mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Skarżymy się na OC

Skarżymy się na OC

W ubiegłym roku, podobnie zresztą jak we wcześniejszych latach, skargi na ubezpieczenia komunikacyjne należały do najliczniejszej grupy skarg z zakresu ubezpieczeń gospodarczych, jakie napłynęły do Rzecznika Ubezpieczonych.

W sumie do Rzecznika trafiło 4.930 skarg odnoszących się do ubezpieczeń komunikacyjnych, tj. prawie dwie trzecie wszystkich skarg. Najczęściej przedmiotem skarg były obowiązkowe ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych (43,8%) oraz same składki ubezpieczeniowe (9,8%).

A na co dokładnie najczęściej skarżyli się polscy kierowcy? W pierwszej kolejności ubezpieczający mieli pretensje o tzw. podwójne ubezpieczenie OC posiadaczy pojazdów mechanicznych, które pojawia się najczęściej w momencie zawarcia nowej polisy OC w innym towarzystwie ubezpieczeniowym, bez wcześniejszego wypowiedzenia umowy u dotychczasowego ubezpieczyciela. Często zgłaszaną kwestią były problemy z uzyskaniem zwrotu niewykorzystanej części składki za OC np. w następstwie sprzedania samochodu. Jak zwykle sporo pretensji pojawiło się co do samej wysokości składek oraz konstrukcji taryf składek.

Nie tylko jednak ubezpieczenie OC było przedmiotem skarg kierowców. Ponad 9% wszystkich tego typu skarg dotyczyła różnych problemów związanych z ubezpieczeniem autocasco.

Ponadto część skarg, jednak już w mniejszej liczbie, dotyczyła Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, w tym najczęściej nakładania karnych opłat z powodu niedopełnienia obowiązku zawarcia umowy OC oraz odmowy uznania w całości lub w części zasadności roszczeń odszkodowawczych zgłaszanych do Funduszu. Pozostałe wystąpienia skarżących dotyczyły ubezpieczenia Zielonej Karty, ubezpieczenia następstw nieszczęśliwych wypadków kierowcy i pasażerów oraz ubezpieczeń assistance.
Tematy w artykule: ubezpieczenia ubezpieczenie OC

Podobne wiadomości:

Ubezpieczenie OC przypisane do kierowcy zamiast samochodu - PiS proponuje zmiany

Ubezpieczenie OC przypisane do kierowcy...

Finanse i prawo 2017-12-18

Ubezpiecznie OC będzie zależne od mandatów

Ubezpiecznie OC będzie zależne od mandatów

Finanse i prawo 2017-09-19

Komentuj:

~znafcax 2009-03-05

zwróćcie uwagę że na forum pod praktycznie każdym artykółem jest komentarz "ciecia" promującego PZU - i to w taki głupi sposób że mi się niedobrze robi! osobiście cenie sobie tą firmę ale takie "wazeliniarstwo" za KASĘ mnie drażni!

~mikroskop1 2009-03-02

zgadzam sie z przedmowca narzekanie ma sens jak czlowiek zostanie oszukany a nie kiedy sam czegos nie dopilnowal a potem stosuje spychologie, i trzeba tez zrobic rozeznanie w firmach ubezpieczeniowych, ja rowniez obstawiam te stare z tardycja.

~aszcz 2009-03-02

Dla mnie skarżenie się na jakigoś tam ubezpieczyciela, zwłaszcza na pzu jest już jakieś przesadne. No i do tego, jak ktoś zapomniał że ma zapłacić, że nie wiedział, że się nie orientuje, a potem że go oszukano, to jest już kurczę dla mnie śmieszne. Jak już ktoś ma skarżyć, to przynajmniej niech podaje rzeczowe argumenty. Ja się nie skarżę, a ubezpieczam się jak powyżej napisałem.

~falkow 2009-02-28

niestety to prawda ubezpieczyciele często nie wywiązują sie ze zobowiązań jakie mają wobec ubezpieczającego auto. z problemem podwójnego oc sam się spotkałem, trzeba o wszystkim pamiętać. przenosiłem się do pzu online po kupnie nowego auta, chciałem ubezpieczyć tam również i stare auto, niestety poprzednie ubezpieczenie zostało.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.