mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Sprowadzane auta bez badań technicznych

Sprowadzane auta bez badań technicznych

Już wkrótce zaczną obowiązywać kolejne zmienione przepisy ustawy Prawo o ruchu drogowym. Najnowsza nowelizacja to głównie następstwo wyroku Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, odnoszącego się do wymogu pierwszego badania technicznego sprowadzanych aut.

Zgodnie z wyrokiem Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości (ETS) z dnia 5 czerwca 2008 r. obowiązujący w Polsce wymóg przeprowadzania przed pierwszą rejestracją badania technicznego, skierowany do przywożonych pojazdów używanych i zarejestrowanych uprzednio w innych państwach członkowskich, nie jest zgodny z art. 28 Traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską (czytaj więcej o wyroku ETS).

Najważniejsze zmiany, wprowadzone ostatnią nowelizacją ustawy Prawo o ruchu drogowym:

1. Likwidacji z dotychczas obowiązujących w Polsce przepisów ulega "pierwsze badanie techniczne". Na potrzeby rejestracji na terytorium Polski pojazdów zarejestrowanych wcześniej za granicą uznawane będą badania techniczne przeprowadzone w innych państwach członkowskich.

2. Dotychczas obowiązujący przepis określający obowiązek przedłożenia do rejestracji pojazdu zaświadczenia o pozytywnym wyniku badania technicznego, został uzupełniony przepisem, zgodnie z którym rejestracji dokonuje się także na podstawie dowodu rejestracyjnego pojazdu lub innego dokumentu wydanego przez właściwy organ państwa członkowskiego Unii Europejskiej, Konfederację Szwajcarską lub państwo członkowskie Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA), potwierdzającego wykonanie oraz termin ważności badania technicznego.

3. Zmienione przepisy ustawy - Prawo o ruchu drogowym rozszerzają katalog przypadków, w których dopuszcza się powtórną rejestrację pojazdu wyrejestrowanego. Nowy przepis będzie dotyczyć pojazdu wywiezionego z kraju lub zbytego za granicą, który został z tego powodu uprzednio wyrejestrowany w Polsce. Obecnie po powrocie pojazdu na terytorium Polski będzie on mógł być ponownie zarejestrowany.

4. Znowelizowana ustawa Prawo o ruchu drogowym wprowadza także nowy podział zakresu badań technicznych wykonywanych przez stacje kontroli pojazdów. Do właściwości podstawowych stacji kontroli pojazdów należeć będzie przeprowadzanie okresowych badań technicznych pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej nie przekraczającej 3,5 t oraz dodatkowych badań technicznych tych pojazdów.
Do właściwości okręgowych stacji kontroli pojazdów należeć będzie przeprowadzanie okresowych i dodatkowych badań technicznych wszystkich pojazdów. Do wyłącznego zakresu badań wykonywanych przez okręgowe stacje kontroli pojazdów będą należały badania techniczne w zakresie badań co do zgodności z warunkami technicznymi autobusu, którego dopuszczalna prędkość na autostradzie i drodze ekspresowej wynosi 100 km/h, pojazdu przeznaczonego do przewozu towarów niebezpiecznych, pojazdu zabytkowego, pojazdu marki "SAM", pojazdu w którym dokonano zmian konstrukcyjnych lub wymiany elementów powodujących zmianę danych w dowodzie rejestracyjnym oraz pojazdu, dla którego określono wymagania techniczne w przepisach ustaw podatkowych, a także dla którego określono dodatkowe wymagania w międzynarodowych porozumieniach dotyczących międzynarodowego transportu drogowego jest przeprowadzane wyłącznie w okręgowej stacji kontroli pojazdów.

5. Zmiany umożliwią także wszystkim osobom niepełnosprawnym uzyskanie karty parkingowej – niezależnie od wieku, w tym również osobom, które nie ukończyły 16 roku życia – na podstawie właściwego orzeczenia wydanego przez zespół ds. orzekania o niepełnosprawności.

Cała znowelizowana ustawa Prawo o ruchu drogowym została opublikowana w Dzienniku Ustaw (Dz.U. 2009 nr 97, poz. 802). Powyższe przepisy będą obowiązywać od dnia 22 września 2009 r.

Podobne wiadomości:

Bezpłatna historia sprowadzonego auta już działa

Bezpłatna historia sprowadzonego auta już...

Finanse i prawo 2017-12-19

Rejestracja auta używanego krok po kroku

Rejestracja auta używanego krok po kroku

Zakup i sprzedaż samochodu 2016-05-01

Znalazłeś w sieci świetną ofertę sprzedaży samochodu, pojechałeś i kupiłeś wymarzone auto. Pewnie jesteś zadowolony, że wielomiesięczne poszukiwania za Tobą. Ale zanim będziesz mógł cieszyć się z auta na całego, musisz przejść urzędniczo-papierkową ścieżkę zdrowia i zarejestrować pojazd. Ten temat tylko z pozoru wydaje się być skomplikowany, bo dzięki naszym wskazówkom zarejestrujesz swój nowy samochód szybko i bez stresu.


Komentuj:

aaa 2009-09-26

zadowolony, a jak przejdziesz przegląd po roku?

aaa 2009-09-26

zadowolony, a jak przejdziesz przegląd po roku?

~zadowolony 2009-09-21

Wyglada na to, ze bede mogl zarejestrowac mojego Outlandera z UK w Pl bez problemow i co najwazniejsze, bez przekladki. HooaH

~w 2009-09-06

to zenujace. obcy ludzie musza chronic nas Polakow przed pijawkami-urzednikami. najpierw akcyza, a teraz to.

~edi 2009-08-28

NO NARESZCIE POLSKA WRACA DO EUROPY JAK TO DOBZE ZE JESTESMY W UNI BO MA KTO NOSEK PRZYCZEC URZEDASOM POLSKIM

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
Zastanawiałeś się kiedyś co zrobić, aby zakup nowego samochodu był mniej odczuwalny dla rodzinnego budżetu? Sprawdź nowego Citroëna C3 Aircross, który dostępny jest w nowoczesnej formie finansowania Citroën SimplyDrive.