mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Sprawdź, czy auto ma ważne OC

Sprawdź, czy auto ma ważne OC

Już od soboty możliwe jest sprawdzenie, czy np. interesujące nas auto ma wykupioną polisę OC. Ta informacja może okazać się przydatna zwłaszcza przy zakupie używanego samochodu.

Od ostatniej soboty każdy może sprawdzić - na stronie internetowej Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego - czy i gdzie właściciel danego pojazdu ma wykupione ubezpieczenie OC. Znika obowiązek wypełniania elektronicznego formularza oraz ograniczenia w udostępnianiu tej informacji tylko wybranej grupie osób. Teraz każdy może wpisać numer rejestracyjny (lub VIN) samochodu, motocykla, autobusu czy ciągnika, a na monitorze komputera wyświetlona zostaje informacja o tym, w której firmie pojazd ma polisę OC. Udostępnienie tej informacji jest bezpłatne i jest ona aktualna tylko na wybrany dzień zapytania.

Informacja o OC jest ważna m.in. dla osób zamierzających kupić używany samochód, gdy nie mają pewności, że polisa sprzedającego pojazd jest aktualna. Z ogromnym zainteresowaniem przyjął ją również brytyjski odpowiednik UFG, czyli Motor Insurance Bureau (MIB). – Dzięki temu możemy teraz sprawdzać indywidualnie, czy i gdzie ubezpieczone są pojazdy z polskimi tablicami rejestracyjnymi, poruszające się po drogach Wielkiej Brytanii – mówił, podczas rozmów z przedstawicielami Funduszu, Paul Ryman-Tubb, manager ds. odszkodowań w MIB. Na Wyspie system kamer przy drogach – i specjalne urządzenia Automatic Number Plate Recognition, w które wyposażona jest również część radiowozów - umożliwia kontrolę OC na podstawie automatycznego porównania tablic rejestracyjnych z brytyjską bazą polis komunikacyjnych, którą administruje właśnie MIB. Pojazdy bez aktualnego OC są zatrzymywane i odholowywane przez policję, na koszt właściciela. Odzyskać je można dopiero po zapłaceniu kary i okazaniu ważnego ubezpieczenia.

Do 11 lutego możliwość sprawdzenia w bazie polis komunikacyjnych UFG, czy i gdzie wykupione było OC dla danego pojazdu, miały przede wszystkim osoby poszkodowane w wypadkach drogowych oraz firmy ubezpieczeniowe. Po kolejnych ułatwieniach technicznych - w udostępnianiu tych informacji przez Fundusz - narządzie to staje się coraz bardziej popularne. W minionym roku ważność polisy OC sprawdziło poprzez portal UFG ponad 213 tysięcy osób i firm, to jest prawie dwa razy więcej niż w 2010 roku. Z kolei w samym tylko styczniu tego roku OC, na stronie Funduszu, sprawdziło ponad 34 tysiące osób i firm.

- Nasz system zapytań o OC pojazdu jest efektywny i może obsłużyć wiele pytań równocześnie – zapewnia Wojciech Bijak, dyrektor Ośrodka Informacji UFG. – W ostatnich miesiącach kompletność danych znajdujących się w bazie polis komunikacyjnych Funduszu znacznie wzrosła, co powoduje że prawdopodobieństwo nieotrzymania informacji, z powodu braku danych o polisie, jest coraz mniejsze – dodaje.

Ośrodek Informacji UFG administruje największą bazą danych o polisach komunikacyjnych w Polsce. Znajduje się w niej ponad 180 mln informacji, nie tylko o sprzedanych polisach i wypłaconych odszkodowaniach, ale również o wnioskach o wypłatę odszkodowania, które zostały odrzucone. Ubezpieczyciele zobowiązani są - w ciągu maksymalnie 14 dni - przesłać do OI UFG informacje o polisie, licząc od daty jej sprzedaży bądź zgłoszenia szkody czy wypłaty odszkodowania.

Podobne wiadomości:

Kary za brak OC w 2018 roku będą wyższe

Kary za brak OC w 2018 roku będą wyższe

Aktualności 2017-10-26

YU! - sposób na tańsze OC

YU! - sposób na tańsze OC

Finanse i prawo 2017-01-27

Komentuj:

~Czytalnik 2012-04-26

Bardzo mądre że można sprawdzić polisę na stronce,przydatne!:-)

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Importer niemieckiej marki opublikował właśnie cennik nowego Audi A6. Samochód będzie dostępny na początek w silnikiem benzynowym i wysokoprężnym. Cennik otwiera kwota 296 600 zł.

Zalando Zalando