mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Sprawdzisz online liczbę punktów karnych

Sprawdzisz online liczbę punktów karnych

Ministerstwo spraw wewnętrznych prowadzi prace nad kolejnymi e-usługami dla kierowców. Już niebawem będzie można m.in. sprawdzić liczbę punktów karnych na swoim koncie oraz wyniki badania technicznego samochodu.

W czerwcu ruszyły pierwsze dwie e-usługi "Historia pojazdu" i "Bezpieczny Autobus", dzięki którym można sprawdzić niektóre informacje o kupowanym samochodzie oraz wstępnie zweryfikować autobus, którym zamierzamy wyruszyć w podróż.

Resort spraw wewnętrznych nie poprzestał jednak na tym i jest w trakcie przygotowywania kolejnych usług skierowanych głównie do kierowców. Do uzgodnień międzyresortowych skierowano projekt założeń do ustawy, która pozwoli na udoskonalenie danych gromadzonych w bazie CEPiK oraz na uruchomienie nowych, przydatnych dla obywateli e-usług.

Obecnie trwają prace programistyczne nad projektem CEPiK 2.0. Dzięki udoskonalonej bazie Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców kierowcy będą mieli dostęp online do własnych danych, które umożliwią bieżące monitorowanie informacji na temat zastosowanych kar i ograniczeń. Nie ruszając się z domu będzie można sprawdzić liczbę własnych punktów karnych oraz opłacić online mandat.

Usługa "Udostępnij dane pracodawcy" pozwoli uniknąć sytuacji, w których przedsiębiorcy udostępniają służbowe samochody swoim pracownikom, którzy nie posiadają ważnych uprawnień. Z kolei usługa "Sprawdź szkołę jazdy" pozwoli na ocenę jakości kształcenia szkół jazdy przez kursantów. Zwiększy to konkurencyjność szkół jazdy i przyczyni się do zwiększenia jakości świadczenia przez nie usług na polskim rynku. Dzięki usłudze "Mój pojazd" będzie możliwy dostęp online do danych o swoim pojeździe.

Dzięki rozszerzeniu zaś zakresu danych wprowadzanych do Centralnej Ewidencji Pojazdów, kierowcy będą mogli sprawdzić również informacje dotyczące badań technicznych pojazdów (zakłada się gromadzenie informacji o wszystkich wykonywanych badaniach technicznych: zakończonych wynikiem pozytywnym, negatywnym, ukończonych, nieukończonych, pojazdów zarejestrowanych, pojazdów niezarejestrowanych). Będzie można także dowiedzieć się, czy sprawdzany pojazd uczestniczył w istotnym wypadku drogowym.

Wprowadzone zostaną również nowe mechanizmy, które znacznie zmniejszą ryzyko błędów w rejestrach. Na organy przekazujące dane do CEP i CEK nałożony zostanie obowiązek ich weryfikowania przed przekazaniem do ewidencji oraz obowiązek wyjaśniania niezgodności. Planowane jest także ujednolicenie formy wprowadzania danych do ewidencji oraz szczegółowe określenie warunków i trybu współdziałania podmiotów zobowiązanych do przekazywania danych do ewidencji

Projekt CEPiK 2.0 jest realizowany wspólnie przez MSW i Centralny Ośrodek Informatyki (COI) - wyspecjalizowaną agendę resortu spraw wewnętrznych ds. IT. Polega on na modernizacji systemu informatycznego Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Prace zakończą się w 2016 r., lecz stopniowo uruchamiane są kolejne elementy zmodernizowanego systemu.

Podobne wiadomości:

Nowa Octavia Combi w salonach

Nowa Octavia Combi w salonach

Premiery 2005-03-18

Kubica: Nie czułem się komfortowo

Kubica: Nie czułem się komfortowo

Aktualności 2010-06-01

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Policja podsumowuje długi weekend
Policja podsumowuje długi weekend
Kolejny długi weekend za nami. Pomimo tego, że nad bezpieczeństwem podróżujących czuwało kilka tysięcy funkcjonariuszy - statystyki nadal są przerażające.
Sky is the limit – Nowa Mazda CX-5 nie zna granic Sky is the limit – Nowa Mazda CX-5 nie zna granic