mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Senat za odblaskami, choć w sumie przeciwko

Senat za odblaskami, choć w sumie przeciwko

Na dzisiejszym posiedzeniu Senatu głosowano nad poprawkami do kodeksu drogowego w sprawie obowiązku noszenia odblasków. Odblaski nie będą obowiązkiem, a jedynie będzie zalecane ich noszenie.

Propozycje zmian, by po zmroku poza obszarem zabudowanym wszyscy piesi nosili obowiązkowo elementy odblaskowe, przyjęli posłowie jeszcze w czerwcu. Argumentowali przy tym, że obowiązkowe odblaski zwiększą bezpieczeństwo tych osób, które często poruszają się po zmroku poboczem na nieoświetlonych drogach. Według badań na nieoświetlonej drodze pieszy jest widoczny dopiero z odległości ok. 20 metrów, a to dla pojazdu poruszającego się z prędkością ok. 90 km/h oznacza zaledwie kilka sekund. Jeśli pieszy będzie używał odblasków, wówczas będzie już widoczny z ponad 150 m, dzięki czemu kierowca będzie miał wystarczająco dużo czasu na reakcję.

Do tej pory przepisy nakazują, by odblaski nosiły jedynie dzieci do 15. roku życia. Sejm uchwalił jednak zmianę w ustawie prawo o ruchu drogowym, zgodnie z którą taki sam obowiązek będzie dotyczył wszystkich osób, które poruszają się po zmierzchu po nieoświetlonych drogach poza obszarem zabudowanym. Odblasku nie będzie trzeba posiadać, jak uzgodnili posłowie, na chodnikach, innych ścieżkach przeznaczonych dla pieszych oraz na terenie zabudowanym (także na nieoświetlonym poboczu).

Senatorowie, na dzisiejszym posiedzeniu, choć generalnie poparli kierunek zmian, wprowadzili trzy, niezwykle jednak istotne zmiany do nowelizacji ustawy. Przede wszystkim, to na wniosek Łukasza Abgarowicza (PO), pieszy już nie "jest obowiązany" nosić odblaski, ale "powinien" je nosić. Według wnioskodawcy taką zmianę w przepisach należy wprowadzić w sposób łagodniejszy, tak by piesi nauczyli się najpierw nowego przepisu. Po roku będzie można zbadać, jak ustawa funkcjonuje, i czy wprowadzić ewentualnie obowiązek używania odblasków, których brak mógłby być dopiero wówczas karany.

Ten sam senator zaproponował, by nowelizacja ustawy zaczęła obowiązywać nie już po trzech miesiącach od uchwalenia, ale dopiero po roku. Da to więcej czasu na przygotowanie się do powyższych zmian, w tym do przeprowadzenia kampanii społecznej na ten temat.

Senatorowie przyjęli jeszcze jedną poprawkę do ustawy. Otóż zgodnie z nią noszenie odblasków będzie obowiązkowe, albo zalecane - o ile wcześniejsza poprawka wejdzie w życie, tylko na drogach krajowych oraz wojewódzkich. Przepisy nie będą obowiązywać zatem na drogach powiatowych i gminnych.

Teraz nowelizacja ustawy, z poprawkami senatorów, trafi ponownie do Sejmu i to posłowie ostatecznie zdecydują, jaki będzie kształt przepisów odnośnie obowiązkowego noszenia odblasków przez pieszych.

Naszym zdaniem, zaproponowane przez Senat poprawki całkowicie wypaczają sens zaproponowanej przez posłów nowelizacji kodeksu drogowego, skądinąd bardzo słusznej. Zalecenie stosowania odblasków po zmroku, zamiast obowiązku noszenia takich elementów, spowoduje, że w stosunku do obecnej sytuacji na drogach nic się nie zmieni. Osoby odpowiedzialne już teraz noszą odblaski. Osoby, które teraz tego nie czynią, wątpliwe, by uczyniły to pod wpływem zalecenia. Również wyłączenie dróg gminnych oraz powiatowych spod tych przepisów jest całkowicie bezsensownym pomysłem. To właśnie te drogi są dziś w najgorszym stanie, są najwęższe, w większości pozbawione nie tylko chodników, ale sensownych poboczy. Łączą one niewielkie miejscowości oraz wsie, których mieszkańcy często nie mają innej możliwości dostania się do sąsiedniej miejscowości niż pieszo.

Podobne wiadomości:

Korytarz życia - wysokie mandaty za niestosowanie

Korytarz życia - wysokie mandaty za...

Aktualności 2017-07-11

Zapinanie pasów – o czym pamiętać?

Zapinanie pasów – o czym pamiętać?

Bezpieczna jazda 2018-10-12

Komentuj:

~Jacaw 2013-07-05

Chyba raczej porąbało tych, co chcieli taki obowiązek wprowadzić. To może od razu wprowadzić egzamin na Prawo Chodzenia i bez niego będzie zakaz poruszania się pieszo ? Ludzie, ja rozumiem bezpieczeństwo, ale wy myślicie, że jak np. w jakiejś wiosce ktoś będzie wracał od znajomych, bo się zasiedział, to będzie zakładał jakieś odblaski - a jeśli ich nie ma to ma nocować u znajomych ? Albo ktoś zabłądzi w lesie i będzie chciał wrócić do domu, a pechuś... bo nie miał tego w planach i zapomniał odblasków. To co do rana ma w lesie siedzieć ? Niestety widzę, że pod hasłem "bezpieczeństwo" można dowolną głupotę wprowadzić i większość jeszcze przyklaśnie temu, a do tego "miastowi" zapominają często, że Polska to nie tylko duże miasta i część przepisów nie ma racji bytu na wsi - to są zupełnie inne realia np. pomysły na kamizelki odblaskowe dla rowerzystów, ta już widzę jak policja każe 60 letnią babcię, która z zakupami na rowerze z GS'u wraca bez kamizelki.

~brawo 2013-07-04

porąbało ich, ciekawe kto w Polsce jak czegoś nie trzeba to będzie to robił, naiwni albo gupi

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Wojskowy Volkswagen Crafter z polskiej fabryki
Wojskowy Volkswagen Crafter z polskiej fabryki
Przeznaczony dla wojska Volkswagen Crafter, wykonany w całości w Polsce, jest jedną z gwiazd Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach. Oprócz niego na stoisku Volkswagena wystawione są dwa modele Amarok.