mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Sprawdź OC przez internet - bezpłatnie

Sprawdź OC przez internet - bezpłatnie

Są różne sytuacje, w których będziemy potrzebować informacji na temat ubezpieczenia OC innego pojazdu. A to jesteśmy zainteresowani jego nabyciem, a to brał on udział w kolizji. Nie zawsze właściciel jest skory do pomocy w tym temacie. Dlatego, znając tylko numer rejestracyjny tego samochodu, możemy sprawdzić, w jakim towarzystwie ubezpieczeniowym ma on wykupioną polisę OC.

Ponad 50 tysięcy kierowców sprawdza w ciągu roku - na portalu Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego - czy i gdzie polisę OC ma dane auto, wynika z podsumowania przygotowanego w drugą rocznicę uruchomienia tej usługi. Jest to 2,5-krotnie więcej niż rok wcześniej. Sprawdzić OC można na stronie internetowej UFG, znając tylko numery rejestracyjne pojazdu.

Po zarejestrowaniu na portalu i podaniu adresu mailowego, na który ma być wysłana odpowiedź – trafia ona tam, w ciągu kilkudziesięciu sekund. Informacja zawiera tylko nazwę firmy ubezpieczeniowej, która wystawiła polisę OC oraz okres jej ważności.

– Coraz większą popularnością ta bezpłatna usługa cieszy się wśród osób prywatnych – mówi Wojciech Bijak, dyrektor Biura Ośrodka Informacji UFG (OI UFG). – To właśnie od nich, pochodziło w drugim roku jej działania, ponad 30 procent zapytań skierowanych do nas tą drogą – dodaje.

Prawo do takiej informacji mają przede wszystkim osoby poszkodowane w wypadku drogowym (nie zawsze sprawcy kolizji chcą pokazać swoje OC) oraz właściciele pojazdu. Korzystają z niej również osoby zamierzające kupić używane auto, sprawdzając czy ma polisę OC. W praktyce muszą jednak prosić o taką weryfikację właściciela pojazdu, gdyż formalnie to on może mieć dostęp do danych na portalu UFG. Natomiast od 11 lutego 2012 roku informacja ta będzie dostępna dla każdego.
 
Przed uruchomieniem – na jesieni 2009 roku - elektronicznego formularza "Sprawdź OC dla pojazdu", Ośrodek Informacji UFG udzielał rocznie około 12 tysięcy odpowiedzi w formie pisemnej. W ciągu ostatniego roku liczonego do końca września 2011 roku - poprzez stronę internetową Funduszu - udzielonych zostało łącznie 168 tysięcy takich odpowiedzi, czyli czternaście razy więcej. Najczęściej zapytania pochodziły od firm ubezpieczeniowych (87,5 tys. zapytań) oraz osób prywatnych (50,7 tys.). Kolejne na liście są kancelarie odszkodowawcze (13,0 tys.), Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych oraz policja.
 

Podobne wiadomości:

YU! - sposób na tańsze OC

YU! - sposób na tańsze OC

Finanse i prawo 2017-01-27

Ubezpiecznie OC będzie zależne od mandatów

Ubezpiecznie OC będzie zależne od mandatów

Finanse i prawo 2017-09-19

Komentuj:

~saxon 2011-11-11

Dowiedziałem się o tym, już jakiś czas temu od swojego agenta z generali, który jest na bieżąco ze wszystkimi nowinkami ws. OC i mi przekazuje jak coś jest interesującego.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
6 sprawdzonych patentów na zimę.
6 sprawdzonych patentów na zimę.
Zamarznięte szyby i czapa śniegu na dachu mogą być niebezpieczne dla Ciebie, otoczenia i Twojego portfela. Podpowiadamy, jak szybko odśnieżyć auto, a dzięki temu uniknąć 3 pkt. karnych i 500 zł mandatu, a przy okazji pospać nawet kwadrans dłużej.
Citroen C3 Aircross Citroen C3 Aircross