mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Senat za zmianami w VAT od 1 kwietnia

Senat za zmianami w VAT od 1 kwietnia

Na wczorajszym posiedzeniu Senatu przyjęta została nowelizacja ustawy o podatku od towarów i usług w części dotyczącej odliczania tego podatku od samochodów firmowych.

Senatorowie przyjęli projekt ustawy bez poprawek. Celem zmian jest kompleksowe uregulowanie zasad odliczania i rozliczania podatku VAT w odniesieniu do wszystkich wydatków dotyczących samochodów osobowych oraz innych pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony, wykorzystywanych do celów mieszanych, tj. działalności gospodarczej i prywatnej.

Jak zakładają nowe przepisy, od auta, które jest wykorzystywane do celów służbowych, ale i prywatnych, będzie można odliczyć 50 proc. podatku VAT z faktury zakupu. Taką samą część podatku będzie można odliczyć od wszelkich innych wydatków związanych z eksploatacją pojazdu (np. myjnia, części). W przypadku paliwa możliwość odliczenia 50 proc. podatku naliczonego będzie korzystniejszym rozwiązaniem (wcześniej od aut osobowych nie było takiej możliwości w ogóle), jednak wejdzie ono w życie dopiero od 1 lipca 2015 roku.

100 proc. podatku naliczonego będzie można odliczyć od aut używanych wyłącznie do działalności gospodarczej. Będzie to jednak wymagało zgłoszenia w urzędzie skarbowym informacji o tych pojazdach i prowadzenia szczegółowej ewidencji ich przebiegu. Niezłożenie informacji we wskazanym terminie ma skutkować odpowiedzialnością karnoskarbową podatnika, jeśli jednocześnie doszło do nieprawidłowego odliczenia podatku.

Wiadomo już, że znowelizowane przepisy wejdą w życie z dniem 1 kwietnia (wcześniej pojawiła się nawet data 1 marca), o ile po drodze (Prezydent RP) nie wydarzy się coś nieprzewidzianego.

Podobne wiadomości:

Firmy stawiają na wynajem samochodów

Firmy stawiają na wynajem samochodów

Finanse i prawo 2015-08-11

Wizja 2019 - oto pomysły na rozwój branży motoryzacyjnej

Wizja 2019 - oto pomysły na rozwój branży...

Finanse i prawo 2015-07-25

Komentuj:

~Kakakak 2014-02-21

Haha, niezły żart na prima aprilis.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Volvo XC60 - pierwsze teasery
Volvo XC60 - pierwsze teasery
To będzie jedna z najważniejszych premier tego sezonu. Nie tylko globalnie, ale również pod kątem polskiego rynku. Model XC60 jest najpopularniejszym modelem Volvo, mimo że ma już swoje lata. Dlatego przyszedł czas na kolejną odsłonę, a tymczasem producent podgrzewa atmosferę przed premierą.