mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Sejm za podwyżką OC

Sejm za podwyżką OC

Czeka nas podwyżka polis OC. Na pewno 12-procentowa, choć według przedstawicieli branży polisy wzrosną o 15, a być może nawet i o 18 procent. To efekt przyjęcia przez Sejm projektu ustawy nazywanego powszechnie "OC Religi".

Przyjęty przez posłów projekt ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK zakłada, że wszyscy kierowcy będą współfinansować leczenie ofiar wypadków drogowych. W tym celu odpowiednia część składki OC zostanie przekazana przez zakłady ubezpieczeniowe do Narodowego Funduszu Zdrowia. W momencie wejścia w życie ustawy ten ryczałt ma wynosić 12 procent i co roku ma być aktualizowany na podstawie danych dotyczących liczby ofiar wypadków drogowych oraz ich szacunkowych kosztów leczenia. Do NFZ trafi także 12 procent opłat, jakie trafiają do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego od kierowców, którzy nie zawarli w terminie umowy ubezpieczenia OC.
 
Choć Ministerstwo Zdrowia w momencie przygotowywania ustawy zapewniało, że nie wpłynie to na wzrost stawek OC, to jednak już teraz firmy ubezpieczeniowe zapowiadają, że będą zmuszone podnieść w związku z tym stawki. I to nie koniecznie o 12 procent, ale nawet o 15-18 procent.
 
Obecnie ustawa trafi do Senatu i jeśli nie pojawią się żadne zmiany, to wejście jej w życie będzie uzależnione tylko od podpisu Prezydenta. Być może znowelizowana ustawa zacznie obowiązywać już nawet od 1 lipca br.
 
Istnieje oczywiście taka możliwość, że ustawa zostanie zaskarżona do Trybunału Konstytucyjnego. Już w trakcie prac nad tym projektem m.in. Rzecznik Ubezpieczonych zwracał uwagę na szereg niekonstytucyjnych rozwiązań, głównie dotyczących różnicowania podmiotów wobec prawa. Bezspornym pozostaje fakt, że znaczną część wypadków drogowych, wg różnych szacunków nawet 20%, nie można przypisać po stronie kierowców samochodów, lecz innych uczestników ruchu drogowego (piesi, rowerzyści), czy też zarządców dróg (gdy zdarzenie drogowe jest następstwem złego stanu dróg).
 
Proponowanym zmianom można także zarzucić brak "sprawiedliwości społecznej". Dlaczego kierowca, który np. nigdy nie był sprawcą wypadku drogowego musi płacić na leczenie ofiar wypadków taką samą składkę jak kierowcy, którzy nie mogą się pochwalić bezszkodową jazdą? Ucichł również temat większego obciążenia składką OC (trzykrotnego przez okres pięciu lat) tych kierowców, którzy prowadzili pojazd po spożyciu alkoholu lub innych środków odurzających.
 
Podwyżka OC jednak niższa (2006-11-14)

 
 

Podobne wiadomości:

Podwyżka OC jednak niższa

Podwyżka OC jednak niższa

Finanse i prawo 2006-11-14

Komentuj:

~adi 2007-07-27

Śmiechu warte,niech gnębią tych kierowców którzy mają coś na swoim koncie a nie tych którzy jeżdżą bezpiecznie!!!!!!!!!!!!!!

~j 2007-05-26

a diety sobie podnieśli? bo ceny rosna

~adam 2007-05-25

No to mamy kolejny podatek :)

~nandys 2007-05-25

ZŁODZIEJE JEDNI, niech siebie extra opodatkują, a nie biednych kierowcow, kupno sprawnego auta to teraz nawet 1 tys zl, a drugie tyle trzeba zaplacic za OC, AC juz nawet nie wspomne

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.