mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Sprawdzą, czy przysługują nam zniżki

Sprawdzą, czy przysługują nam zniżki

Towarzystwa ubezpieczeniowe dostały do swoich rąk narzędzie, dzięki któremu będą w stanie sprawdzić, czy przysługują nam zniżki z polis OC i AC. Obecnie, nawet do 10 procent kierowców może oszukiwać na ulgach za bezwypadkową jazdę, podając zaniżoną liczbę kolizji.

Sprawdzą, czy przysługują nam zniżki
Dwanaście firm ubezpieczeniowych ma już swoje konta w Ośrodku Informacji Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Dzięki nim szybko mogą one sprawdzić, w ilu wypadkach uczestniczyło dane auto oraz uwzględnić te dane przy kalkulacji składki.

- W ten sposób ubezpieczyciele uzyskali możliwość weryfikacji prawdomówności swoich klientów o przysługujących im zniżkach – mówi Elżbieta Wanat-Połeć, prezes Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. – A tym samym otrzymali możliwość zwrotu nakładów jakie ponieśli na budowę tego Ośrodka – dodaje.  

Odpowiednio wykorzystane przez ubezpieczycieli informacje, z bazy danych o szkodach, dają im poważne oszczędności. Część firm już występuje do swoich klientów o dopłaty składki za polisy, których cena była zaniżona. Została bowiem skalkulowana na podstawie nieprawdziwych informacji o przysługujących zniżkach.

Dotychczas towarzystwa otrzymywały te informacje w tzw. trybie indywidualnym (możliwość zapytania o pojedynczego klienta). Nowością jest możliwość sprawdzania całej grupy klientów. Zanim ubezpieczyciele otrzymają dostęp do takiego masowego trybu, konieczne jest określenie reguł jego funkcjonowania. Aktualnie uzgadniane są z firmami warunki korzystania z tej bazy danych. Chodzi m.in. o: zachowanie zasady wzajemności, czyli możliwość korzystania z bazy tylko przez te firmy, które jednocześnie dostarczają do niej informacje o szkodach, zobowiązanie do przekazywania odpowiedniej jakości danych, zachowanie bezpieczeństwa danych.

- Dodatkowo, najpóźniej do końca I kwartału 2011 roku, zamierzamy udostępnić  towarzystwom kolejną funkcjonalność, to jest informacje o historii ubezpieczenia danego klienta lub pojazdu – zapowiada prezes UFG.  Taka historia będzie zawierać szersze, kompleksowe informacje o wykupionych polisach OC i AC, dane o wypłaconych odszkodowaniach jak i odmowach takich wypłat. Stanowić to będzie ostateczną podstawę dla systemu bonus-malus w ubezpieczeniach komunikacyjnych.

Apetyty części towarzystw sięgają jeszcze dalej, bo dostępności danych z w trybie on-linie. To jednak wymagać będzie kolejnych inwestycji technologicznych w UFG.

Sebastian Michałowski, Menedżer w Departamencie Obsługi Klientów Ubezpieczeń Komunikacyjnych, Generali SA:
Z porównania danych Generali z bazą danych Ośrodka Informacji UFG wynika, że około dwa procent klientów indywidualnych nie podaje zgodnych z prawdą informacji o bezszkodowym przebiegu ubezpieczenia. Przez trzy miesiące porównywaliśmy dane swoich klientów posiadających polisy OC i AC z bazą danych o tzw. szkodach w Funduszu (dane o wypłaconych odszkodowaniach). Chcemy odejść od karania wszystkich kupujących polisy komunikacyjne, tak żeby klienci niepowodujący wypadków płacili niższe składki, zaś ci z większą liczbą szkód – wyższe.

Krzysztof Jurek, z Biura Ubezpieczeń Indywidualnych Warta SA
Z analiz Warty i dokumentów otrzymanych z UFG wynika, że co dwudziesty klient mija się z prawdą składając oświadczenie o bezszkodowym przebiegu ubezpieczeń. Dzięki współpracy z UFG, mogliśmy zmodyfikować system taryfikacyjny, który teraz znacząco premiuje bezszkodowych klientów. Informacje dotyczące historii ubezpieczeniowej naszych klientów wykorzystujemy do zweryfikowania zasadności przyznanych zniżek oraz przeciwdziałania przestępczości ubezpieczeniowej.

Podobne wiadomości:

Sposób na tańsze ubezpieczenie OC

Sposób na tańsze ubezpieczenie OC

Finanse i prawo 2016-11-09

Ubezpieczenia – leczenie naiwności

auto motor i sport 0000-00-00

Autocasco. Jest przydatne, ale wcale nie chroni przed skutkami każdej kolizji, czy kradzieży. Zobacz, jak ubezpieczyciele próbują uchylić się od odpowiedzialności i przeciwdziałaj zawczasu.

Komentuj:

~bambosz 2010-12-14

ja jeżdże już od parunastu lat, sporo, bo kilka tys. km rocznie, mam już obecnie piąte auto, i jak dotąd zero stłuczek, oczywiście 60% zniżki a i tak niemało płace OC

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Jesteś widoczny – jesteś bezpieczny
Jesteś widoczny – jesteś bezpieczny
Widoczność to kluczowa kwestia dla bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu drogowego. Kierowca jadący nieoświetloną drogą jest narażony na podobne niebezpieczeństwo, jak pieszy przemieszczający się poboczem bez elementów odblaskowych.