mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Sejm przeciw odrzuceniu podatku VAT od aut

Sejm przeciw odrzuceniu podatku VAT od aut

Podczas wczorajszego posiedzenia Sejmu odbyło się pierwsze czytanie projektu nowelizacji ustawy o podatku VAT od samochodów. W głosowaniu przepadła propozycja odrzucenia tych zmian już na tym etapie.

Projekt kompleksowo reguluje zasady odliczania i rozliczania podatku VAT od nabycia tzw. aut z kratką i innych kosztów związanych z ich eksploatacją. Chodzi o samochody osobowe oraz inne pojazdy o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony, wykorzystywane równocześnie w działalności gospodarczej i w celach prywatnych.

Podstawą nowelizacji przepisów, jak tłumaczył na posiedzeniu Sejmu Janusz Cichoń, sekretarz stanu w Ministerstwie Finansów, jest przyznana Polsce 17 grudnia 2013 r. derogacja prawa unijnego, czyli upoważnienie do odstępstwa od niego, dotycząca stosowania ograniczeń w odliczaniu podatku VAT od nabywanych samochodów.

Obecnie przy zakupie firmowego samochodu osobowego przysługuje odliczenie 60 proc. VAT, ale nie więcej niż 6000 zł. Jeżeli przedsiębiorca wykorzystuje go także w celach prywatnych, odlicza podatek przy zachowaniu proporcji. W ten sam sposób wyznacza i rozlicza podatek od innych świadczeń związanych z pojazdem (np. płyny inne niż paliwo, części zamienne, ulepszenia, naprawy, mycie).

Rząd proponuje, powołując się na rozwiązania stosowane w niektórych państwach unijnych (m.in. w Wlk. Brytanii, Hiszpanii cze we Włoszech), by w przypadku pojazdów wykorzystywanych do celów mieszanych, zasadą była możliwość odliczenia (bez istniejącego obecnie ograniczenia kwotowego) 50 proc. podatku naliczonego od wszystkich wydatków - zarówno z tytułu zakupu pojazdu, jak i paliwa oraz innych kosztów eksploatacyjnych.

- Zlikwidowano by zatem zróżnicowanie podatkowe ze względu na tzw. kratkę montowaną w samochodzie wyłącznie w celu skorzystania z pełnego odliczenia podatku
VAT czy przerabianie samochodów osobowych na przykład na bankowozy czy pojazdy pomocy drogowej - tłumaczył Janusz Cichoń. - Wprowadzone zasady byłyby i będą stosowane do wszystkich wydatków związanych z samochodem, od jego nabycia poprzez zakup paliwa aż do innych wydatków eksploatacyjnych związanych z pojazdem.

Jednocześnie, z uwagi na negatywne skutki budżetowe, do połowy 2015 roku ma zostać pozostawiony całkowity zakaz odliczania podatku VAT zawartego w cenie nabywanych paliw.

Pełne odliczenie będzie przysługiwało tylko w przypadku pojazdów wykorzystywanych wyłącznie do działalności gospodarczej. W przypadku tych pojazdów projekt przewiduje obowiązek złożenia stosownej informacji oraz prowadzenie ewidencji przebiegu pojazdu. Dane te będą weryfikowane przez organy skarbowe. Rozwiązanie to zdaniem rządu zapewnia przedsiębiorcom bardzo proste zasady odliczania podatku. Uwalnia też m.in. przedsiębiorców od obowiązku prowadzenia czasochłonnej ewidencji używania samochodu do celów prywatnych.

Projektu nie poparły trzy ugrupowania opozycyjne (PiS, TR oraz SP), zarzucając tym rozwiązaniom m.in. ogromne biurokratyczne przeszkody w wykorzystywaniu samochodów wyłącznie do działalności gospodarczej, które są niezbędne do odliczenia 100 proc. podatku VAT. Przeciw wzbudza również odsunięcie do połowy 2015 roku możliwości odliczania 50 proc. podatku VAT od zakupu paliwa do tych samochodów.

W głosowaniu za odrzuceniem tego projektu już w pierwszym czytaniu opowiedziało się 164 posłów, przeciw zaś 235. W efekcie Sejm skierował projekt do dalszych prac w Komisji Finansów Publicznych, z zaleceniem przedstawienia sprawozdania jeszcze na bieżącym posiedzeniu Sejmu.

Podobne wiadomości:

Wizja 2019 - oto pomysły na rozwój branży motoryzacyjnej

Wizja 2019 - oto pomysły na rozwój branży...

Finanse i prawo 2015-07-25

Firmy stawiają na wynajem samochodów

Firmy stawiają na wynajem samochodów

Finanse i prawo 2015-08-11

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Już niedługo nie będziemy musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Po wielu zapowiedziach i obietnicach posłowie w końcu przegłosowali zmiany w prawie.