie podpisał Prezydent, to jednak wcale nie jest przesądzone, iż będzie ona obowiązywać w takim kształcie. Jej przeciwnicy już zapowiadają, iż trafi ona do Trybunału Konstytucyjnego, który raczej na pewno stwierdzi jej niezgodność z konstytucją. Swoje obawy co do konstytucyjności zmienionej ustawy zgłaszało już wcześniej m.in. biuro legislacyjne Senatu.

Komentuj:

~hajduk 2007-08-11

do Trybunalu z takimi ustrawami bo w przeciwnym raie trza by z tego kraju sp....ać

~rolik 2007-07-08

cikawe czy ta kasa nie pojdzie przypadkeim na podwyzki dla pielegniarek i lekarzy

~J.J. 2007-07-04

ciekawe czy zaskarza te ustawe, jak zapowiada m.in. PO, przed wejsciem w zycie czy dopiero pozniej, kiedy juz sporo ludzi zaplaci wyzsza stawke OC. I znowu będą ceregiele jak odebrac wyzsza skladke..

~Lucas 2007-07-04

Zgadzam sie z denju, wykorzystaja ten podatek do napelnienia jeszcze wlasnych kieszeni ..

~denju 2007-07-02

nie dziw sie SRT8, podwyzka wszelkiego rodzaju podatkow to dla oferujacych dany produkt/usługe okazja do zarobienia na ukrytej podwyzce

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowy Mercedes CLS już dostępny. Znamy polskie ceny
Nowy Mercedes CLS już dostępny. Znamy polskie ceny
Polscy klienci mogą już składać zamówienia na nowego Mercedesa CLS. Model, który zadebiutował pod koniec listopada na salonie motoryzacyjnym w Los Angeles kosztuje od 350 500 zł.