Serwis redagowany przez: Auto motor i sport
Serwis redagowany przez: Auto motor i sport
mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Senat za zaostrzeniem kar z poprawkami

Senat za zaostrzeniem kar z poprawkami

Czternaście poprawek przegłosowali senatorowie do nowelizacji Kodeksu karnego i ustawy Prawo o ruchu drogowym, które dotyczą surowszego karania za jazdę w stanie nietrzeźwości i za inne wykroczenia.

Senat za zaostrzeniem kar z poprawkami
Nowelizacja ustawy – Kodeks karny oraz niektórych innych ustaw, wywodzącej się z projektu rządowego i poselskiego zmierza do poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz zadośćuczynienia ofiarom wypadków. W tym celu nowe przepisy wprowadzają zmiany zaostrzające kary i środki administracyjne wobec kierowców prowadzących pojazdy mechaniczne w stanie nietrzeźwości albo pod wpływem środków odurzających lub w inny sposób stwarzających zagrożenie w ruchu lądowym.

Kierowcy, którzy prowadzili w stanie nietrzeźwości, będą obowiązkowo pozbawiani przez sąd uprawnienia do kierowania pojazdami. Gdy zostaną złapani po raz pierwszy, utracą prawo jazdy na okres od 3 do 15 lat, a recydywiści – dożywotnio. Ponadto w stosunku do takich kierowców sąd będzie orzekał obowiązek wpłaty na Fundusz Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenintencjarnej od 5 do 10 tys. zł. Kierowca, który po alkoholu spowodował wypadek ze skutkiem śmiertelnym lub gdy wypadek spowoduje czyjeś kalectwo, dożywotnio straci prawo jazdy.

Osoby z orzeczonym zakazem prowadzenia pojazdów będą mogły, o ile sąd uzna, że nie zagrażają one bezpieczeństwu w komunikacji, po pewnym czasie usiąść za kierownicą samochodu, pod warunkiem, że będzie on wyposażony w tzw. blokadę alkoholową. Urządzenie to ma uniemożliwiać włączenie silnika, gdy poziom alkoholu w powietrzu wydychanym przez kierowcę wyniesie 0,1 mg alkoholu w 1 dm3.

Zgodnie z proponowaną nowelizacją, jazda bez uprawnienia do kierowania pojazdami, bo zostało wcześniej odebrane przez sąd, będzie uznawane za przestępstwo. Karą za jego popełnienie będzie grzywna, ograniczenie wolności lub do 2 lat więzienia. Z kolei w stosunku do osób złapanych na prowadzeniu samochodu bez tego uprawnienia możliwe ma być orzeczenie zakazu prowadzenia pojazdów.

Ponadto ustawa przewiduje, że za przekroczenie prędkości o ponad 50 km/h prawo jazdy będzie zatrzymywane na 3 miesiące. Taka sama sankcja ma grozić za przewóz w pojazdach większej liczby osób niż określona w dowodzie rejestracyjnym pojazdu.

Nowelizacja wprowadza badania psychologiczne osób, którym odebrano prawo jazdy w wyniku ponownego przekroczenia dozwolonej liczby punktów karnych.

Senat zaproponował głównie poprawki doprecyzowujące i redakcyjne. Jedna z nich umożliwia stosowanie przepisów dotyczących rozkładania na raty i umarzania nawiązek na rzecz Skarbu Państwa także do nawiązek orzekanych na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej.

Nowelizacja ustawy trafi teraz ponownie do Sejmu, gdzie zaproponowane poprawki będą przedmiotem głosowania posłów.

Podobne wiadomości:

Znamy wyrok TK - czy policja może zatrzymywać prawo jazdy?

Znamy wyrok TK - czy policja może zatrzymywać...

Aktualności 2016-10-11

Jak nie stracić prawa jazdy? Nie okazywać dokumentu

Jak nie stracić prawa jazdy? Nie okazywać...

Finanse i prawo 2016-07-25

Komentuj:

kazik77 2015-03-31

Zgodzę się z tym co piszesz. Immunitet nie jest po to aby chronić ich przed odpowiedzialnością karną za przestępstwa. Niestety często bywa tak, że głównie do tego on służy. Wobec prawa wszyscy powinni być równy. Jeżeli poseł prowadzi pod wpływem alkoholu powinien tak samo podlegać każe jak inni obywatele. Im również powinno montować się takie zabezpieczenia. Nie ma równych i równiejszych.

Wieszal 2015-03-17

Z tego co gdzieś słyszałem wykorczenia drogowe mają zostać wyciągnięte spod imunitetu i wg mnie właśnie od takich zmian powinni zacząć. To co oni wyprawiają na drodze to już ludzkie pojęcie przechodzi.

kazik77 2015-03-12

A co z pomysłem montowania w samochodach alcomobilizerów? W moim przekonaniu do dobra broń na walkę z plagą pijanych kierowców...

~korek 2015-03-11

a senatory też będą podlegać tym przepisom..? bo jak widzę, to tylko nakładają na nas nowe opłaty, wprowadzają nowe, wyższe kary i inne sankcje, a sami za nic sobie mają stosownaie się do obowiązujących przepisów

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Skoda Superb - 15 lat flagowego modelu
Skoda Superb - 15 lat flagowego modelu
W 2001 roku na rynku zadebiutowała pierwsza współczesna Skoda Superb. W ciągu 15 lat na rynku pojawiły się trzy generacje tego modelu, którego protoplasta pojawił się kilka lat przed wybuchem II wojny światowej.
Rozpoznaj modele Skody i wygraj Rozpoznaj modele Skody i wygraj