mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Sposób na tańsze ubezpieczenie OC

Sposób na tańsze ubezpieczenie OC

W tym roku znacznie podrożały polisy OC. Wielu kierowców poszukuje sposobów żeby wykiwać ubezpieczyciela i zapłacić niższą składkę. Pomagają im w tym agencji, ale trzeba pamiętać o konsekwencjach.

Sposób na tańsze ubezpieczenie OC

Kierowcy chwytają się różnych sposobów, żeby obniżyć koszty ubezpieczenia. W ostatnim czasie ubezpieczenia OC i AC znacząco podrożały ze względu na zmianę przepisów. Dlatego ubezpieczyciele zauważyli znaczny wzrost takich tendencji. Najczęstszym sposobem jest zmiana kodu pocztowego miejsca zamieszkania lub zameldowania, przeznaczenie samochodu, pojemność silnika, zmniejszenie liczby szkód (lub całkowite pominięcie), dzielenie ubezpieczenia ze starszym członkiem rodziny lub przepisywanie samochodu na taką osobę.

Problem dotyczy nie tylko klientów indywidualnych, ale również w instytucjach. Szczególnie takich, które mają duże floty. Eksperci wskazują na przykład firmy przewozowej, która ubezpieczyła, które miały rzekomo służyć do przewozów prywatnych zamiast zarobkowych. W tym przypadku udało się zaoszczędzić nawet kilka tysięcy złotych na jednym pojeździe.

Nie wszystkie sposoby na obniżanie ubezpieczenia są nielegalne, ale coraz częściej ocierają się o granice prawa. Trudno się dziwić, ponieważ w ostatnim roku większość polis wykupywanych na naszym rynku zdrożała co najmniej o połowę. Zdarzają się nawet przypadki podwyżek o ponad 100 procent.

Trzeba mieć jednak na uwadze, że kombinacje mogą oznaczać kłopoty. W przypadku ubezpieczenia OC firma nie może odmówić wypłaty świadczeń z polisy sprawcy. Może się jednak zdarzyć, że zażąda później od klienta dopłaty składki. Większym problemem może być próba likwidacji szkody z ubezpieczenia AC, gdzie coraz częściej się zdarza, że ubezpieczyciel odmawia wypłaty odszkodowania.

Sprzedaż ubezpieczeń opartych na nieprawdziwych danych w dużej mierze inspirują klienci, ale pomagają im w tym agenci, którzy wypełniają wszystkie dane w systemie, który wylicza składkę. Rola klienta sprowadza się do złożenia podpisu na umowie. Firmy ubezpieczeniowe coraz częściej zabezpieczają się przed takimi sytuacjami wymagając przesłania skanów dokumentów. Jednak w większości cała procedura opiera się na deklaracji klienta. Do weryfikacji danych dochodzi najczęściej w momencie likwidacji szkody.


Podobne wiadomości:

Koniec wożenia dowodu rejestracyjnego i polisy OC – co w razie stłuczki?

Koniec wożenia dowodu rejestracyjnego i...

Przepisy i prawo jazdy 2018-10-08

Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu

Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz...

Finanse i prawo 2018-05-15

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Kia ProCeed - premiera modelu shooting brake
Kia ProCeed - premiera modelu shooting brake

Kia ProCeed to model, na który wszyscy czekaliśmy z niecierpliwością. Choć różni się nieco od efektownego konceptu z Frankfurtu, pokazanego rok temu, efekt końcowy przechodzi najśmielsze oczekiwania. Auto jest po prostu piękne.