mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Sprawdzisz używane auto on-line

Sprawdzisz używane auto on-line

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych w końcu uruchomiło dwie e-usługi, dzięki którym możliwe będzie bezpłatne sprawdzenie przez Internet informacji o samochodach zarejestrowanych na polskim rynku oraz o autobusach.

Sprawdzisz używane auto on-line
Zakup samochodu z drugiej ręki w naszym kraju wiąże się niestety z dużą dawką niepewności co do jego stanu technicznego, a nawet i prawnego. Aby wspomóc osoby poszukujące dla siebie auta na rynku wtórnym, resort spraw wewnętrzny przygotował mechanizm, umożliwiający sprawdzenie podstawowych danych o danym samochodzie, a dostępny pod adresem www.historiapojazdu.gov.pl.

Wpisując trzy parametry o używanym pojeździe - numer VIN pojazdu nadawany przez producenta, datę pierwszej rejestracji pojazdu oraz numer rejestracyjny - każdy będzie mógł sprawdzić m.in. czy pojazd ma ważne obowiązkowe ubezpieczenie OC, czy ma ważne obowiązkowe badanie techniczne (oraz czy wcześniej regularnie - w terminie przechodził badania techniczne), jaki stan licznika odnotował diagnosta podczas badania technicznego (informacje o stanie licznika są gromadzone w ewidencji od 2014 r.), podstawowe dane techniczne pojazdu, takie jak moc silnika czy rodzaj paliwa, liczbę właścicieli pojazdu oraz czy jest to osoba fizyczna czy firma lub organizacja. W systemie znajdzie się także informacja, czy pojazd ten nie został oznaczony w ewidencji jako kradziony.

Informacje o pojeździe pochodzą z Centralnej Ewidencji Pojazdów, która jest prowadzona przez ministra spraw wewnętrznych, na mocy ustawy Prawo o Ruchu Drogowym. Strona usługi jest dostępna z każdego urządzenia z internetem i przeglądarką, w tym również na urządzenia mobilne. Usługa jest dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych. W ramach usługi udostępniane są wyłącznie informacje o pojeździe, bez danych o właścicielach.

Z kolei usługa Bezpieczny Autobus, dostępna pod adresem www.bezpiecznyautobus.gov.pl, pozwala szybko i w łatwy sposób sprawdzić w Internecie informacje o autobusie lub autokarze, którym planowana jest podróż lub którym codziennie jeździmy do pracy lub szkoły. Wystarczy podać numer rejestracyjny autobusu na stronie serwisu www.bezpiecznyautobus.gov.pl, aby uzyskać dostęp do informacji, które mogą wpłynąć na bezpieczeństwo podróży. Usługa nie zastąpi wprawdzie kontroli przeprowadzanej przez Policję lub Inspekcję Transportu Drogowego. Umożliwi jednak wstępną weryfikację stanu autobusu.

Podobne wiadomości:

Bezpłatna historia sprowadzonego auta już działa

Bezpłatna historia sprowadzonego auta już...

Finanse i prawo 2017-12-19

Ursus - rekordowa sprzedaż i wodorowe plany

Ursus - rekordowa sprzedaż i wodorowe plany

Ciężarówki i Autobusy 2017-10-26

Komentuj:

~Krzycho 2014-06-26

Lipa ten system, w 2011 roku tylko zmieniłem adres zamieszkania i w związku z tym tylko przerejestrowałem auto ... a głupi system pokazuje zmianę właściciela i że miało 2 właścicieli... ciekawostka ornitologiczna... jak będę sprzedawać auto zapewne będę się musiał tłumaczyć dlaczego w systemie nie jest 1 właściciel !!!!!! grrrrr

~lennyx 2014-06-26

Zgadza się, kolega robił przegląd w lutym 2014 i przebiegu brak w historii pojazdu.

Aldik 2014-06-26

Ale przebiegu nadal nie ma na tej stronie... podane tylko czy jest oc i od kiedy przegląd..

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Już niedługo nie będziemy musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Po wielu zapowiedziach i obietnicach posłowie w końcu przegłosowali zmiany w prawie.