mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Senat przyjął ustawę o zwrocie akcyzy

Senat przyjął ustawę o zwrocie akcyzy

Na ostatnim posiedzeniu Senatu RP przyjęta została ustawa uchwalona przez Sejm w dniu 9 maja o zwrocie nadpłaty w podatku akcyzowym z tytułu nabycia wewnątrzwspólnotowego albo importu samochodu osobowego.

Przypomnijmy tylko, że ww. ustawa dotyczy zwrotu nadpłaty podatku akcyzowego z tytułu nabycia i sprowadzenia do kraju samochodu starszego niż dwuletni w okresie od 1 maja 2004 do 30 listopada 2006. Kwota zwrotu będzie stanowić różnicę pomiędzy faktycznie zapłaconą przez podatnika akcyzą a rezydualną kwotą tego podatku zawartą w wartości rynkowej "podobnego" (tej samej marki, tego samego modelu, roku produkcji, podobnego wyposażenia oraz o przybliżonym stanie technicznym) pojazdu wcześniej zarejestrowanego w Polsce.

Senat przyjął tę ustawę bez żadnych poprawek. Ustawa wzbudziła jedynie uwagi Senatorów co do sposobu obliczenia rezydualnej wysokości podatku akcyzowego zawartej w średniej wartości rynkowej "podobnego" samochodu osobowego. Przyjęty sposób obliczenia podatku przyjmuje stawki podatku obecnie obowiązujące abstrahując od faktu, iż przed rokiem 1993 nie było podatku akcyzowego, a do 2000 roku stawki podatku zależały od wartości pojazdu (opodatkowane były wyłącznie samochody, których cena przekraczała kwotę, zmienianą na przestrzeni tego okresu od 7.000 ECU do 8.000 Euro). Tym samym zaproponowane w ustawie obliczenie podatku akcyzowego zawartego w cenie "podobnego" samochodu osobowego zarejestrowanego na terytorium kraju, konkretnego rocznika, nie musi odpowiadać rzeczywistej wysokości podatku zapłaconego przed rejestracją tego pojazdu.

Ustawa wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia jej ogłoszenia.
Tematy w artykule: akcyza

Podobne wiadomości:

Rejestracja auta używanego krok po kroku

Rejestracja auta używanego krok po kroku

Zakup i sprzedaż samochodu 2016-05-01

Znalazłeś w sieci świetną ofertę sprzedaży samochodu, pojechałeś i kupiłeś wymarzone auto. Pewnie jesteś zadowolony, że wielomiesięczne poszukiwania za Tobą. Ale zanim będziesz mógł cieszyć się z auta na całego, musisz przejść urzędniczo-papierkową ścieżkę zdrowia i zarejestrować pojazd. Ten temat tylko z pozoru wydaje się być skomplikowany, bo dzięki naszym wskazówkom zarejestrujesz swój nowy samochód szybko i bez stresu.


Wizja 2019 - oto pomysły na rozwój branży motoryzacyjnej

Wizja 2019 - oto pomysły na rozwój branży...

Finanse i prawo 2015-07-25

Komentuj:

~Lukas 2008-06-11

W kwietniu 2005 roku sprowadziłem do Polski samochód Audi A4 1.9TDI z 99 roku. W związku z tym zostałem obciążony podatkiem akcyzowym w wysokości 63.1%. Na konto Urzędu Celnego przelałem prawie 1300zł, aby uzyskać zaświadczenie niezbędne do rejestracji tego auta. W styczniu 2007 roku w tym samym dniu (18), po wyroku Trybunału Sprawiedliwości wysłałem wniosek o zwrot nadpłaconej akcyzy w wysokości 60% (różnica między nowym autem, a 6 letnim wynosiła właśnie tyle). Dnia 10 czerwca otrzymałem przelewem prawie sześćset złotych zwrotu nadpłaconej akcyzy w tym około 80zł odsetek. Teraz czekam na stosowne regulacje Trybunału Sprawiedliwości, aby zażądać zwrotu pieniędzy za niezgodnym z przepisami UE badania techniczne aut, które takowe posiadaja (ważny przegląd techniczny np TUV z Niemiec).

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Lexus UX - premiera w Genewie
Lexus UX - premiera w Genewie
Spekulacje na temat nowego crossovera od Lexusa weszły na wyższy poziom. Norweski oddział marki potwierdził plotki - lada moment na salonie w Genewie pojawi się zupełnie nowy model UX.