mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Sprowadzane auta bez badań technicznych

Sprowadzane auta bez badań technicznych

Już wkrótce zaczną obowiązywać kolejne zmienione przepisy ustawy Prawo o ruchu drogowym. Najnowsza nowelizacja to głównie następstwo wyroku Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, odnoszącego się do wymogu pierwszego badania technicznego sprowadzanych aut.

Zgodnie z wyrokiem Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości (ETS) z dnia 5 czerwca 2008 r. obowiązujący w Polsce wymóg przeprowadzania przed pierwszą rejestracją badania technicznego, skierowany do przywożonych pojazdów używanych i zarejestrowanych uprzednio w innych państwach członkowskich, nie jest zgodny z art. 28 Traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską (czytaj więcej o wyroku ETS).

Najważniejsze zmiany, wprowadzone ostatnią nowelizacją ustawy Prawo o ruchu drogowym:

1. Likwidacji z dotychczas obowiązujących w Polsce przepisów ulega "pierwsze badanie techniczne". Na potrzeby rejestracji na terytorium Polski pojazdów zarejestrowanych wcześniej za granicą uznawane będą badania techniczne przeprowadzone w innych państwach członkowskich.

2. Dotychczas obowiązujący przepis określający obowiązek przedłożenia do rejestracji pojazdu zaświadczenia o pozytywnym wyniku badania technicznego, został uzupełniony przepisem, zgodnie z którym rejestracji dokonuje się także na podstawie dowodu rejestracyjnego pojazdu lub innego dokumentu wydanego przez właściwy organ państwa członkowskiego Unii Europejskiej, Konfederację Szwajcarską lub państwo członkowskie Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA), potwierdzającego wykonanie oraz termin ważności badania technicznego.

3. Zmienione przepisy ustawy - Prawo o ruchu drogowym rozszerzają katalog przypadków, w których dopuszcza się powtórną rejestrację pojazdu wyrejestrowanego. Nowy przepis będzie dotyczyć pojazdu wywiezionego z kraju lub zbytego za granicą, który został z tego powodu uprzednio wyrejestrowany w Polsce. Obecnie po powrocie pojazdu na terytorium Polski będzie on mógł być ponownie zarejestrowany.

4. Znowelizowana ustawa Prawo o ruchu drogowym wprowadza także nowy podział zakresu badań technicznych wykonywanych przez stacje kontroli pojazdów. Do właściwości podstawowych stacji kontroli pojazdów należeć będzie przeprowadzanie okresowych badań technicznych pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej nie przekraczającej 3,5 t oraz dodatkowych badań technicznych tych pojazdów.
Do właściwości okręgowych stacji kontroli pojazdów należeć będzie przeprowadzanie okresowych i dodatkowych badań technicznych wszystkich pojazdów. Do wyłącznego zakresu badań wykonywanych przez okręgowe stacje kontroli pojazdów będą należały badania techniczne w zakresie badań co do zgodności z warunkami technicznymi autobusu, którego dopuszczalna prędkość na autostradzie i drodze ekspresowej wynosi 100 km/h, pojazdu przeznaczonego do przewozu towarów niebezpiecznych, pojazdu zabytkowego, pojazdu marki "SAM", pojazdu w którym dokonano zmian konstrukcyjnych lub wymiany elementów powodujących zmianę danych w dowodzie rejestracyjnym oraz pojazdu, dla którego określono wymagania techniczne w przepisach ustaw podatkowych, a także dla którego określono dodatkowe wymagania w międzynarodowych porozumieniach dotyczących międzynarodowego transportu drogowego jest przeprowadzane wyłącznie w okręgowej stacji kontroli pojazdów.

5. Zmiany umożliwią także wszystkim osobom niepełnosprawnym uzyskanie karty parkingowej – niezależnie od wieku, w tym również osobom, które nie ukończyły 16 roku życia – na podstawie właściwego orzeczenia wydanego przez zespół ds. orzekania o niepełnosprawności.

Cała znowelizowana ustawa Prawo o ruchu drogowym została opublikowana w Dzienniku Ustaw (Dz.U. 2009 nr 97, poz. 802). Powyższe przepisy będą obowiązywać od dnia 22 września 2009 r.

Podobne wiadomości:

Mniejsze tablice rejestracyjne będą legalne

Mniejsze tablice rejestracyjne będą legalne

Finanse i prawo 2017-08-31

Przegląd płatny z góry od jesieni

Przegląd płatny z góry od jesieni

Finanse i prawo 2017-05-03

Komentuj:

aaa 2009-09-26

zadowolony, a jak przejdziesz przegląd po roku?

aaa 2009-09-26

zadowolony, a jak przejdziesz przegląd po roku?

~zadowolony 2009-09-21

Wyglada na to, ze bede mogl zarejestrowac mojego Outlandera z UK w Pl bez problemow i co najwazniejsze, bez przekladki. HooaH

~w 2009-09-06

to zenujace. obcy ludzie musza chronic nas Polakow przed pijawkami-urzednikami. najpierw akcyza, a teraz to.

~edi 2009-08-28

NO NARESZCIE POLSKA WRACA DO EUROPY JAK TO DOBZE ZE JESTESMY W UNI BO MA KTO NOSEK PRZYCZEC URZEDASOM POLSKIM

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Volvo XC40 - wyciekły pierwsze zdjęcia
Volvo XC40 - wyciekły pierwsze zdjęcia
Gama modelowa Volvo dynamicznie się rozwija. Po niedawnej premierze modelu XC60 przyszedł czas na mniejszego brata - XC40. W sieci pojawiło sie pierwsze zdjęcie, które zdradza wygląd tylnej części nadwozia.
Sky is the limit – Nowa Mazda CX-5 nie zna granic Sky is the limit – Nowa Mazda CX-5 nie zna granic