mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Senat za zmianami w VAT od 1 kwietnia

Senat za zmianami w VAT od 1 kwietnia

Na wczorajszym posiedzeniu Senatu przyjęta została nowelizacja ustawy o podatku od towarów i usług w części dotyczącej odliczania tego podatku od samochodów firmowych.

Senatorowie przyjęli projekt ustawy bez poprawek. Celem zmian jest kompleksowe uregulowanie zasad odliczania i rozliczania podatku VAT w odniesieniu do wszystkich wydatków dotyczących samochodów osobowych oraz innych pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony, wykorzystywanych do celów mieszanych, tj. działalności gospodarczej i prywatnej.

Jak zakładają nowe przepisy, od auta, które jest wykorzystywane do celów służbowych, ale i prywatnych, będzie można odliczyć 50 proc. podatku VAT z faktury zakupu. Taką samą część podatku będzie można odliczyć od wszelkich innych wydatków związanych z eksploatacją pojazdu (np. myjnia, części). W przypadku paliwa możliwość odliczenia 50 proc. podatku naliczonego będzie korzystniejszym rozwiązaniem (wcześniej od aut osobowych nie było takiej możliwości w ogóle), jednak wejdzie ono w życie dopiero od 1 lipca 2015 roku.

100 proc. podatku naliczonego będzie można odliczyć od aut używanych wyłącznie do działalności gospodarczej. Będzie to jednak wymagało zgłoszenia w urzędzie skarbowym informacji o tych pojazdach i prowadzenia szczegółowej ewidencji ich przebiegu. Niezłożenie informacji we wskazanym terminie ma skutkować odpowiedzialnością karnoskarbową podatnika, jeśli jednocześnie doszło do nieprawidłowego odliczenia podatku.

Wiadomo już, że znowelizowane przepisy wejdą w życie z dniem 1 kwietnia (wcześniej pojawiła się nawet data 1 marca), o ile po drodze (Prezydent RP) nie wydarzy się coś nieprzewidzianego.

Podobne wiadomości:

Firmy stawiają na wynajem samochodów

Firmy stawiają na wynajem samochodów

Finanse i prawo 2015-08-11

Samochodem służbowym na wakacje - o czym należy pamiętać?

Samochodem służbowym na wakacje - o czym...

Przepisy i prawo jazdy 2015-07-24

Komentuj:

~Kakakak 2014-02-21

Haha, niezły żart na prima aprilis.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Importer niemieckiej marki opublikował właśnie cennik nowego Audi A6. Samochód będzie dostępny na początek w silnikiem benzynowym i wysokoprężnym. Cennik otwiera kwota 296 600 zł.